Броят на болничните покрай празниците рязко се увеличава. Най-честите нарушения при болничните листове са за общо заболяване, а общият им брой е прекалено голям. За това алармира шефът на Националния осигурителен институт (НОИ) Ивайло Иванов в интервю за в. "24 часа".
"Видно е, че хората си сливат почивните дни. Нарушения има и при диагнозите и времето за издаването на болничните листове", отбелязва Иванов. По думите му е необходима цялостна реформа в това направление.
"Неправомерно издадените болнични, освен че източват фондовете на държавното обществено осигуряване, водят и до загуби за бизнеса. Когато служителят не е на работното си място, той не произвежда продукт и това затруднява работодателя", добавя Иванов.
Според него на фона на ниската безработица в момента отсъствието на всеки работник е проблем. "Това е причината бизнесът да иска нови правила. Работодателските организации настояват за реформа, но тя се свежда до стария вариант - първите 3 дни да се изплащат от НОИ. Този дебат трябва да продължи, защото той е важен за всички", смята шефът на осигурителния институт.
"Неправомерно издадените болнични, освен че източват фондовете на държавното обществено осигуряване, водят и до загуби за бизнеса. Когато служителят не е на работното си място, той не произвежда продукт и това затруднява работодателя", акцентира шефът на НОИ.
Пред медията той отбелязва, че има и лекари, които издават прекалено много болнични. "Тези лекари ги даваме на компетентните органи и сезираме Министерството на здравеопазването и здравните инспекции. Имаше скандален случай в Ихтиман за лекар например", допълва Иванов.
В края на януари социалният министър Бисер Петков алармира, че както при инвалидните пенсии, така и при болничните има много злоупотреби. Според него трябва да се търсят ефективни мерки за премахване на злоупотребите. Коментарът му беше по повод искането на работодателите за промени по отношение на режима на плащане на болничните, тъй като сегашният е въведен като антикризисна мярка и идеята беше да е временен. По думите му тогава има значително нарастване на разхода на НОИ за обезщетението за временна неработоспособност - налице е преразход, тъй като отчитаните суми са повече от планираните.