Икономист: Инфлацията е по-опасна от пандемията, размерът й у нас е подценен

22.11.2021 | 13:45
по статията работи: econ.bg
Банкерът Левон Хампарцумян пък прогнозира, че няма да имаме инфлация в стил Виденова зима, "защото тогава тя не беше световно явление, а българско заради неумелото управление на икономиката”. Той посъветва в следващите месеци трябва да си балансираме прих
Икономист: Инфлацията е по-опасна от пандемията, размерът й у нас е подценен
Снимка: под лиценза на creative commons

Според икономиста Стоян Панчев инфлацията е по-опасна от пандемията.  "Тя е по-дългосрочен проблем. Реалният й размер у нас е подценен. Според данните на Националния статистически институт тя е 6%. Мисля, че инфлацията е в диапазона 10-12%”, заяви пред Нова телевизия той. 

И добави, че не е изненадан от факта, че всеки трети българин няма пари за отопление. Според него не е нормално "топлото” да се превръща в лукс. "Много зависи каква е вашата потребителска кошница. Тоест, вашата лична инфлация, може да е различна от моята”, поясни Панчев, цитиран от "Монитор". Икономистът предупреди, че много сектори от икономиката ще бъдат засегнати. "Училищата и детските градини също ще пострадат, защото държавата определя разходите. Бюджетите трябва да се увеличат чрез административна мярка. Иначе подобни места няма да могат да се отопляват”, обясни Панчев.

Банкерът Левон Хампарцумян пък прогнозира, че няма да имаме инфлация в стил Виденова зима, "защото тогава тя не беше световно явление, а българско заради неумелото управление на икономиката”. Той посъветва в следващите месеци трябва да си балансираме прихода и разхода. 

"Инфлацията удря по един начин хората, които се чудят как да си платят сметките за парно и електричество, и по друг начин тези, които потребяват много енергия", обясни пред бТВ Хампарцумян. По думите му хората с фиксиран доходи и по-малко възможности са най-лошо ударени от икономическата ситуация в момента.

Според банкера инфлацията се храни от пост анемичните ефекти. "Пандемията продължава в медицинската си фаза, но вече икономиката на света расте. Търсенето се увеличава, същевременно има доста напечатани пари в кризисния период, за да няма резки шокове, които сега търсейки изход, подгряват инфлацията", обясни той. "В един момент, когато централните банки решат, че растежът е устойчив, ще започнат да вдигат лихвите, за да успокоят инфлацията", посочи банкерът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...