“Чужди инвеститори идват. Досега имаме 50% увеличение на инвестициите спрямо миналата година. Те са над 6 млрд. лв., което е сериозна инвестиция.” Това съобщи премиерът Николай Денков, който отговаря на въпроси на граждани и журналисти във Фейсбук по повод шестте месеца, които кабинетът навърши на 6 декември.
“Не мога да се съглася, че безработицата е висока. България има една от най-ниските безработици. Ние имаме друг проблем – за много инвеститори е проблем намирането на кадри. Имаме Северна България, където безработицата е висока, но опитваме да насочим инвеститорите натам. Проблемът на България не е, че има безработица, а че не оползотворяваме това желание на инвеститорите”, обясни той.
Относно приемането на страната ни в Шенген министър-председателят заяви, че “дяволът е в детайлите”. “Това, което променя Шенген по въздух е удобството, когато пътувате от една в друга държава. Това, което не решава е проблемът с големите опашки по сухопътните граници, което е проблем за бизнеса – не само за българския, но и австрийския”, обясни Денков.
Няма да приемем допълнителни условия, които не съответстват на това, което се очаква от другите държави, посочи още той. По думите му сме готови да приемем всичко, което подкрепя защитата на външните граници, защото това е и в наш интерес.
Премиерът е на мнение, че България е много последователна в подхода си. “От Румъния веднъж виждаме тропане по масата, друг път казваме – веднага го приемаме. Има известна непоследователност, но аз съм сигурен, че ще намерим баланс в позициите”, изрази надежда той.
По темата с пътищата и инфраструктурата Денков обясни, че има ключови проекти, по които догодина ще се работи много усилено.
Премиерът припомни, че наскоро е бил открит нов участък от автомагистрала „Европа“, но по отношение на „Хемус“ е имало проблеми с узаконяването и индексацията на средства.
“С приемането на Закона за бюджета за 2024 г. са осигурени средства и се отпушва процесът, така че догодина очакваме много съществен напредък. Общо от 1,7 млрд. лева бюджет на Агенция “Пътна инфраструктура“ 1,2 млрд. лева са насочени към Северна България. Една съществена част ще бъдат за магистрала “Хемус“, но друга съществена част ще бъдат за продължаване на работата по пътя Ботевград – Видин“, подчерта министър-председателят.
Николай Денков припомни и реализираната в началото на декември първа копка на Лот 2 на бъдещата автомагистралата от Русе до Велико Търново, част от по-голям инфраструктурен проект за по-добра свързаност между България, Румъния и Гърция.
Премиерът коментира и резултатите на българските ученици от международния тест PISA, който проверява уменията им да прилагат усвоените знания на практика. Според Денков слабите резултатите на българските ученици показват, че те имат знания, но не могат да използват това, което знаят.
“През последната година напреднахме много – дигиталната раница, STEM кабинетите, повишаване на заплатите на учителите“, отчете премиерът за свършеното в сферата на образованието.
Според него един от основните подходи, който трябва да бъде променен в българското образование, е свързан с това как се проверяват знанията на учениците и как се изпитват те.
Относно ниското заплащане в страната, министър-председателят заяви, че е съгласен, че една от причините българите да бягат в чужбина са по-високите заплати. “При второстепенните разпоредители с бюджетни средства има сериозни дисбаланси, много ниски заплати на много места. Затова една от първите ни задачи в първите дни на януари догодина, на базата на този анализ, е да подготвим постановление на Министерския съвет, с което наличните средства в бюджета да ги разпределим, така че да върнем справедливостта и да повишим заплатите там, където са много ниски”, обясни той.