Всеки знае колко много време прекарва младото поколение в интернет, социалните медии и специално във Facebook. Там то се информира, общува помежду си или просто се забавлява. Що се отнася до посещаемостта й през последната седмица най-популярната социална мрежа дори успя да изпревари по рейтинг самия Google. Така Facebook се превръща в огромен комуникационен канал, който може да се използва доста ефективно и като PR инструмент, за да се променят нагласите и поведението на младите хора по света.
Като пример за успешно такова начинание е PR кампанията на Pleon Talan за книгата Babiy Yar, разкриваща ужасяващи факти от масовото клане в Киев по време на Втората световна война, заради което агенцията печели наградата за креативност на IPRA за 2009 г. Произведението и тематиката сами по себе си са доста интересни за по-старото население, но не и за по-младите, които само са чували за това или са чели в учебниците. Pleon Talan искала да промени това и знаейки колко силно влияние имат социалните медии върху това поколение, ги използвала, за да пресъздаде събитията от 40-те години на XX век и да информира младите за трагичната съдба на техните събратя.
PR стратегията включвала създаване на профили във Facebook на загиналите, пресъздаване на същите новини и преживявания, водещи до клането в Киев, за да се създаде усещането, че всъщност техни истински приятели са били убити от нацистите. По време на кампанията емоционалното напрежение сред младежите се покачва чрез публикуването на факти от книгата на стената на профилите на загиналите. Така в деня на годишнината от най-голямото масово клане на граждани на Киев в т.нар. местност Бабий Яр всеки един от измислените профили изпратил съобщение до своите абонати: „Днес бях убит от нацистите заедно с 50 000 други“.
Резултатите от кампанията са еднопосочни – всеки човек, получил съобщение във Facebook, е отговорил, акцията е широко отразена от медиите: 3 национални телевизионни канала, повече от 88 публикации в печатни издания и подреждане на книгата в Топ 10 на бестселърите. Това е достатъчно доказателство, че социалните медии са ключов фактор, който определя начина, по който хората мислят. Не само това, но и впоследствие може да оказва влияние върху новините, които отразяват традиционните медии, защото все пак те предлагат това, което хората искат да видят, чуят или прочетат.
Мнозина биха се запитали дали би могло да се влияе по същия начин и на младото население в България. Практиката показва, че може, особено в ситуации на социално напрежение. Те по-лесно възприемат послания от социалните мрежи и дори са готови да се включат в определени каузи, стига да бъдат убедени, че наистина си заслужават и биха били за всеобщо добро.
Пример за такава ситуация в България е инициативата на студенти от Югозападния университет в Благоевград, които търсят възмездие за пострадалите техни колеги Христина и Мария, които бяха залети с киселина. Подобно на Babiy Yar, и тук бива използван доста умело Facebook, за да въздейства на младите хора и да предизвика тяхната симпатия към случилото се. На стената на множество групи, сред които и на висшето учебно заведение, бива публикувана информация за инцидента, снимки на обезобразените момичета, препратки към новинарски сайтове с материали по случая. Постепенно емоционалното напрежение нараства и потребителите биват призовани да вземат мерки. „Този път жертвите бяха Христина и Мария, следващият може да си ти. Нека те бъдат последният подобен случай – от нас зависи!!!“ – с тези думи студентите от университета много силно се обвързват с каузата. Отново се търси симпатията и поставянето на чуждото място, но този път, освен всичко друго, се търси и обратната реакция. Целта на кампанията е студентите да изразят публично това, че искат един справедлив процес и тежко наказание за виновниците. За да покажат съпричастност, много от учащите се в Югозападния университет си слагат за аватар бяла лентичка на черен фон, която става символ на трагедията. По този начин се обвързват още по-трайно с идеята, зад която застават.
На 18 март студентите успяват да организират протест в подкрепа на двете момичета, залети с киселина, на който присъстват над 1000 души. Този протест бива отразен от множество медии като bTV, БНТ, dariknews, frognews и т.н. На него те открито заявяват за промяна в закона, който предвижда от 3 до 12 години затвор при подобен случай, и за нанасяне на максимално тежка присъда за виновните.
Студентите смятат да отстояват своята позиция и да следят процеса, докато наистина не бъдат чути от управляващите. Това показва, че младите хора в България са готови да се обединят и да защитават правата и позицията си, но това едва ли би било възможно без навлезлите вече безвъзвратно социални мрежи като Facebook. Точно той дава възможност на всеки да изразява мнението си и да бъде чут от достатъчно много хора, които да споделят вижданията им.
Кампанията на Babiy Yar и тази на българските студенти от Югозападния университет си приличат по това, че използват Facebook не само за да информират, но и за да променят нагласите и поведението на младите хора. Социалната мрежа е мястото, където те така или иначе общуват помежду си и търсят своята принадлежност. В този контекст са много по-склонни да възприемат послания, отправени от „приятел“, и да им се въздейства емоционално. Особено кампанията в защита на залетите с киселина момичета от Благоевград доказва, че групите във Facebook не са просто едно неформално обединение от хора, което, влизайки веднъж в нея, вече е забравило защо е там. Напротив, така те се чувстват още по-съпричастни към идеята и по този начин дори успяват да се обединят и да излязат на протест – действие, което вече излиза извън рамките на виртуалното пространство.
Да накараш някого да се заинтересова от нещо, да промениш неговите възприятия, нагласи, поведение и начин на мислене, е предизвикателство за всеки един специалист по комуникации. За да направи това, той най-малкото трябва да използва канал, по който би достигнал до своята желана аудитория. За младите хора това несъмнено са социалните медии, и по-специално мрежите като Facebook. Всичко, което остава, е да се измисли как да им се въздейства. Тук вече се намесва PR практикът – с неговата идея, естествено.
Автор: Мартин Желязков, M3 College