Който иска повече стабилност, да стиска палци за Обама

02.11.2010 | 12:53
по статията работи:
САЩ се нуждаят от правителство, способно да действа, защото в противен случай една отчаяна централна банка ще наводни света с още повече долари
Който иска повече стабилност, да стиска палци за Обама

Автор: Торстен Рике,  в. "Ханделсблат", 29 октомври 2010 г., Германия. Превод: Елена Савова, БТА

САЩ са изправени пред съдбоносна седмица.

На 2 ноември американските граждани ще решат дали президентът Барак Обама ще получи втори шанс да изведе страната от дълбоката икономическа криза или ще се стигне до политическа стагнация чрез образуването на мнозинство на републиканците в Конгреса. Само ден по-късно - на 3 ноември - Управлението за федерален резерв (УФР) ще обсъди дали още веднъж да влее стотици милиарди долари в икономиката, за да намали безработицата. 

Според експерти чрез този избор ще се определи бъдещето на американската икономическа политика през идните години. Бъдеще, което ще засегне и останалата част от света.

"Кризата е наша, но проблемът е твой" - с това мото републиканците успяха да избегнат поемането на отговорност за икономическия хаос и да стоварят вината върху Обама. Президентът усети тази опасност твърде късно, тъй като в противен случай не би проиграл почти целия си политически капитал така преждевременно с реформата на здравната система. Правителството на Обама едва ли може да бъде обвинявано, че реагира бавно на рецесията, която получи в наследство. Въпреки всички "занаятчийски" грешки демократите се справиха - решението да се спре свиването на икономиката чрез държавна програма от стимулиращи мерки бе правилно. Обама обаче подцени дълбочината и продължителността на кризата.

Ако сега демократите загубят мнозинството си в Конгреса, ръцете им ще бъдат вързани. При мнозинство от републиканци няма никаква вероятност да бъдат приети нова програма от стимулиращи мерки или целеви помощи. По този начин отговорността за провеждане на необходимите действия още повече ще се прехвърли върху централната банка. Чрез либералната си парична политика УФР вече и без това пое управлението на кризата, като изстреля снаряда си дори по-далеч. Водещите лихви остават на нулево равнище, а икономиката се опитва да се възстанови благодарение на слабия долар. САЩ обаче страдат от недостиг на ликвидни средства, а частните домакинства и компаниите пазят парите си, защото бъдещето им изглежда несигурно. Защо? Погледнете изборите за Конгреса.

Изход от тази дилема може да се намери, само ако американците още веднъж гласуват доверие на Обама и неговите демократи. Ако получи втора възможност, президентът би могъл да обвърже краткосрочните помощи със средносрочно намаляване на бюджетния дефицит и дългосрочно модернизиране на икономиката. 

Ако обаче погледите се обърнат надясно, нещата ще бъдат различни. Политическият застой във Вашингтон ще засили натиска за действие върху централната банка, която по начало няма големи правомощия. Това е лошо за САЩ, както и за останалата част от света.

Който иска светът да остане в стабилно равновесие, трябва да стиска палци на Обама.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...