Директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард изрази оптимизъм за икономическия растеж на САЩ при президента Доналд Тръмп, но предупреди, че това може да е предвестник на проблеми за останалата част от света.
"От малкото, което знаем, аз съм оптимист за икономическия растеж в САЩ“, каза тя по време на годишната среща на върха в Дубай. Лагард прогнозира данъчна реформа и повече инвестиции в инфраструктурата.
Тя обаче изрази и загриженост за глобалните последици от такъв развой на събитията. Французойката подчерта силата на долара спрямо другите валути и прогнозира увеличение на лихвените проценти, регулирани от страна на Федералния резерв. През януари МВФ даде добри прогнози за Щатите през тази година, които ще ускорят икономическия си растеж до 2,3% през 2017 г. и 2,5% през 2018 г. Световната банка междувременно не е променила прогнозите си за Съединените щати, като се позовава на несигурността на политически планове на Тръмп. Очаква се двете организации да обявят официално очакванията си в рамките на Световния икономически форум през април.
Лагард, чиято организация подкрепя данъчното облагане в страните богати на енергия в Персийския залив, бе непоколебима в подкрепата си за предстоящия регионален 5-процентен данък върху добавената стойност. "Независимо дали говорим за образование или за пътища, трябва да има публично финансиране", заяви шефът на МВФ. През 2016 г.
Фондът препоръча на шест държави от Персийския залив да наложат мерки за увеличаване на приходите, включително акцизи и данъци върху добавената стойност, за да се приспособят към по-ниските цени на суровия петрол, забавили растежа в региона. Страните вече са се съгласили да приложат селективни данъци върху тютюна, безалкохолните и енергийни напитки през тази година.