През последните 25 години приветствахме в еврозоната девет нови държави и така броят на членките нарасна от 11 на 20; поехме и нови задачи, включително надзора над европейските банки и днес еврото е втората по значимост валута в международната парична система след щатския долар. Това изтъква председателят на ЕЦБ Кристин Лагард в специален коментар по повод 25-годишнината от основаването на банката.
Пандемията и неоправданата война на Русия срещу Украйна показаха, че стабилността не може да се приема за даденост, а засилване на геополитическите съперничества може да означава нарастваща неустойчивост на световната икономика занапред, отбелязва Кристин Лагард и уверява, че в този свят на несигурност ЕЦБ е и ще продължи да бъде надеждна котва за стабилността.
"Показали сме, че можем да действаме и да се приспособяваме бързо, дори когато сме изправени пред най-сериозни предизвикателства. Само няколко месеца след като заех поста председател на ЕЦБ, реагирахме бързо на пандемията с комплекс от мерки в помощ на икономиката на еврозоната в най-тежкия период, избягвайки рисковете от дефлация", посочва тя.
"Днес действаме със същата решимост за понижаване на инфлацията", подчертава Лагард. Тя отбелязва, че след години на много ниски стойности сега инфлацията е прекомерно висока и се очертава да се задържи така твърде дълго, което отслабва стойността на парите, намалява покупателната способност и вреди на гражданите и предприятията в цялата еврозона, особено на най-уязвимите членове на нашето общество.
"Но ние ще я върнем на целевото равнище от 2 процента в средносрочен план", категорична е Кристин Лагард и посочва: "Затова повишихме с рекорден темп лихвените проценти и затова ще ги доведем до достатъчно рестриктивно равнище и ще ги задържим на него толкова дълго, колкото е необходимо – за да върнем своевременно инфлацията към целта".