За някои държави новата година няма да донесе нов късмет, смятат икономисти, интервюирани от Bloomberg. Според тях това ще важи с особено голяма сила за страни като Венецуела, Бразилия и Русия, които вече са в рецесия, но спадът на икономическото развитие няма да подмине и някои европейски държави, сред които анализаторите са подредили Финдландия, Хърватия и Швейцария.
Графика 1: Икономически растеж/спад на 10-те държави, които се очаква да се представят най-слабо през 2016 г.
Източник: Bloomberg
Сред по-интересните страни, които могат да изпаднат в рецесия през настоящата година, попада Тайван, където според икономистите шансът от рецесия е 50%. Причината за негативните очаквания на експертите е, че брутният вътрешен продукт успя да спадне до -0,6% през третото тримесечие на 2015 г., след като през първото нарасна с 4% на годишна база поради срив на износа към Китай. Възможността Украйна, която беше сред най-слабо представящите се страни през 2015 г. (БВП на страната се сви с 5,3% през първото тримесечие и с 0,5% през второто, преди да успее да се покачи с 0,5% през третото), да изпадне в рецесия се оценява на 60%, въпреки очаквания годишен растеж на БВП от 1,2%.
Графика 2: Риск от рецесия (в %)
Източник: Bloomberg
Шансовете рецесията във Венецуела да продължи и през настоящата година се оценяват на почти 100%. В страната липсват основни стоки, включително и медицински медикаменти, а петролът, който е почти единствената експортна стока (суровината формира 95% от износа ѝ) поевтиня с повече от 70% през последната година и половина, като по този начин драстично намали приходите във Венецуела и изгледите тя да излезе от икономическия колапс, в който се намира.
Друга латиноамериканска държава в състояние на икономически крах, е Бразилия, която също вече се намира в изключително тежка криза – най-тежката от 1901 г. насам. Кредитният ѝ рейтинг беше понижен до „боклук“ от рейтинговите компании Fitch и Standard and Poor's.
Настоящата година най-вероятно ще бъде изпълнена с предизвикателства и за Гърция, въпреки че страната успя да рекапитализира затъналия си банков сектор. Очаква се икономиката на страната да се свие с още 1,8% и едва ли в обозримо бъдеще ще успее да плати милиардите евро, инжектирани в нея.
След като икономиката на Русия се сви с 3,6% на годишна база през първите три тримесечия на миналата година, страната най-вероятно ще продължи спада си и през настоящата. Ако това се окаже така, федерацията ще изпадне в най-продължителната рецесия през последните две десетилетия. Санкциите срещу Европейския съюз и Турция, както и изключително ниските цени на петрола – основната експортна стока на Руската федерация – ще продължат да оказват силен натиск върху икономиката на страната.
Сред азиатските държави се очаква Япония да продължи да се сблъсква с трудности, въпреки че наскоро правителството одобри най-високия държавен бюджет в историята на страната.