Ако преди десетилетие купуването на гласове е било изолиран феномен, ангажираните в който са чувствали срам от действията си, то днес контролираният вот е масов и даже не се крие. Тревожната теза развиха в изборното студио на БиТиВи социологът Кънчо Стойчев и политолозите Страхил Делийски и Стойчо Стойчев.
Според Кънчо Стойчев „говорим за 120 млн. лв., хвърлени за купуването на гласове само на тези местни избори“. Преди 15 години 10-20% от партийните бюджети са отивали за нерегламентирани практики, докато днес говорим за над 60%, уточни той. И добави, че тези 120 млн. лева са черни пари. Обикновено най-много пари имат онези, които са на власт, отбеляза Кънчо Стойчев.
"Това е част от тоталното завладяване на пазара на местната политика и то по всички линии – пазарът на публичните услуги, на обществените поръчки, до директното плащане на ръка", подчерта Страхил Делийски. Причината – когато липсва политически живот, когато партиите не са реален представител на гражданите и няма доверие, отношенията се свеждат до принуда, насилие и директно плащане.
Експертите напомниха, че контролираният вот може да се преодолее само с висока избирателна активност. Явно обаче българите нямат доверие в изборния процес. Близо 4 милиона българи не са отишли до урните тази неделя.
Политологът Стойчо Стойчев подчерта, че в малките населени места даже не се гласува толкова заради парите, колкото за "трайно устойчиви връзки" по линията на настоящи кметове, работодатели, силни хора на местно ниво и т.н.