САЩ и Китай могат да постигнат конкретни търговски споразумения за 90 дни, както се договориха по-рано американският президент Доналд Тръмп и неговият китайски колега Си Цзинпин. Това заяви директорът на Международния валутен фонд /МВФ/ Кристин Лагард в интервю за телевизия Си Ен Би Си.
На 1 декември Тръмп и Си Цзинпин се договориха по време на срещата си на форума на Г-20 в Буенос Айрес да предприемат в течение на три месеца стъпки, насочени към сключването на търговски договор.
Стопанинът на Белия дом се съгласи да не повишава от 1 януари митата върху китайски стоки за 200 милиарда долара от 10% на 25%. „Това, което се случи през почивните дни, трябва да служи като добро потвърждение на това, че ключовите играчи искат да седнат на масата на преговорите с цел разрешаването на проблемите, които са причина за разногласията по въпросите на търговията“, отбеляза Лагард.
Според нея в момента въпросът е колко бързо ще бъде постигнато това споразумение. Както тя отбеляза, ако страните предприемат определени усилия, то е напълно реално в посочения срок да изработят основите за сключването на пълноценно споразумение. Лагард добави, че играчите на пазара, очевидно, „проявяват нетърпение“, очакват вече конкретни резултати.
„За съжаление, ако вие преговаряте по такива сериозни въпроси, като интелектуалната собственост, субсидиите за държавния сектор..., то това отнема много време“, подчерта директорът на МВФ. Тя отбеляза, че заинтересуваните страни трябва да са наясно, че не може да бъде постигнато всичко наведнъж.
Доналд Тръмп многократно е заявявал, че не харесва огромния външнотърговски дефицит с Китай, който, според него, достига 500 милиарда долара. От 24 септември влязоха в сила мита в размер на 10% на внасяните в САЩ китайски стоки на обща стойност 200 милиарда долара. Китай отговори с мита в размер от 5 до 10% на вносни американски стоки за 60 милиарда долара. В тази връзка Тръмп заяви, че е готов да наложи нови ограничителни мерки.