Лъчезар Богданов: През 2023 г. икономиката ни е нараствала по-бързо от средното за ЕС

09.01.2024 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Икономическата обстановка в България се успокои в края на 2023 г., след несигурността през годината, в следствие на политическата ситуация и липсата на бюджет до края на юли, коментира Лъчезар Богданов - главен икономист в ИПИ
Лъчезар Богданов: През 2023 г. икономиката ни е нараствала по-бързо от средното за ЕС
Снимка: под лиценза на creative commons

Икономическата обстановка в България се успокои в края на 2023 г., след несигурността през годината, в следствие на политическата ситуация и липсата на бюджет до края на юли, коментира Лъчезар Богданов - главен икономист в Института за пазарна икономика. По думите му, в световен мащаб и в САЩ, и в Европа е продължил процеса по повишаване на лихвите, което допринася за свиване на потреблението и икономическата активност.

„Водещи икономики в еврозоната – и при тях, като че ли икономическият растеж замря, а все пак те са основният търговски партньор на България. В България също имахме известно забавяне на икономическия растеж, но позитивната гледна точка е, че оставаме с доста по-висок растеж от нашите водещи партньори в еврозоната. В някакъв смисъл, не е най-добрата година, но с оглед на обстоятелствата, като че ли нещата се развиха относително добре“, обясни Лъчезар Богданов по Радио София.

Очаква се дефицитът за 2023 г. да е по-нисък от прогнозираното или около 2,2% от БВП. По думите на Богданов, като страна в периферията, България е необходимо да навакса по-бързо, отколкото развитите пазари.

„Догонването е ключовият показател, по който ще следим дали се справяме добре в средносрочен и дългосрочен план. Както изглежда, през 2023 г. българската икономика расте по-бързо от средното за ЕС, така че и там ще добавим малко в сближаването, но безспорно сме доста назад и далеч не означава, че сме решили това изоставане“, коментира икономистът.

Според него, голямото предизвикателство пред българската икономика, е как да се запази темпото на растеж и да се ускори.

„Това е дългосрочният въпрос и той зависи от много неща. От една страна - политическата стабилност, от друга – реформите, които целят да направят българската правосъдна система доста по-добре работеща, по-справедлива, по-предвидима, по-бърза, но най-вече равно прилагаща закона към всички, за да имаме сигурност за всеки, които реши да прави бизнес в България и да инвестира“, изтъкна Лъчезар Богданов.

По думите му, в момента инфлацията върви рязко надолу, но има определени продукти и услуги, чиито цени няма да спаднат. Според него, в средата на годината ще бъдат оценени критериите на България за възможно въвеждане на еврото от началото на 2025 г.

„Критерият за инфлацията към ноември месец не го изпълняваме, т.е. нашата инфлация е над прага, който трябва да бъде, но в идващите месеци това може да се промени“, каза главният икономист в Института за пазарна икономика.

Наблюдава се известно „оживление“ в инвестициите в страната, коментира Лъчезар Богданов и добави, че частният сектор вече не може да разчита на евтина работна ръка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...