Любомир Дацов: Липсата на реформи заплашва стабилността на бюджета за 2025 г.

07.11.2024 | 09:00
по статията работи: econ.bg
Финансистът Любомир Дацов коментира, че устойчивостта на бюджета е застрашена заради липса на реформи и неефективни политики. Той изрази съмнение, че политическите сили ще се заемат с намаляване на разходите
Любомир Дацов: Липсата на реформи заплашва стабилността на бюджета за 2025 г.
Снимка: БГНЕС

Проектобюджетът на България за 2025 г. ще бъде с дефицит от 3%, обяви служебният министър на финансите Людмила Петкова.

Финансистът Любомир Дацов коментира, че устойчивостта на бюджета е застрашена заради липса на реформи и неефективни политики. Той изрази съмнение, че политическите сили ще се заемат с намаляване на разходите и подобряване на ефективността, като заяви пред БНР: „Аз съм скептичен, че някоя политическа сила сега ще сложи на масата такъв дневен ред — намаляване на разходната част за следващата година.“

Дацов също така подчерта, че покриването на дефицита ще изисква увеличаване на данъците или нов дълг, което ще предизвика инфлация и ценови шок в началото на 2025 г.

„Това ще означава от януари до март 2025 г. ние да имаме нагаждане на икономиката вследствие на този ценови шок.“

Финансистът критикува автоматичното индексиране на бюджетните разходи, като посочи, че то води до инфлационен натиск и затруднява ефективното разпределение на средствата:

„Не трябва да има автоматична индексация на бюджетните разходи... това са мерки, които действат проинфлационно!“

Според Дацов, решението е в сериозни структурни реформи и дългосрочна визия за оптимизация на бюджета:

„Първо трябва да има визия за бюджета и за повече от една година, защото имаме проблем с този бюджет и това сега е само 'кърпене'. Имаме нужда от цялостно преструктуриране на бюджета.“

Той заключи, че без стабилно правителство и политическа подкрепа за реформи, 2025 г. ще бъде особено трудна година за българската икономика.

Според него трябва да има не точно замразяване на пенсиите, а да се върнем към формулата - да се дава пенсия според прихода, който си дал, докато си работил, а не както е сега. А общото нарастване на възнагражденията не бива да бъде повече от 7 % и да не увеличава МРЗ.

Част от големия дефицит за следващата 2025 година идва идва от два сектора - задълженията, свързани с капиталовите разходи и задълженията, свързани с отбраната (допълнителните разходи, свързани с ремонтите на Ф-16) - обобщи Любомир Дацов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.01   1506 г. – По нареждане на папа Юлий II е образувана армията на Ватикана – Швейцарската гвардия. 1542 г. – Английският парламент осъжда на смърт за...