Марио Драги: Възстановяването на Европа от пандемията ще е сходно на следвоенната реконструкция

18.08.2020 | 15:55
по статията работи: econ.bg
"Трябва да вземем вдъхновение от онези, които участваха в възстановяването на света, Европа и Италия след Втората световна война", посочи бившият президент на ЕЦБ, който говори рядко след напускането на своя пост в края на миналата година
Марио Драги: Възстановяването на Европа от пандемията ще е сходно на следвоенната реконструкция
Снимка: БГНЕС

Възстановяването на Европа от коронавирусната пандемия ще бъде сходно на усилията за възстановяване след Втората световна война и ЕС трябва да потвърди основните си ценности въпреки предизвикателствата на световните сили, заяви във вторник бившият президент на Европейската централна банка Марио Драги, съобщава агенция Ройтерс, цитирана от БНР.

По време на лекция в Римини, Италия, той посочи, че пандемията рискува унищожаването на човешки капитал, нещо, което не е наблюдавано след войната, така че възстановяването трябва да се съсредоточи върху хората, които ще трябва да изплатят безпрецедентния размер на дълга, натрупан през тази година.

Освен това, дори когато Европа се трансформира, тя трябва отново да приеме някои от основните си принципи, включително многостранност и глобално върховенство на закона, дори ако сили като САЩ и Китай поставят под въпрос тези принципи, добави Драги.

"Трябва да вземем вдъхновение от онези, които участваха в възстановяването на света, Европа и Италия след Втората световна война", посочи бившият президент на ЕЦБ, който говори рядко след напускането на своя пост в края на миналата година.

"Натрупаният заради пандемията дълг е безпрецедентен и ще трябва да бъде погасен основно от онези, които днес са млади. Следователно наше задължение е да ги оборудваме със средствата за обслужване на този дълг".

Драги също така заяви, че ниските лихвени проценти не правят дълговете устойчиви и че средствата трябва да бъдат използвани за продуктивни цели, включително инвестиране в човешки капитал, производствена инфраструктура и научни изследвания.

Той каза, че разходите трябва да отразяват и променящите се предпочитания на обществото, включително към опазване на околната среда, по-добро здравеопазване и дигитализация, като отдалечената работа трябва да придобие по-голяма известност.

"Все пак има сектор, който е ключов за растежа и следователно за всички трансформации, които току-що изброих, и в който дългосрочната визия трябва да се обвърже с незабавни действия: образование и по-общо - инвестиции в младите хора", посочи той в заключение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...