„Предлагаме таван на цените и то не за първи път. Първият път беше през 2020 г. по време на Covid кризата, когато и в закон го облякохме. Причината да го предлагаме, е защото цените скочиха много, хората не могат да наваксат с доходите и не могат да си покрият сметките.“ Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова в ефира на БТВ.
Тя обясни, че предложението на служебния кабинет няма да сработи и да има ефект. „Даже някои от нещата, които говорят, показват некомпетентност“, посочи тя и даде пример със заявките им, че тепърва ще създават закон, в който да се запише какво да е нелоялна търговска практика. „Такъв съществува от 2007 г., казва се Закон за защита на потребителите. Такова понятие има и в закона за КЗК. Тоест това е несериозно“, смята Нинова и даде още един пример за митниците: „Щели да подават информация на какви цени внасяме стоките, за да се види до потребителя как се оскъпяват. Най-големият ни търговски партньор е ЕС. Митниците отдавна не събират информация от европейските държави, защото имаме свободно движение на стоки от 2007 г.“, уточни още председателят на ''Бсп за България''.
Лидерът на социалистите анализира аргументите на тези, които са против налагането на таван на цените. Първият от тях е, че това не е пазарно. „Питам тогава тези наши опоненти Испания, Гърция, Португалия, Унгария живеят ли в пазарна икономика? Отговорът категорично е да. Е, тези държави въведоха таван на цените“, обясни Нинова.
Вторият аргумент, според който това предложение е ляво и популистко, Корнелия Нинова обори така: „Гърция се управлява от десния Мицотакис, Унгария - от десния Орбан, така че и десни правителства го прилагат“, посочи тя.
Третият аргумент е свързан с твърденията, че тази мярка ще увеличи инфлацията. „В Испания, които наложиха таван на различни стоки, инфлацията в момента е 7%. В Гърция, които наложиха таван на стоки и на печалбата, инфлацията е около 6%. Литва, Латвия и Естония, които нямат таван на цените, инфлацията е 26%“, изтъкна председателят на БСП и допълни, че очевидно вариантът с таван на цените се е доказал като работещ в Европа.
„Въпросът е какво избираме ние - пазара или човека. Не искаме да нарушаваме принципа на пазарната икономика, но ситуацията е извънредна и временно могат да се правят изключения, докато инфлацията се овладее и се помогне на човека“, коментира още тя.