Откакто Федералният резерв на Съединените щати постави на пауза програмата си за увеличаване на основните лихвени проценти, много коментатори предположиха, че централната банка може да очаква следваща криза и че „натискането на спирачките“ може да я генерира твърде скоро.
И в контекста на дебата относно това дали нулевият лихвен процент е долната граница на Фед, или не, повечето анализатори достигнаха до заключението, че „огневата мощ“ на институцията свърши. Тя е изчерпала амунициите си от ефективна парична политика като армия в тежка битка за икономически растеж и финансова стабилност.
И двете аналогии за автомобили и арсенали присъстват в скорошна статия на CNN. Ето два примера за употребата им:
„Увеличаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв обикновено се приема за добра новина – икономиката на САЩ се справя толкова добре, че централната банка трябва да натисне спирачките, за да осигури здравословен растеж. Но в действителност се случи обратното – натискането на спирачките, дори и толкова леко, се възприе за знак за тревога.“
„Твърде дългото изчакване може да окаже обратен ефект за Федералния резерв ако инфлацията започне да се покачва твърде бързо или ако удари още една криза. Лихвените проценти вече са ниски, а балансът на централната банка все още е твърде висок в резултат на всички ценни книжа, които изкупи. На Фед не са му останали много „муниции“, с които да съживи икономиката.“
Тези аналогии, за съжеление, са точно масово използвани, колкото са и погрешни. Както посочва Фридрих Хайек във втория рунд рап-битката си с Джон Мейнард Кейнс:
„Икономиката не е кола, тя няма двигател за запалване,
няма експерт, който може да я поправи, няма „нея“ изобщо.
Икономиката сме ние и нямаме нужда от механик,
трябва да изхвърлим лостовете, икономиката е органична.“
A колкото до аналогиите с огнева мощ или арсенал, Федералният резерв има само едно оръжие – изкуствената кредитна експанзия. И тя изобщо не прилича на пушка, дрон или дори на флота от бойни кораби. Кредитната експанзия е като врелия катран, който през средновековието е бил изсипван от защитните стени на замъците при обсада.
С пушка човек може да се прицели към конкретна цел. Изкуствената кредитна експанзия може да бъде „изстреляна“ чрез банките и финансовите посредници, но тя опустошава икономиката в резултат на погрешните инвестиции, които поражда.
Бойните дрони и бойните кораби също са изключително ефективни за постигане на целите на онези, които ги управляват. Изкуствената кредитна експанзия само нанася негативни ефекти върху целите на Фед – постигането на стабилни цени, максимална възможност и финансова стабилност. Това се вижда прекрасно от собствените данни на централната банка.
Графика 1: Индекс на потребителските цени в градовете (всички стоки; 1984 = 100)
Източник: Бюрото за трудова статистика
Графика 2: Безработица
Източник: Бюрото за трудова статистика
Статията е публикувана от Ludwig von Mises Institute. Автор: Джонатан Нюман.