Пенсионната реформа е на ръба на Конституцията. Хората трябва сами да изберат да прехвърлят партидите си за втора пенсия в НОИ, като с тази възможност за избор се спазва основният закон на държавата. Всичко друго обаче е замиване на основната тема – и дебатите за възрастта, и пакетът за пенсионната реформа. На това мнение е старши икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Петър Ганев по отношение на законовите промени, позволяващи на гражданите да прехвърлят партидите си за втора пенсия от частни фондове в Националния осигурителен институт (НОИ).
По думите на експерта основната цел на реформата е да се създаде възможността лични спестявания да бъдат иззети от държавата.
„Трябваше да се отвори вратата, която да позволи лично спестяване да бъде похарчено солидарно, което си е фундаментална промяна на модела. Тя е по пример на Унгария, което според мен е сред най-лошите реформаторски решения за последните 15 години“, коментира Ганев.
Икономистът е на мнение, че трябва да бъдат направени промени, за да се спре изтичането на пари през инвалидните пенсии. Според него въпросът е дали да се пресече само бъдещото изтичане на средства или да се направи преглед на тези, които вече са били дадени.
„Поне според мен такъв преглед трябва да бъде направен. Необходимо е също да се проверява каква е работоспособността на всеки инвалид и на база на това да има нов преглед. В тази насока обаче трудно можем да очакваме бързи резултати. Подобна реформа ще е свързана със сериозни административни промени. Но начинът, по който се отпускат тези пенсии, трябва да бъде променен“, казва Петър Ганев.
По отношение на темата за Трансатлантическото споразумение за свободна търговия между САЩ и ЕС (ТПТИ), експертът смята, че дебат в парламента по нея все още липсва заради незаинтересованост от страна на правителството по големите европейски теми.
„От значение е това, че споразумението все още се дебатира между европейска и американска страна. Основната роля на държавите по ТПТИ е първо при формулиране на мандата какво ще преговаряме, а после при оценката на това, което е договорено. В промеждутъка няма място за друго нещо освен за неформални разговори по въпроса”, обяснява икономистът.
Петър Ганев припомня, че ТПТИ може да не влезе в сила, ако липсва съгласие дори и на една страна от ЕС. Той подчертава, че България може дори в последния ден преди приемането на споразумението да откаже да го подпишем.
„Очаквам скоро да има дебат по ТПТИ и в България. Доколкото чух предстои изслушване на парламентарната комисия по външна политика по тази тема след около месец, където ще бъде разглеждана тази тема. Към момента обаче основната заинтересованост е от страна на евродепутатите, защото това е част от дневния ред на Европа“, допълва той.
На въпрос за позицията на парламента в Унгария по отношение на споразумението, според която има опасност от потенциални вреди, свързани с ТПТИ, икономистът отговаря, че не е запознат в детайли с позицията на страната.
„Струва ми се, че все пак по отношение на това споразумение водеща роля имат големите икономики, които са свикнали да защитават своите индустрии. Малки икономики могат да се опитват популистки да печелят от споразумението. И при Гърция има такъв пример – по време на преговорите с международните кредитори те заявиха, че няма да подпишат ТПТИ никога. Струва ми се, че Унгария също е страна, която би се възползвала да продаде позицията си против договора срещу нещо друго в замяна“, коментира икономистът.
Що се отнася до ситуацията в съседна Гърция, Петър Ганев е на мнение, че вариантът за излизане на страната от еврозоната винаги ще съществува.
„Смятам, че политическата воля да не се случи това обаче, все още е силна и от двете страни. Със сигурност Европа е по-подготвена от Атина за подобен сценарий. Политическата воля обаче все пак е за запазване на статуквото и за изработване на нова програма за Гърция, която да е устойчива“, допълва той.
В смяната на гръцкия финансов министър Янис Варуфакис като ръководител на екипа, който преговаря с международните кредитори, икономистът вижда конкретна идея от страна на Атина. По неговите думи това е ясен ход, че политик, който очевидно дразни европейците, може би вече е изиграл своята роля.
„Той вече е свършил своята задача и ще бъде заменен от друг, който е по-склонен да преговаря. Това според мен е политически процес при който СИРИЗА е обещала, че ще скъса споразумението с кредиторите и сега трябва да изиграе театър, за да го подпише, без да изгуби подкрепата на обществото“, обяснява експертът.