Петър Ганев: Следващият доклад ще каже, че не сме готови за еврото

17.06.2024 | 09:45
по статията работи: econ.bg
Чакаме редовния конвергентен доклад, който ще ни каже, че не сме готови за еврозоната. Това посочи в интервю за БНР икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика
Петър Ганев: Следващият доклад ще каже, че не сме готови за еврото
Снимка: под лиценза на creative commons

Чакаме редовния конвергентен доклад, който ще ни каже, че не сме готови за еврозоната. Това посочи в интервю за БНР икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Ако няма правителство, което да води разговорите на високо ниво и последователна политика, много трудно може хаотично, със стъпки от днес за утре да се придвижим към еврозоната, смята икономистът.

Ако си го представим като корито, почти сме влезли в него, но трябва да се задържим там известно време, обясни той относно изпълнението на критерия за инфлацията. 

Запитан кои са рисковите фактори за инфлацията, икономистът поясни, че има спор дали все още е възможно лъкатушене в Европа при настоящата геополитическа нестабилност.

Приемането на Закона за еврото е последната нормативна стъпка преди членството, отбеляза Ганев. "По-скоро не там ще бъде големият въпрос, а в политическия консенсус и изпълнението на критериите.", уточни той.

Методи Методиев: До средата на 2025 г. България ще е готова за еврозоната

Следващият финансов министър ще има на разположение по-голяма пица, коментира още Петър Ганев. „Оперативно бюджетът е управляем" и посоката ще е по-скоро политики за хората, защото ресурс има, но трябва да се управлява умно, подчерта той.

Заплатите продължават да растат с добър темп – както в публичния, така и в частния сектор, отчита икономистът. Според него мисленето "дай да държим ниски заплати, за да сме конкурентноспособни" приключи.

По темата с ПВУ Петър Ганев акцентира върху важността в дългосрочен план на заложените в него реформи и политики. "Дори да изчезне този план, а той след 2-3 години ще изчезне, ние трябва да продължим да следваме тази рамка.", обясни икономистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...