Популизъм по време на криза(и)

12.01.2009 | 18:00
по статията работи: Петър Чернев
Обещанията и намеренията са евтини и често влизат в употреба. За съжаление обаче, те не топлят
Популизъм по време на криза(и)
Автор на коментара: Петър Чернев, Econ.bg

Предполагам, че няма човек в тази държава, който да не разбра, а впоследствие и да не усети, че Русия спря доставките на газ за България през изминалата седмица. Това се случи доста "неочаквано"...

Разбира се, веднага след като стана ясно, че сме я "втасали" (сериозно?!), умните глави в държава тръгнаха да предлагат решения: един предложи да си построим тръбопровод до Солун, друг предложи да спрем да ползваме толкова много електричество, тъй като това хабяло твърде много газ, а трети предложи да пуснем едни спрени в началото на 2007 г. ядрени реактори.

След като в медиите се появиха "златните" думи на президента Първанов, много хора веднага и с патос се вкопчиха за сламката, наречена "спрени блокове на АЕЦ". Никой не реши да се заинтересува колко време ще отнеме два реактора отново да заработят и дали това наистина може да се случи.

Простата справка сочи, че пускането на блоковете в експлоатация ще отнеме най-малко месец - срок, в който кризата определено ще е разрешена. Как си представяте Европа да седи без газ още месец? Нали ще стане революция...

В същото време Европейската комисия не яде овес, още по-малко доматите с колците. Каква е на страна, която непрекъснато заявява, че изнася ток, да й бъде позволено да си пусне спрените ядрени мощности - нещо, с което самата тя се е съгласила и за което е подписала договор? Въпреки че въпросът е риторичен, все пак ще отговоря - минимален, клонящ към нула.

Впоследствие към хора, носещ звънкото име "Пуснете ни АЕЦ", се присъедини и министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Той стигна още по-далеч - спрените 3 и 4 блок били необходими за енергийния баланс на Балканите, не за нас...Видите ли, ние продължаваме да си изнасяме ток и да черпим газ от "вълшебната пещера" в Чирен.

Малко по-късно към многогласа се присъедини и партия "Атака". Хората на нашенския баш родолюбец Волен Сидеров бяха „скромни” в исканията си – да бъдат пуснати всички спрени блокове на централата – от 1-ви до 4-ти. Хахахаха. В новината се четеше още, че се предлага първите два блока да бъдат модернизирани и след това пуснати, а 3-ти и 4-ти да бъдат пуснати веднага. Хайде пак - хахахахаха.

Явно в групата на „Атака” няма нито един, който разбира от енергетика...Иначе този имагинерен специалист би светнал своего лидер, че първите два блока са II поколение реактори, т.е не се използват в Европейския съюз. Другите два наистина са трето поколение, доказано е, че са по-безопасни от много други реактори, които все още функционират, ама...

Няколко думи за прословутото хранилище в Чирен. Ако човек следи внимателно информациите, които различните министри и „запознати” лица изнасят в медиите, ще падне. Първоначално в него имаше 570 млн. куб. метра газ. На следващия ден министър Димитров ги „закръгли” на 870 млн. Опозицията не закъсня с отговора си – милият отговор на Цветан Цветанов гласеше нещо от рода на „Министър Димитров не знае какво говори, тъй като пуши нещо некачествено”. На следващия ден самият премиер Сергей Станишев „разшири” находището до 1.3 млрд. куб. метра газ. И после искаме АЕЦ и компенсации за спрените доставки...

Всичко това звучи добре, нали? При това много добре.. Ама нали се сещате, че няма как да се случи. Най-малкото, защото Европа вече ни гледа с по-особено око след всички гафове, които сътворихме за последната година. Тогава ще се запитате: „Кому е нужно всичко това?” Веднага мога да се сетя за двама души:
  1. Президентът Георги Първанов – нали той се опитва всячески да се дистанцира от „партията-майка” и да си изгради име на независим в политиката. Нищо, че през последните две години грешните му ходове, сравнени като количество с правилните такива, са болшинство.
  2. Премиерът Сергей Станишев – Какво ще има тази година? Изборрииииии...Ураааа, време е да свикаме „под знамената” верния електорат, състоящ се от „младежи и девойки” на преклонна възраст.
Те поне са евтини и лесно се вербуват...Водиш ги веднъж годишно на курорт срещу нищо пари и те са доволни...Нищо, че курортът се организира в мъртвите месеци, когато хората се питат как да си платят парното, водата и тока след поредното „навременно” решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР)...(Бог да ви благослови, господин Шушулов.)

Генерално останалите хора в държавата могат да бъдат разделени на две групи: нихилисти и „европейци”.

На първите изобщо вече не им пука кой ги управлява, не ходят да гласуват и изобщо...„пуснали са се по течението”, живеят от ден до ден и от заплата до заплата и вече не вярват в никого, дори в Европа.

Що се отнася до вторите - те са готови още утре да се махнат от България и да отидат някъде далеч или нетолкова, представяйки си, че ще могат да изпълнят „Американската мечта” в Турция, да речем.

Не ме разбирайте погрешно – нямам нищо против ранната предизборна кампания. Та по време на последните избори за кмет в София единият от кандидатите Мартин Заимов, или Любен Дилов син – не помня точно, каза следното: „Какво искате, ние се представихме добре. Водихме предизборна кампания седем месеца. В същото време Бойко Борисов води предизборна кампания вече седем години”. Единственият проблем с предизборните обещания е, че те не топлят...Ама изобщо...И затова предпочитам да се возя в отоплен градски транспорт и да има парно у нас.. Евтиният популизъм is way overrated.

И в този ред на мисли имам едно предложение: Господа управляващи, пазете си популизма. Ще ви трябва.

В момента газовата криза малко или повече е на финала си. След някой и друг ден доставките на газ от Русия отново ще тръгнат и ще стигнат до нашата страна. Не, че това ще реши дългосрочните проблеми у нас...Напротив..Подозирам, че „сладките” приказки за изграждането на газопровод до Солун, за строежа на АЕЦ „Белене”, както и за развитие на проекта „Южен поток” ще си останат чисто и просто идея.. А да...Така и никой не се сети да попита президента как ще превозваме газта, която той договори от Туркменистан – с манерки, кофи и легени?

И след това ще се върне икономическата криза. Ех, тая криза...Всеки може да ти каже как и защо е почнала, ама не може да ти даде нито размерите й, нито колко ще продължи, нито дали ще се наложи да бъдат съкратени кадри. С една дума – мистификация. Единственото, което е ясно, е ,че ще ни е трудно и ще трябва да "затягаме коланите”. Няма да има високи заплати, няма да има бонуси, няма да има много възможности за работещите...Само отвреме навреме професор Шушулов ще ни съобщава, че цената на парното, тока и водата се е увеличила. Нищо, че цените на природния газ в Европа намаляват непрекъснато, както и цените на всички стоки и услуги.

Да живее деветмесечното забавящо увеличение на цените и всички мъдри и кадърни глави в тая държава, които се „грижат” за хората, които ги избират. Амин!!!
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...