Правителство ще има

19.03.2024 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Отговорът за мен е в генезиса на ГЕРБ - партия, създадена да представлява интересите на нашата олигархия на Запад. С цел да е единствена такава. Тя беше създадена в момента, когато Борисов мина успешно пробите на електоралноемко лице
Правителство ще има
Снимка: БГНЕС

Автор Евгений Кънев, коментарът е от профила на автора във фейсбук.

Преди да анализираме стратегията на ГЕРБ в тези преговори, да си отговорим на един прост въпрос.

ГЕРБ имаше възможност и в предишния, и в сегашния парламент да направи правителство с ДПС и патерица. Но не го направи. Логически - защо тогава сега да може или да иска да го прави след нови избори. Освен ако много не греша - Бойко Борисов не може да участва в управление без "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).

Защо?

Отговорът за мен е в генезиса на ГЕРБ - партия, създадена да представлява интересите на нашата олигархия на Запад. С цел да е единствена такава. Тя беше създадена в момента, когато Борисов мина успешно пробите на електоралноемко лице и след завоя на Путин в Мюнхен през 2007 г.

В този период нашата олигархия имаше две задачи:

(1) Да обслужи руските енергийни интереси, с чиято задача беше нагърбен президентът Георги Първанов с прословутия Троен енергиен шлем, с който България да бъде закована в руската геостратегическа сфера.

(2) Голяма част от финансирането за шлема да бъде набавено пряко или косвено от еврофондовете.

Сергей Станишев и Тройната коалиция обаче не се справиха, защото им спряха еврофондовете за корупция. Спасителят на положението се оказа новият кмет на София с десен профил. Първанов се постара да направи 31 мажоритарни мандата, за да отиде цялата власт в ГЕРБ, а Ахмед Доган пусна лафа за порциите, за да го инжектира. За същата цел ХДС на Ангела Меркел го обективира като приемлив за Запада - забележете - пак във връзка с руски енергийни проекти в България и Германия. И еврофондовете тръгнаха.

Но поради една или друга причина Тройният шлем не сработи и Борисов бе свален с протести за тока през 2013 г. и бе пробван отново вариант със Станишев и този път ДПС чрез тяхно прокси за премиер. Но и този опит с Делян Пеевски и КТБ не помогна на "Южен поток".

И след турско кафе се наложи да бъде върнат Борисов.

Защо припомням всичко това? Защото Борисов има тежест в политиката и паралелната държава работи за него само доколкото може да я представлява на Запад. Ако спре да бъде интерфейс, това ще е краят на ГЕРБ.

Затова алфата и омегата за ББ са връзките със Запада, където той и само той трябва да дърпа конците. Затова толкова много инвестира в ЕНП, в Тръмп (самолети), в Габриел - за да отбие ПП-ДБ от всички контакти. Слабото му място е президентът Байдън - защото демократите работят със съюзници на база ценности, а не сделки. А той там издиша. Мисли си, че като изпълнява всичко, ще му се разминат всички афери в помощ на Путин.

Та стратегията на Борисов е как

(1) да вземе ключовите властови позиции, за да контролира отношенията със Запада - тук успява, защото Габриел ще бъде и премиер, и външен министър, само отбраната (НАТО и САЩ) му се изплъзват въпреки смазващата пропаганда срещу военния министър Тодор Тагарев. Но

(2) да не допусне реформа на съдебна система, служби и регулатори, т.е. ликвидиране на паралелната държава, които да разсърдят опасно ДПС/Кремъл.

И по близнашки, играе ва банк, за да тества реакции. Според мен е възможно да прехвърли временно властта пак на президента Румен Радев, ако не успее да договори формула за назначенията, която да гарантира неговата сигурност. И да чака изборите в САЩ. Но не би направил правителство без ПП-ДБ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...