Депутатите сътвориха поредната недопустима безсмислица. Полицаите вече прилагат гласуваните промени в Наказателния кодекс: превозното средство се отнема, в случай че има наличие на наркотици или пък концентрацията на алкохол в кръвта е над 1.2 промила. А ако превозното средство не е на управлявалия, следва да се заплати неговата равностойност.
От Камарата на автомобилните превозвачи в България остро осъждаме управлението на моторно превозно средство след употреба на наркотици и алкохол, но вместо ред законотворците за пореден път сътвориха хаос, който пък поражда множество въпроси. Това се казва в позиция на браншовата организация от днес.
"Къде ще се държат отнетите тежкотоварни превозни средства и кой ще отговаря за тяхната сигурност, при положение че те струват десетки и дори стотици хиляди левове", питата от камарата. Задават и друг логичен въпрос - какво се случва с товара, ако нароченият за конфискуване камион е натоварен. И обясняват: "На първо място, сроковете за доставка, на второ, място евентуални разходи за претоварване, на трето място, смяна с друг водач."
Превозвачите се опасяват, че оценката на камионите, която е нужна, за да се определи санкцията на провинилия се шофьор, ще се бави твърде дълго, като за това време той ще остава "арестуван". Отбелязва се и проблемът с фалшивите положителни резултати, които тестовете за наркотици на "Пътна полиция" дават.
"Камарата на автомобилните превозвачи в България подчертава, че твърдо подкрепя всички усилия, които ще доведат до по-безопасни пътища. Това обаче не следва да води след себе си хаос и да създава по-големи проблеми за бизнеса. Точно поради тази причина апелираме спешно да бъде възстановена здравата мисъл в законотворчеството и да се спре спекулирането с проблемите с пътната безопасност, защото с тревожност наблюдаваме, че напоследък всеки втори човек е експерт по тази тема", казват от камарата в заключение.