От началото на месеца основна тема в медийното пространство е избухналият скандал между финансовия министър Симеон Дянков и президента Георги Първанов. С голям интерес се следи всеки епизод на сагата - какво каза Дянков в "Шоуто на Иван и Андрей", как президентът поиска оставката му или доказателства за твърдението, че е милиардер, как министърът се опита да се извини, пуснатата от Първанов стенограма на разговора, исканията за импийчмънт на президента...
Горещата тема не остана неотразена и в социалната мрежа Facebook, където бяха създадени две групи - в подкрепа и срещу финансовия министър Симеон Дянков. В групата "Да подкрепим Дянков" членуват 9879 души, а в "Анти-Дянков" - 4015 (към 23:30 часа на 17 март).
Привържениците на Дянков изтъкват като причина да го защитят не професионалните му качества като финансист, а "унизителното" поведение на Първанов към него, както и на премиера Борисов (който го накарал да се извини на държавния глава). Членовете на групата са написали отворено писмо до президента, в което го призовават публично да се извини на финансовия министър. Представителността и отговорността на поста, който заемате по волята на българския народ, не Ви позволява да се държите по недостоен начин с един вицепремиер и министър от правителството на Република България. Важно е да имаме финансов министър, който се ползва с подкрепата на всички държавни институции, в това число и на президентската, се казва в писмото.
Миналата седмица от групата организираха акция "свещ за Гоце" пред президентството, с която изразиха недоволството си от поведението на държавния глава. В този смисъл групата е по-скоро срещу Първанов, а не в подкрепа на Дянков. На много места в публикуваните на стената на инициативата в социалната мрежа новини и коментари към тях се изразява остра неприязън към личността на държавния глава. Първанов е обвинен, че е успял с "доносничене, мазнене и дупедаване", наречен е "Гуци", "мазна мутра". По-голямата част от новините, мненията и анализите имат за цел не да защитават приносите на Дянков към българската икономика, а да обидят и уязвят Първанов (свидетелство за това са заглавия на статии от рода на" Езикът на президента - кух и манипулативен", "Опасните връзки на един президент", "Един уплашен президент").
Макар и с два пъти по-малко членове, групата "Анти-Дянков" изразява социалния гняв на младите, мислещи хора и желанието им България да бъде едно добро място за живеене. Администраторите специално подчертават, че тя не е направена вследствие на скандала президент - финансов министър (а много по-рано - октомври 2009) и целта й не е подкрепа на някоя политическа партия, а изразяване на гражданското недоволство от водената от Дянков финансова и социална политика. Групата е създадена с единствената цел, да накара обществото да разбере, че политиката, водена от Дянков и ГЕРБ, е политика на геноцид спрямо българите и не се води в интерес на държавата, както и да се опитваме да спрем това. Хората в групата са обединени не от партийни идеологии, а от желанието си да се борят за достоен живот, твърдят създателите на facebook-инициативата.
Противниците на финансовия министър активно изразяват неодобрението си от действията му като публикуват актуални информации относно предложените от Дянков идеи за реформи, изказвания и т.н. Чашата на търпението на анти-Дянков настроените потребители преля вчера, когато в медиите бяха публикувани предложените от правителството мерки за овладяване на кризата. Най-"ужасяващите" от тях бяха намаляване наполовина на майчинството и облагането на пенсиите. Напрежението в групата от тази информация ескалира дотолкова, че публикуваната новина за антикризисните мерки събра близо 200 коментара само в рамките на деня. Дори когато след няколко часа правителството отрече тези мерки да са предлагани от тях, някои от членовете на анти-Дянков групата се усъмниха, че идеите за реформи просто са пуснати предварително, за да се сондира общественото мнение и са били отречени, след като срещнали такова, меко казано, голямо недоволство (което звучи съвсем логично, имайки предвид водената в последните няколко месеца правителствена политика на принципа "проба-грешка", "да видим дали ще ни мине номерът, ако не мине, ще го сменим с друг").
Групата е градивна, защото за разлика от про-Дянков инициативата, която подкрепя финансовия министър не чрез изтъкване на положителните му качества на общественик и политик, а подчертавайки отрицателните такива на президента, анти-Дянков facebook обществото изразява недоволството си от политиката, водена от финансовия министър чрез факти и мнения, а не като опетнява някоя друга конкретна личност. Най-вероятно младите опозиционери не виждат достоен политик, когото да подкрепят напълно и не желаят да лобират за някого, просто защото той е "по-малкото зло".
Изкуствено създаден или не, скандалът Първанов-Дянков събужда като че ли позаспалото ни и отново примирено след неосъществените предизборни надежди общество. Обвинен, че разсейва вниманието от важните проблеми на деня, конфликтът напротив - изостря още повече чувствителността на младите, ерудирани, политически осъзнати хора към нередностите, към грешните, към безумните ходове на хората, държащи властта в ръцете си, и поставя началото на ново поколение гражданско общество. Широкото му отразяване във Facebook пък показа, че социалната мрежа не е просто място, където да си загубиш времето, разглеждайки снимковия материал на приятелите си или пък във "фермата", а и трибуна, от която младите хора да заявят "Аз заслужавам по-добри управници!".
*Авторът на статията Ралица Стоянова членува в групата "Анти-Дянков" във Facebook.