Проблемът при "Белене" е липсата на стратегически инвеститор, смята Петкова

26.11.2018 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Петкова коментира и сделката за ЧЕЗ, като постанови, че след като КЗК блокира сделката дотук, засега не е възможно "Инерком" да придобие българския бизнес на чешката енергийна компания
Проблемът при "Белене" е липсата на стратегически инвеститор, смята Петкова
Снимка: БГНЕС

В договора за ЕВРАТОМ много ясно е казано какъв е редът за даване на нотификации на проекти като АЕЦ "Белене". На първо място – това е същият проект, нотифициран от ЕК през декември 2007 година. Според текстовете на договора за ЕВРАТОМ трябва да се прати съобщение с промените, които ще бъдат направени в проекта. Промени няма да има. Така енергийният министър Теменужка Петкова опроверга позицията на "Демократична България" и евродепутата Светослав Малинов, че Брюксел гледа на АЕЦ "Белене" като изцяло нов проект.

Всъщност, по думите на Петкова, проблемът е липсата на стратегически инвеститор, което обаче не значело нов проект. Дали сме възможност за участие като миноритарни акционери и индустриални компании, включително купувачи на електрическа енергия. Има доста сериозен интерес – съвсем скоро говорих с посланика на Черна гора, беше заявено ясното желание за участие, каза Петкова. Попитана дали става въпрос за черногорската държава, енергийният министър отвърна кой се интересува с думите "някаква корпорация" от Черна вода. Компанията Areva, Корейската държавна хидро-атомна компания също имат интерес, добави Петкова.

Относно сеизмичния риск на площадката, Петкова цитира пред БНТ стрес тестове на „международни организации”, както и данни на БАН. Те показвали, че нямало никакъв сеизмичен риск и ЕК през 2007 година посочила, че проектът "Белене" е един от най-безопасните в света.

Проектът "Турски поток"

Мисля, че знакът, че "Турски поток" ще мине през България беше даден още след срещата между премиера Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин. Нашето участие ще ни струва около 2,6 млрд. лева, а в периода 2020 – 2040 година може да реализираме печалба от 4,350 млрд. лева, каза енергийният министър. Според думите на Теменужка Петкова, газовият хъб "Балкан", който би трябвало да е разпределителната точка за Югоизточна и Централна Европа, трябва да представлява търговска платформа, в която да се събира газ от "поне три различни източника".

Петкова коментира и сделката за ЧЕЗ, като постанови, че след като КЗК блокира сделката дотук, засега не е възможно "Инерком" да придобие българския бизнес на чешката енергийна компания.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.03   1413 г. – Хенри V става крал на Англия. 1792 г. – Законодателното събрание на Франция официално одобрява използването на гилотината за екзекутиране. 1808 г....