Президентът на Русия Владимир Путин настоява наскоро ратифицираното търговско споразумение между Украйна и Европейския съюз (ЕС) да бъде изцяло преразгледано. Ако Киев приложи всички части на документа, Путин заплашва с „незабавни и подходящи ответни мерки“, предаде Financial Times.
Руският президент заявил искането си в официално писмо до президента на Европейската комисия (ЕК) Жозе Барозо. Изданието посочва, че от този ход на Москва се потвърждава опита на страната да прекрати интеграцията на Украйна в Европа и други евроатлантически организации като НАТО.
Търговското споразумение с между Киев и Брюксел предвижда политическо асоцииране и икономическа интеграция, както и свободен пазарен достъп за двете страни. Документът включва и темата за увеличаването на движението на работници, като залага като цел установяването на безвизов режим на пътуване и привеждането в съответствие на регулаторните системи на двете страни.
Държавният глава на Украйна Петро Порошенко си е поставил за цел по време на своето управление именно интеграцията в ЕС. Той обаче намира силна опозиция от страна на Москва, която се надява да задържи Украйна в своята сфера на икономическо влияние.
Според Путин 15-месечният срок, след който Украйна ще започне да прилага споразумението, трябва да се използва да пълното му преразглеждане и промяна. Изданието посочва, че руският президент е осъзнал, че с това отлагане всъщност Русия не е спечелила никакви конкретни отстъпки.
В писмото си Путин предупреждава, че всяка стъпка по промяна на украинските закони за привеждането им в съответствие с регламентите на ЕС ще се счита за нарушение на договореното отлагане на прилагането на договора и това дава основание за отмъщение.
Украинският президент очерта по-рано амбициозния си план за промени с цел присъединяването на страната към Европейския съюз през 2020 г. По думите му въпреки руската заплаха, той не желае да бави повече законодателните промени.
Следващата седмица предстои среща между водещите европейски дипломати, които ще обсъдят възможността за облекчаване или прекратяване на санкциите срещу Русия. Според еврокомисаря по търговията Карел Де Гухт е малко вероятно Брюксел да оттегли всички мерки.