Симеон Дянков: Лошата приватизация е виновна за неравенството между Северна и Южна България

10.11.2017 | 09:45
по статията работи: econ.bg
Бившият финансов министър съветвал Бойко Борисов по външноикономически теми
Симеон Дянков: Лошата приватизация е виновна за неравенството между Северна и Южна България
Снимка: БГНЕС

Лошата приватизация е причина за неравенството между Северна и Южна България, твърди Симеон Дянков, министър на финансите в първото правителство на Бойко Борисов.

Пред bTV той заяви, че приватизацията е тръгнала първо от Северна България, а двигател на това е бил бившият председател на парламента Нора Ананиева от БСП. По думите му, това е станало с идеята комсомолците да станат капиталисти, но те са се провалили в управлението на големите социалистически предприятия, повечето от които днес не работят.

"Резултатът е демографски срив на север от Стара планина. Плевен, който беше над 100 000 жители, вече е под, а населението в Ловеч се е свило над два пъти", посочи Дянков.

Друга причина била липсата на магистрала в Северна България: "Правителството трябваше да заложи в тригодишната си бюджетна прогноза средства за изграждането на магистрала "Хемус" (София - Варна) и на тази между Русе и Велико Търново, но не го направи".

Дянков посочи, че в момента има само три града в България в които няма демографски проблем и те се намират на магистрала "Тракия" - София, Стара Загора и Бургас.

Дянков обаче не вярва, че отпадането на давността за престъпления свързани с приватизацията, какъвто анонс направи премиерът Борисов, ще доведе до нещо съществено. Той отбеляза, че законът не може да действа със задна дата и допълни: "Това е белег на правовата държава, който се знае дори от хора, които не са юристи".

Бившият финансов министър каза още, че не следи внимателно какво се случва в България. Само от време на време се чувал с Бойко Борисов, като го съветвал по външноикономически теми. Той определи премиера Борисов като "много по-опитен в много повече сфери".

"Сега е моментът България да влезе в чакалнята на еврозоната, т.нар. ERM ІІ", обяви още Дянков. Той посочи, че подаването на заявлението е само две страници, а въпросът е дали правителството ще е смело да направи тази стъпка.

"Ползите за страната ни от влизането в чакалнята на еврозоната е, че най-малко с процент, процент и половина ще паднат лихвите по заемите за бизнеса и гражданите", мотивира се той.

Дянков отчете като своя грешка, че още през 2011-12 г. не е увеличил парите за образованието, защото чрез него се развива икономиката. "Увеличението на парите за образование в бюджет 2018 е правилно решение, но е закъсняло", каза той и допълни, че единствената му критика към бюджета е, че той е заложен на дефицит от 1%, при условие, че икономиката отбелязва сериозен растеж. 

"Това означава, че в тежките години ще сме зле - каза Дянков. - В момента бюджетите на 11 европейски страни за следващата година са на излишъци, сред тях са Германия и дори съседна Гърция, която преживя много по-тежка криза от нас".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...