Статистическият институт прави двойна проверка на цените

27.03.2024 | 13:25
по статията работи: econ.bg
Търговските вериги подават информация за цените към института, а неговите анкетьори ги сверяват и на място, съобщи пред депутатите председателят на института Атанас Атанасов
Статистическият институт прави двойна проверка на цените
Снимка: под лиценза на creative commons

От няколко месеца Националният статистически институт (НСИ) прави двойна проверка на цените, по които се изчислява инфлацията. Търговските вериги подават информация за цените към института, а неговите анкетьори ги сверяват и на място, съобщи пред депутатите председателят на института Атанас Атанасов. Той беше изслушан по инициатива на "Възраждане".

Председателят подчерта, че ще подаде оставка, ако му се окаже натиск. Увери, че НСИ спазва Кодекса на европейската статистическа практика, а качеството на данните се проверява по 84 показателя. Освен това през есента специална мисия на Евростат ще провери как се измерва показателят, който е и един от критериите за присъединяването на България към Еврозоната.

"Националният статистически институт няма да позволи да публикува данни, без да е сигурен в качеството им", коментира Атанас Атанасов. Той отрече да е оказван и натиск върху него да променя или манипулират данните на института.

"Повярвайте, ако се наложи или някой се опита да окаже натиск върху Националния статистически институт, да манипулира или промени каквито и да било данни, аз ще съм първият човек, който ще си подаде оставката", каза Атанасов.

По думите му всеки може да провери цените на всяка една стока и да преизчисли инфлацията, за да види дали е точно същата.

"В момента от няколко месеца Националният статистически институт прави двойна проверка на цените", посочи той.

При изготвянето на данните се изпълняват 84 показателя, съгласно европейските правила за статистическа информация. Данните за дефицита ще бъдат публикувани на 22 април, като за момента по предварителни данни на министерството на финансите той е около 2.2%.

"Тогава всички държави в Европейския съюз едновременно ще публикуват данни за техния дефицит и съотношенията дефицит към Брутен вътрешен продукт", поясни шефът на НСИ. 

От няколко месеца Института прави и двойна проверка на цените у нас.

"Ако една стока не си променя цената, но си влошава качеството, значи имаме инфлация, така че замяна на стоки с по-ниско качество е абсолютно невъзможна, както и обратното с по-високо качество", каза Атанасов.

Наблюдават се 850 стоки и всеки може да види цените на сайта на института.

"Промяната в потребителската кошница е възможно да се прави само веднъж в началото на всяка година. За 2023 година потребителската кошница включваше 853 стоки и услуги, сега са променени три от стоките и услугите, като са заменени с неща, които вече не се употребяват в домакинството. Никой вече не си купува компактдиск за компютър", заключи председателят на НСИ. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...