Лошото е, че съдебната система няма ангажименти да осигури приходи, има само разходи, които правителството трябва да осигури. Това заяви финансистът Стоян Александров по повод намерението на главния прокурор Сотир Цацаров да внесе Закона за бюджета за 2015 г. в Конституционния съд.
Той добави, че за целта са нужни законови промени.
Според него големият проблем е, че се абсолютизира властта на съдебната система.
„Съдебната система сама си прави бюджет и го внася, а правителството изготвя паралелен. После парламентът решава кой от двата бюджета да приеме“, каза Александров.
По думите му от 1990 г. има разминаване между исканията на ВСС и правителството и намеренията на прокуратурата не са изненада.
Според прокуратурата във въпросната разпоредба е уредено, че „ за 2015 г. неизпълнението на приходите по ал.1 не се покрива с допълнителна субсидия от централния бюджет".
Обвинител номер 1 смята, че тази разпоредба противоречи на основополагащи норми от Глава първа на Конституцията, които установяват принципа на правовата държава и принципа на разделение на властите. Именно на тази теза се основава и искането му до Конституционния съд.
От съобщението на държавното обвинение става ясно, че оспорената разпоредба пряко се конфронтира и с членове от Конституцията, които прогласяват независимостта и бюджетната самостоятелност на съдебната власт.
Цацаров се аргументира в искането си с това, че всеки закон за държавния бюджет, който не гарантира средства за конституционно установени институции, е противоконституционен. Това е така, защото се препятства дейността на тези институции.