Унгарската икономика ще отбележи ръст от 4% през следващите години, страната ще постигне пълна заетост до 2022 г., заплатите ще се увеличат и Унгария не се нуждае от еврофондовете, за да постигне успех, каза премиерът Виктор Орбан, цитиран от "Ройтерс".
По думите му Унгария трябва да остане в ЕС, за да има достъп до пазарите му, а не защото се нуждае от фондовете, които получава от блока.
Партията на Орбан "Фидес" засега води в социологическите проучвания преди изборите през април, на които той се надява да спечели трети пореден мандат. Премиерът води кампания, изпълнена с яростни антиимигрантски послания и обещания за щедри държавни субсидии за семействата и увеличение на пенсиите.
Европейската комисия обмисля някои от фондовете, които блокът отпуска на държавите членки, да бъдат обвързани със спазването на върховенството на закона. Това се възприема като начин да бъдат обуздани Унгария, Полша и други бивши комунистически страни, в които управляващите партии през последните години упражняват контрол върху медиите и съдилищата, коментира "Ройтерс". Орбан редовно критикува политиките на ЕС за имиграцията и по други въпроси.
"Това, от което се нуждаем, не са парите на европейците, а техният пазар... затова трябва да останем в ЕС", каза премиерът. По думите му единствено "сили, които подкрепят чуждите инвестиции" твърдят, че еврофондовете са предварително условие за икономическия успех на Унгария.
През 2015 г. по данни на Европейския парламент страната е получила около 5.6 милиарда еврофондове и е внесла едва 946 милиона, което я прави един от най-големите нетни бенефициенти на глава от населението от европейски пари. Страната получава близо 500 евро на човек нетни субсидии от Брюксел спрямо брутен вътрешен продукт на глава от населението от около 10 000 евро.