След няколко месеца главоломно ще се свие производството на мляко, прогнозира пред "Дарик" председателят на Националния съюз на говедовъдите в България Димитър Зоров, който е и млекопрерабтвател. По думите му годината е била изключително тежка за сектора, изхарчени са повече средства за запазване на здравето на работниците, а в същото време цените на суровините за изхранване на животните са скочили с 30%. Това води до големи загуби, заяви Зоров.
"Секторът е в тежко състояние. Информацията от предприятията е, че голяма част от тях са пълни с продукция, но не могат да спрат да преработват и да оставят млеката по фермите, защото те са изключително нетрайна суровина. Ако това стане, тези ферми ще фалират. Предприятията се надяват нещо да се промени в покупателната способност. Виждаме, че България се залива от млечни продукти от ЕС. Салдото на сектора е отрицателно. Ние консумираме повече продукти внос, отколкото изнасяме навън", коментира той.
Зоров съобщи, че от май насам производството спада с по 3000 тона месечно, а най-ниските стойности са отчетени през ноември 2020 г. "Около 650 хил. тона годишно е родното производство на мляко, като статистиката сочи, че в България се консумира над милион тона. Останалите са внос", поясни той.
Зоров прогнозира, че след няколко месеца се очаква главоломно да се свие производството на мляко. Той попита как ще се гарантира продоволствената сигурност в млечния сектор у нас. По думите му благодарение на средните и големите ферми, които са около 400, не е спаднало още повече производството на мляко. "Те имат огромна кредитна задлъжнялост, не могат да отстъпят назад, защото ще фалират. Във всички други ферми се наблюдават спадове от по 25-30%", каза той.