Фонд "Земеделие" безогледно си е затварял очите, че проекти за къщи за гости с еврофинансиране са замисляни да служат за лично ползване, нито е контролирал впоследствие как функционират. Това коментира пред Би Ти Ви земелският министър между 2001 и 2005 г. Мехмед Дикме по повод повдигнатото обвинение на доскорошния зам.-министър на икономиката Александър Манолев, за накърняване на финансовите интереси на Европейския съюз., свързано с къща за гости, която е ползвал със семейството си като личен имот.
По думите на Дикме проблемът е много по-сериозен от случая с апартаментите, купени от властимащи по по-ниски от пазарните цени. Става дума за над 200 млн. евро, които са отишли неправомерно за субсидии на къщи, каза той.
Дикме подчерта, че нарушенията са забелязани в Брюксел и именно затова програмата вече не работи, докато в България "всички си мълчаха".
Бившият земеделски министър каза, че дали една къща се проектира да приема туристи или за лично ползване може да се прецени дори по плана - дали има общи части за хранене, бар, какво е разположението на стаите и пр. Служители на фонда са си затваряли очите за това, не са проверявали и след като обектът е готов - дали имат табели, обявен телефон за връзка с потенциални клиенти, дали са плащали туристическа такса в общината, дали са плащани осигуровки на 1-2 ма служители, каквито са били длъжни да назначат за обслужването на посетители - лесни за установяване неща.
"Задължително трябва да се търси отговорност защо служители на фонда не са написали доклад до ръководителя защо има проблеми. Тази програма не функционира именно заради тези проблеми, а всички те си мълчаха и тук трябва да се търси обвързаност", коментира Дикме и подчерта, че сегашният земеделски министър Румен Порожанов, който между 2011 и 2017 г. макар и с прекъсване оглавяваше фонда, дължи обяснения.
Дикме изрази скептицизъм, че може да се търси възмездие за недобросъвестните, ако са изтекли пет години от получаването на еврофинансирането. "Ако са минали петте години, не главният прокурор, и господ не може да им попречи да си ги ползват лично", каза той. От друга страна обаче допусна, че ако се докаже неправомерно ползване на субсидията, държавата може да изиска парите с лихвите, а в краен случай - чрез съдебен изпълнител да изземе имота.
Самият Порожанов преди седмица призна, че ефектът от европроектите с къщи за гости е неясен, а проверките са обхванали 17% от тях. Къщата за гости в имота на Манолев е проверена при плащането дали отговаря на проекта, но след това - дали изпълнява функцията, за която е получила субсидия, не е проверявана.
След медийните разкрития за къщата, свързана с Манолев и оставката му прокуратурата обяви, че ще провери всички къщи за гости, изградени с еврофинансиране.