Ако желаем България да стане пълноправен участник в процеса на реформи на европейско равнище, трябва да задълбочим допълнително собствените си реформи. Трябва да трансформираме своето устойчиво икономическо възстановяване в трайна реална конвергенция, заявява управителят на Българската народна банка Димитър Радев, според когото България показва убедителни макроикономически показатели. България не бива да бъде спирана, а да се приветства тръгването й по пътя към еврозоната чрез участието на лева във Валутно-курсовия механизъм II (ERMII), призовава той в свое изявление, публикувано в изданието 2018 OMFIF Global Public Investor.
Повече от две десетилетия имаме парична стабилност. Обменният курс на лева е фиксиран към еврото и паричният съвет е непоклатим както в добри, така и в лоши времена, дори и по време на кризата през 2008 г. България поддържа като цяло балансиран бюджет и е известна с третото най-ниско съотношение дълг/БВП в ЕС. Банковият сектор е здрав, с капиталова адекватност и ликвидност над средните за ЕС, посочва гуверньорът.
По думите му именно на тази база България настоява левът да влезе в ERMII. Логично е да се очаква, че страна с такъв опит следва да не бъде спирана, а да се приветства тръгването по пътя към еврозоната чрез участието на националната парична единица във Валутен механизъм II, посочва Радев.
Той признава, че преди да приеме еврото, България трябва да направи структурни реформи, но по думите му влизането в чакалнята за еврото ERMII ще бъде необходимият катализатор за тези реформи.
Точният момент на приемане на еврото ще зависи не толкова от Маастрихтските критерии за номинална конвергенция, които България в голяма степен изпълнява в продължение на много години, колкото от реалната конвергенция на икономиката. За ускоряване на реалната конвергенция е необходимо да бъдат въведени структурни и институционални политики, които да бъдат последователно прилагани, посочва Радев.