НАРЕДБА № 9 ОТ 12 ФЕВРУАРИ 2010 Г. ЗА МАКСИМАЛНО ДОПУСТИМИТЕ СТОЙНОСТИ НА ВИБРАЦИИТЕ В ЖИЛИЩНИ ПОМЕЩЕНИЯ

Министерство на здравеопазването

Държавен вестник брой: 17

Година: 2010

Орган на издаване: Министерство на здравеопазването

Дата на обнародване: 13.05.2010

Чл. 1. С тази наредба се определят максимално допустимите нива на вибрациите в жилищните помещения и редът за тяхното измерване и оценка.
 
Чл. 2. Нормируемите параметри на вибрациите представляват средноквадратичните стойности на виброскоростта, виброускорението и вибропреместването в октавните ленти със средногеометрични честоти: 1; 2; 4; 8; 16; 31,5; 63 Hz.
 
Чл. 3. Максимално допустимите стойности на вибрациите по чл. 2, в произволно направление (вертикално или хоризонтално), се определят съгласно приложението.

Чл. 4.
(1) Измерването на нормируемите параметри на вибрациите се провежда чрез измервателни средства, осигуряващи измерването на средноквадратичната стойност на сигнала с основна грешка, непревишаваща +/-26% (+/-2dB).
(2) Измерва се и се оценява само един от нормируемите параметри по чл. 2 - този, който се възприема директно от вибродатчика.

Чл. 5. Преди провеждането на измерванията виброизмервателната система се калибрира чрез използването на уред с еталонен сигнал.

Чл. 6.
(1) Измервателните точки се разполагат на пода на жилищните помещения.
(2) При площ на пода на помещението, по-голяма или равна на 20 кв.м, измерването се провежда в три точки от пода, отдалечени една от друга, както и от стени и колони, на разстояние най-малко 1,5 м.
(3) В помещения с площ на пода, по-малка от 20 кв.м, измерването се извършва в геометричния център на пода.

Чл. 7. Вибродатчикът се закрепя неподвижно чрез резбово съединение или магнит към повърхността на стоманен лист с диаметър не по-малък от 300 мм и дебелина не по-малка от 4 мм. Стоманеният лист с вибродатчика се установява върху измервателната точка и се натоварва с маса с тегло от 60 до 80 кг.

Чл. 8.
(1) Във всяка точка измерванията се провеждат в три взаимно перпендикулярни направления (вертикално и две хоризонтални). Стойностите на измервания параметър по двете хоризонтални направления се привеждат към една, равна на квадратния корен от сумата на квадратите на двете стойности.
(2) В оценяването на измервания параметър се избира максималната стойност на параметъра независимо от направлението му - хоризонтално или вертикално, за всяка октавна лента.

Чл. 9. Измерените или изчислени стойности на вибрациите се считат над допустимите стойности, ако в някое от направленията (вертикално или хоризонтално) поне един от нормируемите параметри на вибрациите превишава максимално допустимата стойност.

Чл. 10.
(1) При продължителност на въздействие на вибрациите под 30 минути времето на измерване и оценката на вибрациите трябва да съвпада с времето и продължителността на въздействието им.
(2) При продължителност на въздействие на вибрациите повече от 30 минути измерването и оценката на вибрациите се извършват в продължение на 30 минути във времето, в което вибрациите са най-интензивни.

Заключителни разпоредби
 
Параграф единствен. Наредбата се издава на основание чл. 34, ал. 2 във връзка с § 1, т. 12, буква "е" от допълнителните разпоредби на Закона за здравето и отменя Наредба № 45 за норми за допустимите стойности на вибрациите в жилищните сгради (ДВ, бр. 4 от 1980 г.).

Приложение към чл. 3

Прикачени документи
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив