Раздел I
Общи положения
Чл. 1.
(1) С наредбата се определят условията и редът за формиране и управление на музейните фондове.
(2) По реда на тази наредба се извършва и инвентаризацията на движимите паметници на културата, инвентирани в музейните фондове до влизането в сила на Закона за културното наследство (ЗКН).
Чл. 2.
(1) Държавните, общинските и частните музеи и музеите със смесено участие, наречени за краткост "музеи", формират основен, обменен и научноспомагателен фонд.
(2) Основният фонд включва придобитите от музея и предоставените му за безвъзмездно ползване движими културни ценности - национално богатство, както и тези, които съответстват на неговия тематичен обхват.
(3) Обменният фонд включва придобитите от музея и предоставените му за ползване движими културни ценности, които не съответстват на неговия тематичен обхват, както и многократно повтарящите се културни ценности от основния му фонд.
(4) Научноспомагателният фонд включва предмети и други материали от значение за изследователската, експозиционната и образователната дейност на музея.
(5) Движимите културни ценности, както и предметите и другите материали от значение за изследователската, експозиционната и образователната дейност на музея се инвентират, съхраняват се и се отписват от неговите фондове при условията и по реда на тази наредба.
(6) Движимите културни ценности, инвентирани в музейните фондове, се отчитат оперативно и извънсчетоводно от лицата, които отговарят за тях.
Чл. 3.
(1) Националният музеен фонд е постоянно попълваща се съвкупност от движими културни ценности, на които поради тяхното изключително голямо научно и културно значение е предоставен статут на национално богатство.
(2) Националният музеен фонд се формира от движимите културни ценности - национално богатство, придобити от музеите или предоставени им за безвъзмездно ползване.
(3) Регистрирането в Националния музеен фонд се осъществява чрез вписването на движимите културни ценности - национално богатство, в Регистъра на движимите културни ценности в Министерството на културата.
(4) Когато при инвентаризацията по § 15 ЗКН се установи, че за движим паметник на културата са налице достатъчно данни за съответствие на критериите за национално богатство, директорът на музея прави предложение до министъра на културата за предоставяне на такъв статут при условията и по реда на чл. 99 и 100 ЗКН и правилника по чл. 99, ал. 4 от същия закон. След предоставянето на статут на национално богатство движимата културна ценност се регистрира в Националния музеен фонд.
(5) Движимите културни ценности от Националния музеен фонд се съхраняват в основния фонд на музея, който ги е придобил или на когото те са предоставени за безвъзмездно ползване.
Раздел II
Състав на музейните фондове
Чл. 4.
(1) Всички движими културни ценности, придобити от музея или предоставени му за безвъзмездно ползване и регистрирани в Националния музеен фонд, се включват в състава на неговия основен фонд.
(2) Извън случаите по ал. 1 движимите културни ценности, придобити от музей и предоставени му за ползване, се включват в състава на основния фонд, когато те съответстват на неговия тематичен обхват.
(3) Движимите културни ценности, които могат да се включат в основния фонд на съответните специализирани музеи, са посочени в приложение № 1.
(4) Общите музеи включват в основния си фонд движимите културни ценности, които са съответни на областите на знанието и изкуството, обхванати тематично в дейността на музея. Приложение № 1 се прилага и от регионалните и общинските музеи за посочените в него техни отдели.
Чл. 5.
(1) Движими културни ценности, които не могат да бъдат отнесени към основния фонд на музея съгласно чл. 4, се включват в неговия обменен фонд.
(2) В обменния фонд на музея могат да се включат и всички повтарящи се културни ценности, когато те са повече от 10 в основния фонд.
Чл. 6. В научноспомагателния фонд се включват:
1. материали, изработени за нуждите на експозицията на музея - копия на културни ценности, рисунки, карти, таблици, диаграми, схеми, чертежи, макети и др.;
2. печатни материали, излезли в масов тираж, когато са свързани или отразяват дейността на музея или съхраняваните в него културни ценности - плакати, афиши, листовки, книги, вестници и др.;
3. фотографии в масов тираж като албуми, рисунки и фотографии, които са изработени за нуждите на музея - до 10 бр.;
4. факсимилета и фотокопия от оригинални снимки и документи, веществени материали, аудио-визуални записи с исторически лица и др.;
5. образци от селскостопански култури и други природни експонати, които лесно се похабяват;
6. други предмети или материали, когато са от значение за изследователската, експозиционната и образователната дейност на музея.
Раздел III
Формиране на музейните фондове
Чл. 7. Регистрацията на движимите културни ценности в музея включва:
1. първична обработка, при която се съставя документация по издирването, събирането и постъпването в музея на движими вещи, които могат да се определят или са определени чрез идентификация като движими културни ценности, и се издава акт за тяхното приемане;
2. инвентиране, при което след идентификация движимите културни ценности се завеждат в инвентарните книги на музея.
Чл. 8.
(1) Отнасянето на движимите културни ценности и на предметите и другите материали от значение за изследователската, експозиционната и образователната дейност на музея към неговите фондове се определя от фондова комисия.
(2) Директорът на музея разпорежда включването на движимите културни ценности и на предметите и другите материали от значение за изследователската, експозиционната и образователната дейност в съответния фонд чрез тяхното вписване в инвентарните книги на музея.
Чл. 9.
(1) При дарение от физически и юридически лица на движими вещи, които могат да се определят, но не са идентифицирани като движими културни ценности, се издава временна разписка по образец съгласно приложение № 2.
(2) За новопостъпили движими културни ценности се съставя акт по образец съгласно приложение № 3 в три екземпляра, по един за предаващия и приемащия, а третият остава в кочана, който след приключване се съхранява в научния архив на музея.
(3) За движими вещи, които могат да се определят като културни ценности, придобити при теренни проучвания с изключение на теренните археологически проучвания, ръководителят на проучването осигурява редовно водене на полеви дневник и на полева инвентарна книга, които след приключването им се предават в научния архив. Полевата инвентарна книга се води по образец съгласно приложение № 4.
Чл. 10.
(1) Във всеки музей се създава фондова комисия.
(2) Фондовата комисия изготвя предложения до директора на музея за:
1. отнасянето на движимите културни ценности, придобити от музея или предоставени му за ползване, към неговия основен или обменен фонд;
2. включване на предмети или други материали от значение за изследователската, експозиционната и образователната дейност в научноспомагателния фонд на музея;
3. прехвърлянето на предмети или други материали след тяхната идентификация като движими културни ценности от научноспомагателния в основния или обменния фонд на музея;
4. прехвърляне на движими културни ценности от основния в обменния фонд или обратно;
5. прехвърляне на културни ценности, за които по съответния ред е установено, че са загубили това си качество, от основния или обменния в научноспомагателния фонд на музея.
(3) При инвентаризацията на движимите паметници на културата, инвентирани в музейните фондове до влизането в сила на ЗКН, фондовата комисия предлага на директора на музея съобразно изискванията на чл. 4 - 6 включването им като движими културни ценности съответно в основния, обменния или научноспомагателния фонд.
(4) Фондовата комисия е в състав трима музейни специалисти и се назначава със заповед на директора на музея за срок една година.
Чл. 11.
(1) Инвентирането в музейните фондове е основна форма на регистрация на движимите културни ценности в музея.
(2) На инвентиране в основния или обменния фонд подлежат всички движими културни ценности, придобити от музея или предоставени му за ползване.
(3) Движимите културни ценности могат да се систематизират в основния и обменния фонд по отдели, сбирки или по друг признак.
(4) Вписването в инвентарните книги се извършва точно и изчерпателно. Движимите културни ценности, съставляващи част от комплект, се записват с един инвентарен номер, а отделните части - с цифрови индекси от едно към безкрайност.
Чл. 12.
(1) Движимите културни ценности, включени в основния фонд на музея, се вписват в инвентарна книга по образец съгласно приложение № 5.
(2) Инвентирането на движими културни ценности - природни образци, в основния фонд на музея се извършва чрез вписване в инвентарна книга по образец съгласно приложение № 6.
(3) Инвентирането на движими културни ценности - монети, в основния фонд на музея се извършва чрез вписване в инвентарна книга по образец съгласно приложение № 7.
(4) Инвентирането на движими културни ценности - художествени произведения, в основния фонд на музея се извършва чрез вписване в инвентарна книга по образец съгласно приложение № 8.
(5) Движимите културни ценности, включени в обменния фонд на музея, се вписват в инвентарна книга по образец съгласно приложение № 9.
(6) Предмети и другите материали, включени в научноспомагателния фонд, се вписват в инвентарна книга по образец съгласно приложение № 10.
Чл. 13.
(1) Вписването в инвентарната книга се извършва в едномесечен срок от постъпването, съответно от идентификацията на движимата културна ценност, придобита от музея или предоставена му за ползване.
(2) Вписването на движимите културни ценности, всяко допълнително вписване за тях и тяхното отписване от инвентарните книги се извършват от директора на музея или от овластени от него с писмена заповед длъжностни лица.
Чл. 14.
(1) Замяната на старите инвентарни книги с нови се допуска в изключителни случаи с разрешение на министъра на културата, за което се съставя акт по образец съгласно приложение № 11.
(2) Актът по ал. 1 се съставя в три екземпляра, от които първият се предава в счетоводството, вторият остава в старата инвентарна книга, а третият се предава в Министерството на културата.
(3) Не се допуска унищожаването на старите инвентарни книги, като същите се съхраняват в научния архив.
(4) Ползването на инвентарни номера, освободени след отписване на движими културни ценности, за вписване на други културни ценности не се допуска.
(5) Зачерквания и изтривания в инвентарните книги не се допускат, а когато се наложат поправки, те се извършват с червено мастило, така че да се чете старият текст. Поправката се заверява с подписа на директора и печата на музея.
Раздел IV
Отчетни обозначения
Чл. 15.
(1) На движимите културни ценности, инвентирани в музейните фондове, се поставят отчетни обозначения, които представляват специфични шифровани белези (цифров шифър и инвентарен номер), сочещи тяхната принадлежност към определен музей.
(2) Цифровият шифър на музея се определя със заповед на министъра на културата.
(3) На движимите културни ценности, инвентирани като колекции, се поставя инвентарният номер, под който е записана цялата колекция, а в индекс - поредната цифра, под която дадена културна ценност се числи в нея.
(4) Използването на отчетното обозначение на движимата културна ценност е задължително при всички нейни записвания.
Чл. 16.
(1) Отчетното обозначение върху движимата културна ценност се изписва четливо и трайно, с определен цвят боя или туш, избран от музея.
(2) В случай че цветът на боята съвпада с цвета на движимата културна ценност, на последната предварително се поставя фон от друг цвят, върху който се написват шифърът и инвентарният номер. Обозначението с туш се покрива с лак.
(3) Използване на химически молив и мастило не се допуска.
Чл. 17.
(1) Отчетните обозначения в зависимост от характера на движимата културна ценност се поставят чрез написване непосредствено върху нея или закачване или залепване на етикет.
(2) Отчетните обозначения се поставят непосредствено на движимата културна ценност, а не върху нейната опаковка. Изключение се допуска за движими културни ценности като монети, печати и геми, върху които не могат да се поставят обозначения. (3) Стари обозначения върху движимите културни ценности не се заличават, а се унищожават със знак "х". Изключение се допуска за миниатюрните движими културни ценности, където заличаването на старите инвентарни номера е неизбежно. В тези случаи в графата "Забележка" на инвентарната книга се отбелязва заличеното обозначение.
Чл. 18.
(1) За всяка група движими културни ценности се установява определено място, на което се поставят отчетните обозначения.
(2) Отчетните обозначения се нанасят на:
1. картини, икони, рисунки, гравюри, плакати и други рисувани на плътна хартия предмети - на обратната страна в левия долен ъгъл; нанасянето е чрез изписване с мека четка, а при особена прозрачна хартия - чрез залепване, но само с обратимо лепило или клайстер, на малки етикети;
2. отделни ръкописни листове - отляво горе на обратната страна на листа;
3. подвързани архивни ръкописи - на гърба на заглавния или първия лист при задължителна номерация на листовете и посочване на техния брой;
4. в отделни случаи на особено ценни ръкописи, гравюри и рисунки на тънка и прозрачна хартия, недопускащи шифровка - на пакета или корицата, в която те се пазят;
5. скулптури - на задната страна в долния край на подложката, а на малки предмети - долу на дъното;
6. архитектурни фрагменти - на невидими места;
7. тъкани - на етикети от памучна материя или чрез нашиване на опакото на предмета;
8. особено крехки предмети от археологически разкопки, археологически тъкани и други - върху опаковката: стъкленица, кутийка, плик; а не върху самия предмет;
9. керамични изделия и движимите културни ценности от дърво, камък и друг подобен материал - на подложката;
10. мебели - на задната страна под седлото, под горната дъска или на друго подобно място;
11. шкафове - на обратната страна на лявата вратичка;
12. огнестрелни оръжия - от вътрешната страна на подходящо място;
13. хладни оръжия - на дръжката или върху картонен етикет, закачен на тънък здрав шнур;
14. шлемове и други подобни - на обратната страна;
15. зоологически предмети - върху етикета или на поставките;
16. препарати, поставени в стъкленици или в постоянни опаковки - в тях или от долната им страна; а на хербарийните листове - върху етикета на всеки лист;
17. негативи и диапозитиви - с туш на емулсията;
18. отделни фотоснимки - на гърба на левия долен ъгъл;
19. отпечатъци, свързани в албум - на гърба или на заглавния лист на корицата;
20. особено дребни движими културни ценности: камъни, геми, монети - върху тяхната собствената опаковка (плик, калъф, кутийка), като за скъпоценностите задължително към тях се прибавя фотоснимка на дадения предмет;
21. сипкави тела - върху опаковката.
(3) Отчетните обозначения на всички движими културни ценности трябва да се повтарят и върху оформянето, което включва рамката, постамента, калъфа и др.
Раздел V
Опазване на движимите културни ценности в музейните фондове
Чл. 19.
(1) Всички движими културни ценности в музейните фондове, които не са включени в постоянни или временни експозиции, се съхраняват във фондохранилищата на музея.
(2) За движими културни ценности, които поради техните размери не могат да се съхраняват във фондохранилище, се осигурява подходящо помещение или друга покрита конструкция.
(3) Всяко фондохранилище и експозиционна зала имат определен постоянен номер, който се посочва в музейната документация.
(4) Движимите културни ценности се подреждат във фондохранилищата по групи и видове с цел да се осигури по-доброто им опазване и да се улесни тяхното ползване и инвентаризация.
(5) Всяко фондохранилище и експозиционна зала задължително се снабдяват с необходимите съоръжения, осигуряващи физическата защита на културните ценности, като противопожарни съоръжения, вентилационна уредба, климатична инсталация, сигнални уредби и др.
(6) Всяко фондохранилище се заключва с отделен ключ, вторият екземпляр от който се съхранява в запечатана кутия. Кутията се предава срещу подпис на дежурния, охраната или на друго определено със заповед на директора длъжностно лице, като това се отбелязва в специална книга. Вторият екземпляр от ключа се ползва само в случаите, предвидени в тази наредба, както и при бедствие.
Чл. 20.
(1) Движими културни ценности могат да бъдат временно предоставяни извън музея или преместени вътре в музея само въз основа на писмена заповед на директора на музея.
(2) При вземане за временно ползване на движима културна ценност извън музея се съставя акт за приемане - предаване по образец съгласно приложение № 12 в три екземпляра, по един за приемащия и предаващия, а третият остава в кочана, който след приключването му се съхранява в научния архив. Предоставянето се извършва само ако предварително са определени с приемащата страна условията за съхранение и експониране, режимът на охрана и застраховането на културната ценност.
(3) За преместването на движимите културни ценности вътре в музея за всеки отделен случай се изготвя протокол за приемане - предаване по образец, утвърден от директора на музея.
Чл. 21.
(1) Директорът на музея определя с писмена заповед длъжностните лица, които отговарят за приемането и съхраняването на движимите културни ценности в музейните фондове.
(2) При промяна на длъжностното лице по ал. 1 се извършва предаване и приемане на движимите културни ценности от комисия, назначена със заповед на директора на музея. Комисията е в състав най-малко двама музейни специалисти и счетоводител. Предаването и приемането се осъществява в присъствието на лицата, които съответно предават и приемат културните ценности.
Чл. 22.
(1) Вземането и връщането на културна ценност на мястото, където тя се съхранява в музея, се извършва в присъствието на длъжностното лице, което отговаря за нея, което подписва документите по чл. 20, ал. 2 и 3, а при негово отсъствие - от комисия, назначена с писмена заповед на директора на музея.
(2) В случаите по ал. 1 при отсъствие на длъжностното лице се назначава комисия с писмена заповед на директора на музея. Комисията има право да ползва втория екземпляр на ключа от фондохранилището. За вземането или връщането тя съставя протокол, след което запечатва фондохранилището или витрината в експозиционната зала, където се съхранява културната ценност. Протоколите не се предават в учрежденския архив до извършването на инвентаризация.
(3) За върнати в негово отсъствие културни ценности длъжностното лице, което отговаря за тях, подписва на гърба на протокола декларация за състоянието, в което ги е приело.
Чл. 23.
(1) Предоставените на музея за временно ползване движими културни ценности се съхраняват при условията и по реда на този раздел. Те не се включват в музейните фондове, а тяхното приемане се вписва в Книгата за временно постъпление, която се води по образец съгласно приложение № 13.
(2) На движимите културни ценности по ал. 1 се поставя техният пореден номер в Книгата за временно постъпление с инициали КВП. Номерът се записва на картонче, окачено на движимата културна ценност.
Чл. 24.
(1) За повреди на движими културни ценности, причинени от длъжностни лица при изпълнение на служебните им задължения или от външни лица, се съставя за всеки конкретен случай констативен протокол в три екземпляра от комисия, назначена от директора.
(2) В констативния протокол по ал. 1 комисията описва подробно промените в движимата културна ценност и обстоятелствата, при които те са настъпили.
(3) Съществените промени в движимата културна ценност се вписват в графа "Забележка" на инвентарната книга.
Раздел VI
Научна обработка на движимите културни ценности
Чл. 25.
(1) Движимите културни ценности в основния и обменния фонд подлежат на научна обработка.
(2) Чрез научната обработка се разкрива историческото, природното и художественото съдържание на движимите културни ценности за научни, образователни и възпитателни цели.
(3) Научната обработка включва научна паспортизация и електронна обработка на информацията за музейните фондове.
Чл. 26.
(1) За всички движими културни ценности в основния и обменния фонд се съставя научен паспорт.
(2) Научният паспорт съдържа:
1. наименование на музея;
2. наименование на отдела/сбирката;
3. наименование на движимата културна ценност;
4. броя на движимите културни ценности;
5. шифър и инвентарен номер;
6. снимка;
7. стар инвентарен номер;
8. акт за приемане - предаване на новопостъпили движими културни ценности;
9. номер на идентификационния протокол;
10. описание на движимата културна ценност (тегло, размери, материал, техника);
11. датировка;
12. състояние на движимата културна ценност;
13. историческа справка;
14. местонахождение;
15. предишен собственик;
16. номер на фотонегатива или дигиталния носител;
17. регистрационен номер в Националния музеен фонд;
18. местосъхранение;
19. библиографска справка;
20. научни публикации;
21. консервация и реставрация;
22. участия в изложби;
23. копия на движимата културна ценност;
24. акт за ликвидация;
25. трите имена, длъжност и подпис на лицето, съставило научния паспорт;
26. дата на съставяне на научния паспорт.
(3) При описанието на движимата културна ценност с марки, клейма, надписи и други се прилагат техни изображения.
(4) Инвентарният номер на движимата културна ценност е и номер на съставения за нея научен паспорт.
(5) Научните паспорти и техният електронен носител се съхраняват в научния архив на музея.
(6) Допълнителните проучвания на движимата културна ценност се нанасят в научния паспорт.
(7) Не се допуска унищожаването на научни паспорти.
Чл. 27. Научно обработените движими културни ценности в основния и обменния фонд подлежат на електронна обработка по единен софтуер за управление на музейните фондове, одобрен от министъра на културата.
Чл. 28. След инвентирането и научната обработка се изработват научносправочни картотеки, свързани със систематизирането на музейните фондове, с научните изследвания на музейните специалисти, с място на съхранение на движимите културни ценности, както и за други музейни цели.
Раздел VII
Инвентаризация
Чл. 29.
(1) Музеите извършват инвентаризация на движимите културни ценности, както следва:
1. цялостна инвентаризация на музейните фондове - един път на пет години, а когато инвентираните в тях движими културни ценности не са повече от 400 - ежегодно;
2. инвентаризация на движимите културни ценности, регистрирани в Националния музеен фонд, както и на движимите културни ценности от благородни метали и скъпоценни камъни или украсени с тях - ежегодно;
3. инвентаризация по репрезантативния метод - ежегодно.
(2) Инвентаризацията по репрезантативния метод се извършва на всички движими културни ценности по отдели, като при музейни фондове с повече от 400 движими културни ценности тя включва проверка, както следва:
1. при движими културни ценности от 401 до 5000 се проверяват най-малко 400;
2. при движими културни ценности от 5001 до 10 000 се проверяват най-малко 800;
3. при движими културни ценности от 10 001 до 15 000 се проверяват най-малко 1000;
4. при движими културни ценности над 15 000 се проверяват най-малко 1200.
Чл. 30.
(1) Инвентаризацията по чл. 29, ал. 1, т. 1 и 2 се извършва от длъжностното лице, което отговарят за движимите културни ценности, в присъствието на комисия в състав най-малко двама музейни специалисти и един счетоводител.
(2) Директорът на музея определя движимите културни ценности, които подлежат на инвентаризация по чл. 29, ал. 2, и назначава със заповед комисия от музейни специалисти за нейното извършване. Инвентаризацията се извършва в присъствието на длъжностното лице, което отговаря за движимите културни ценности.
Чл. 31.
(1) Инвентаризацията по чл. 29 се извършва чрез сравняване на записванията в инвентарните книги и налични движими културни ценности.
(2) За резултатите от инвентаризацията комисията по чл. 30, ал. 2 изготвя протокол. При установени липси длъжностното лице, което отговаря за движимите културни ценности, има право да направи писмено възражение до директора на музея в едноседмичен срок от подписването на протокола. При основателност на възраженията директорът на музея разпорежда допълнителна проверка.
Раздел VIII
Отписване на движимите културни ценности
Чл. 32.
(1) На отписване от музейните фондове подлежат движими културни ценности:
1. собствеността върху които е придобита от друг музей или от физическо или юридическо лице чрез прехвърлителни сделки при условията и по реда на ЗКН;
2. за които е отнето по съответния ред от музея правото на ползване;
3. които са откраднати, загубени или унищожени;
4. за които по съответния ред е установено, че са загубили това си качество.
(2) Директорът на музея разпорежда отписването на движимите културни ценности от съответния музеен фонд чрез отразяване в инвентарните книги. За всяка движима културна ценност се отбелязва в инвентарната книга и основанието по ал. 1, т. 1 - 4 за нейното отписване, като за случаите по т. 3 отписването се извършва въз основа на писмена декларация на директора на музея относно обстоятелствата, при които тя е открадната, загубена или унищожена.
(3) Преди отписването на движими културни ценности по ал. 1, т. 3, когато те са били обект на кражба, умишлено унищожаване или повреди, директорът на музея е длъжен да уведоми незабавно органите на Министерството на вътрешните работи и Министерството на културата.
(4) Движимите културни ценности, за които по съответния ред е установено, че са загубили това си качество, могат да бъдат бракувани по предложение на комисия, назначена от директора на музея. Комисията съставя протокол за брак по образец съгласно приложение № 14, който се утвърждава от директора на музея, и предлага начина за ликвидация на вещите. Ликвидацията се извършва от комисия, назначена с писмена заповед на директора на музея, която съставя акт за ликвидация съгласно приложение № 15.
(5) Бракуването на вещи по ал. 4 в националните, регионалните и общинските музеи се съгласува с министъра на културата, който определя свой представител в комисията по ликвидацията.
(6) Протоколът за брак и актът за ликвидация подлежат на вписване в графа "Забележка" на инвентарната книга, след което се предават за съхранение в научния архив на музея.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. Тематичният обхват на музея се определя от характера на неговия основен фонд.
2. Репрезентативен метод е вид проверка на предварително определена част от основния и обменния фонд, извършена на принципа на случайния избор на движими културни ценности.
Заключителни разпоредби
§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 34, ал. 6 от Закона за културното наследството.
Приложение № 1 - Приложение № 15 / в прикаченият файл/