Намаляването на лихвения процент в Китай – гаранция за още балони

26.10.2015 | 13:15
по статията работи: Даниел Василев
Централната банка на страната свали цената на кредита с още 0,25 процентни пункта
Намаляването на лихвения процент в Китай – гаранция за още балони
Снимка: thinkstockphotos.com

След като през миналата седмица националната статистика на Китай обяви, че за тримесечието юли-септември брутният вътрешен продукт на страната нарасна с 6,9% на годишна база, като индикаторът за пръв път през последните 7 години не успя да надвиши психологическата граница от 7%, в петък централната банка предприе мерки, с които очаква стабилизиране на икономическия растеж. В края на миналата седмица, предвид предприетите политики от страна на централната банка на страната, някои икономисти дори предположиха, че официалните данни за икономическото представяне са фалшифицирани и че реалният растеж на икономиката за третото тримесечие на годината всъщност е било едва 3%. Въпреки очакванията на управителите на Народната банка на Китай обаче в дългосрочен план ефектът със сигурност ще бъде обратен.

Мерките

Предприетите в петък мерки включват комбинация от две действия. На първо място, Народната банка понижи лихвения процент с още 0,25 процентни пункта, като така лихвата по кредитите достигна 4,35%, а тази по депозитите – до малко над 1,5%. Това е шетото му поредно намаляване само в рамките на последната година, а от 2012 г. досега лихвеният процент е намален с повече от 1/3-та от стойността си. Второ, централната банка на страната намали нормата на задължителните резерви по депозитите с 0,5 процентни пункта, като вече големите банки в страната ще бъдат задължени да съхраняват 17,5% от депозираните при тях средства. Това е четвъртото съкращаване на задължителните резерви по депозитите за последната година, когато процентът беше 20% от средствата (т.е. два пъти по-висок от задължителните резерви по депозитите в България и 20 пъти по-висок от задължителните резерви в еврозоната).

Очаквания

С тази поредица от ходове се цели само едно – съживяване на икономиката и постигане на икономически растеж, който се доближава или надвишава психологическия праг от 7% на годишна база през четвъртото тримесечие на годината. Свалянето на лихвения процент в комбинация с намалените резерви по депозитите означават, че бизнесът ще може още по-лесно да намери финансиране за начинанията си. Предвид взетите мерки целеният растеж трябва да бъде генриран на местните фондови борси и от сферата на инвестициите, които по традиция са каналите, чрез които влиянието на по-ниската лихва ще се отрази върху икономиката.

Същевременно в понеделник вече се видя положителното въздействие от политиките на Народната банка на Китай върху пазарите. Борсовите индекси в Азия очаквано регистриха покачване: индексът MSCI се покачи с 0,5% до най-високата си стойност от 12 август, хонконгският индекс Seng нарасна с 1,2%, а японският Nikkei – с 1,1%, достигайки най-високата си стойност за последните 2 месеца. Това представяне на пазарите не е лишено от логика – оптимизмът на инвеститорите се дължи на по-лесно достъпните средства за финансиране. А по-лесни финанси означава, че, при равни други условия, ще има и покачване на инвестициите.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...