Член единствен.
(1) С тази наредба се утвърждава медицински стандарт "Нуклеарна медицина" съгласно приложението.
(2) Дейността по нуклеарна медицина се осъществява при спазване на стандарта по ал. 1 и се изпълнява от всички лечебни заведения, в които се осъществява дейност по нуклеарна медицина.
Заключителна разпоредба
Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл.6, ал. 1 от Закона за лечебните заведения.
Приложение
към член единствен
Медицински стандарт по нуклеарна медицина
I. Определение Нуклеарната медицина е основна медицинска специалност и научна дисциплина, която използва за диагностична и лечебна дейност открити радиоактивни източници. По натрупването на радионуклидите в различните органи на човешкото тяло може да се определят формата, размерът, местоположението им и наличието на пространствозаемащи процеси в тях. По скоростта на постъпване или напускане на радионуклида се определя функционалното им състояние. Тези методи представляват ин виво нуклеарно-медицинската диагностика. Чрез ин витро нуклеарно-диагностичните методи се измерват биологично активни съставки с голяма чувствителност и репродуктивност. Метаболизирането на някои радионуклиди довежда до избирателното им натрупване в патологичното огнище и реализиране на лечебен ефект, което се използва за метаболитно лечение. Специалността "нуклеарна медицина" е основна медицинска клинична специалност от 1992 г. Нуклеарната медицина е специалност с интердисциплинарен характер, взаимодействаща с всички останали медицински специалности. Уникалността на някои от методите на нуклеарната медицина и широкият контингент от обслужвани болни определят специфични особености на общите правила при нейната дейност, представени в този стандарт.II. Цели на стандарта
1. Медицинският стандарт по нуклеарна медицина се въвежда с цел осигуряване прецизното изпълнение на дейността по нуклеарна медицина, съобразено със съвременното развитие на медицинските технологии в тази област и наличието на съответните ресурси.
2. Стандартът регламентира участието на медицинския и немедицинския персонал от звената по нуклеарна медицина в провеждане на изследванията, поставянето на диагнозата, избора на лечението, провеждането му и проследяване на ефекта от лечението.
3. Стандартът определя задължителните по вид апарати за съответния обем дейност в различните звена по нуклеарна медицина.
4. Стандартът регламентира методологичните и аналитични принципи, които следва да бъдат спазвани, за осъществяване на дейност по нуклеарна медицина с високо качество, при осигурена безопасност и защита на правата на пациента и персонала. Посочените изисквания в медицинския стандарт по нуклеарна медицина подлежат на актуализация при необходимост.
III. Квалификация на персонала
1. Звената по нуклеарна медицина се ръководят от лекар със специалност по "Нуклеарна медицина" и в състава си включват поне още един лекар със същата специалност или зачислен за придобиването й. Щатът на звеното включва: старша медицинска сестра или лаборант с образователно-квалификационната степен "бакалавър" по специалност професионално направление "здравни грижи", както и физици, инженери, радиохимици, биолози, медицински сестри, лаборанти и санитари, съобразно обема на извършваната дейност.
2. Броят на персонала, осъществявящ дейността на звеното по нуклеарна медицина, трябва да е съобразен с изискването за ненадхвърляне на индивидуалната годишна доза, до 100 mSv за срок от пет години, съгласно Основни норми за радиационна защита (ОНРЗ 2000), приети с ПМС № 5 от 2001 (ДВ, бр. 5 от 2001).
3. Ръководителят на звеното по нуклеарна медицина отговаря за цялостната му дейност. Той трябва да познава основно всички апарати и извършвани процедури в звеното, отговаря за радиационната безопасност на персонала и пациентите и организира участието на звеното във външната оценка на качеството. Това е подробно описано в длъжностната му характеристика, утвърдена от съответния управителен орган на лечебното заведение.
4. Трябва да има длъжностни характеристики за всички останали лекари, физици, инженери, химици, биолози, медицински сестри, медицински лаборанти и санитари, работещи в звеното по нуклеарна медицина, утвърдени от съответния управителен орган на лечебното заведение. Всеки медицински и немедицински специалист изпълнява задълженията си според длъжностната си характеристика.
5. Всеки медицински и немедицински специалист, работещ в звено по нуклеарна медицина, трябва да има удостоверение за работа с открити източници на лъчение. Това удостоверение разрешава извършването на възложената работа в съответствие с изискванията на Закона за безопасно използване на ядрената енергия и се получава в учебни центрове, упълномощени за това от Агенцията за ядрено регулиране.
IV. Общи изисквания към звената по нуклеарна медицина
1. Разкриването на звената по нуклеарна медицина и дейността им се осъществява при спазване на Закона за лечебните заведения и подзаконовите нормативни актове по прилагането му, както и нормативните актове, регламентиращи работата с източници на йонизиращо лъчение.
2. Източниците на радиация и специализираната апаратура се разполагат след разрешение, а извършването на дейността трябва да съответства на лицензията, издадена от Агенцията за ядрено регулиране, съгласно Закона за безопасно използване на ядрената енергия.
3. Всяко звено по нуклеарна медицина изпълнява своята дейност съгласно правилник за вътрешния ред и авариен план, утвърдени от съответния управителен орган на лечебното заведение.
4. За всеки апарат трябва да бъде осигурена техническа поддръжка и профилактика. Резултатите от тази поддръжка и сервизните профилактични прегледи трябва да бъдат документирани в протоколи.
5. Всяко звено по нуклеарна медицина трябва да разполага като минимум със следните помещения: - хранилище за получени радионуклиди; - помещение за радиохимия; - помещение за аплициране на радиофармацевтичните вещества; - работни помещения със съответните апарати за изследване на пациентите; - хранилище за радиоактивни отпадъци; - чисти помещения за персонала; - санитарни възли за персонала и за болните.
5.1. Всички помещения трябва да отговарят на действащите хигиенни изисквания.
5.2. Подът на всички помещения трябва да бъде покрит с водонепропусклива материя, позволяваща измиване и дезактивация. Трябва да се осигури петкратен обмен на въздуха за един час.
5.3. В хранилището за получени радионуклиди трябва да има оловна защита за източниците на гама-лъчение и плексигласова за източниците на бета-лъчение.
5.4. Помещението за радиохимия, в което приготвят радиофармацевтичните вещества и се разпределят индивидуалните дози за всеки пациент, етикетирани и поставени в оловна защита, трябва да е разположено непосредствено до хранилището. В него трябва да са монтирани дозкалибратор и радиохимична камина. В камината трябва да има устройство за загряване на радиофармацевтичните вещества при необходимост.
5.5. В помещението за аплициране на радиофармацевтичните вещества, където лекарят от звеното по нуклеарна медицина инжектира на пациента необходимия за изследването или лечението радиофармацевтик, трябва задължително да има лекарска кушетка и мивка. Радиоактивните отпадъци се съхраняват в подходящи контейнери.
5.6. Работните помещения, в които са разположени апаратите за изследване, трябва да позволяват свободен достъп от всички страни на апаратите и изследвания пациент.
5.7. В хранилището за радиоактивните отпадъци трябва да се съхраняват неизползваните радиофармацевтици до превръщането им в нерадиоактивни.
6. Със заповед съответният управителен орган на лечебното заведение определя специалист от персонала на звеното по нуклеарна медицина, който отговаря за дозиметричния и радиационен контрол. Преките задължения и отговорности на специалиста в тази област се включват в длъжностната му характеристика.
6.1. Ежедневно, в края на работния ден, специалистът по дозиметричния и радиационен контрол трябва да извършва текущ радиационен контрол за наличие на радиоактивност по работните плотове, пода, мивките, работното облекло и ръцете на персонала, резултатите от който се документират.
6.2. Ежемесечно трябва да се отчитат данните от индивидуалните дозиметри, с които задължително е снабден персоналът, и да се попълват документи за резултатите от този контрол.
7. Здравното състояние на работещите в звената по нуклеарна медицина подлежи на ежегодно проследяване в специализирани за целта лечебни и здравни заведения.
8. Със заповед съответният управителен орган на лечебното заведение назначава специалист от звеното по нуклеарна медицина, който отговаря за получаването, отчитането и съхранението на откритите радиоактивни източници, както и за отстраняването на радиоактивните отпадъци. Преките задължения и отговорности на този специалист се включват в длъжностната му характеристика.
9. Всички процедури при изследванията и лечението на пациентите трябва да бъдат извършвани съобразно детайлни протоколи, утвърдени от ръководителя на звеното по нуклеарна медицина. Протоколите трябва да бъдат на достъпно място по време на провеждане на процедурите.
9.1. Тези протоколи трябва да бъдат съобразени с националните протоколи, приложени в този стандарт.
9.2. Всички промени в тези протоколи трябва да бъдат подписани от ръководителя на звеното по нуклеарна медицина, като се означава и датата на промяната.
V. Организация на дейността
1. Пациентът за изследване или лечение се приема от лекаря, работещ в звеното по нуклеарна медицина, въз основа на медицински документи, подготвени и изпратени от лекуващ лекар в лечебно заведение за болнична помощ или от съответен лекар специалист в лечебно заведение за извънболнична помощ. Те съдържат като минимум следната информация: името и адреса на лекаря, който е изпратил пациента; трите имена, годините и адреса на пациента, диагнозата му и исканото изследване или лечение. При нужда се изисква и допълнителна информация за болния.
2. Лекарят от звеното по нуклеарна медицина приема пациента, определя вида и обема на изследването или лечението, включително вида и активността на необходимите радиофармацевтици. Той трябва да разясни на пациента същността на изследването или лечението, ползата и рисковете от провеждането им и да получи от пациента писмено съгласие.
3. Лекарят осигурява провеждането на необходимото изследване или лечение, в което вземат участие останалите служители от звеното по нуклеарна медицина съобразно тяхната специалност.
4. Лекарят съставя окончателните документи за проведеното изследване или лечение, като по негова преценка те могат да бъдат обсъдени с лекаря, изпратил пациента за изследване или лечение.
5. Резултатите от извършените изследвания в звеното по нуклеарна медицина трябва да съдържат най-малко следната информация: трите имена и годините на пациента, датата на изследването, вида на изследването, използваните радиофармацевтици и аплицираната активност, получените резултати от изследването и неговата интерпретация, подпис на лекаря, извършил изследването.
6. Документите за осъществените изследвания или лечение в звеното по нуклеарна медицина трябва да се съхранявят пет години.
VI. Качествен контрол
1. Всички нуклеарно-медицински звена трябва да имат разработена политика за осигуряване на качеството, която включва: - контрол върху качеството на прилаганите радиофармацевтични вещества; - контрол на апаратурата, чрез която се получават съответните резултати от изследванията; - контрол върху качеството при интерпретацията на получените резултати.
2. Всички нуклеарно-медицински звена трябва да участват в поне една програма за външна оценка на качеството.
3. Лабораториите за ин витро изследвания трябва да имат документирани критерии за изработване на референтни стойности по изследваните показатели, които да се осъвременяват периодично.
4. Дейността на звената по нуклеарна медицина трябва да бъде организирана и провеждана при спазване на принципа за получаване на оптимално възможни диагностични и лечебни резултати при минимално лъчево натоварване на пациентите и персонала.
VII. Изследвания и апаратура за звена по нуклеарна медицина в областно или междуобластно лечебно заведение
1. Тези звена трябва да притежават задължително следната апаратура: - планарна гама-камера със съответен компютър и устройство за документиране на получените резултати на съответен носител (хартия, филм) и архивиране на магнитен носител; - двуканално и едноканално детектиращо устройство; - гама-брояч с кладенчев кристал; - дозкалибратор (измерител на активност); - контролен дозиметричен прибор; - индивидуални дозиметри; - оловна защита за спринцовки; - хладилник, термостат, центрофуга и фризер.
2. В тези звена трябва да могат да се извършват следните изследвания: - сцинтиграфия на щитовидната жлеза с 99мТс - пертехнетат (протокол № 1); - сцинтиграфия на щитовидната жлеза със 131 I-натриев йодид (протокол № 2); - динамична бъбречна сцинтиграфия с 99мТс - MAG3 (EC, DTPA) (протокол № 4); - статична бъбречна сцинтиграфия с 99мТс - DMSA (протокол № 5); - изотопна нефрография (ИНГ) и определяне количеството на остатъчната урина в пикочния мехур (протокол № 6); - сцинтиграфия на кости и стави (протокол № 7); - перфузионна сцинтиграфия на бял дроб (протокол № 14); - изследване по радиоимунологични или имунорадиометрични методи на щитовидните хормони Т3 и Т4, Тиреоглобулин, полови хормони - Естрадиол, Прогестерон, Тестостерон; хипофизни хормони - ТСХ, ФСХ, ЛХ, Пролактин и други хормони.
3. Към задължителните изследвания по т. 2 според нуждите и възможностите може да се извършват и следните изследвания: - сцинтиграфия със 131 I - натриев йодит след тиреоидектомия по повод карцином на щитовидната жлеза (протокол № 3); - туморотропна сцинтиграфия (протокол № 8); - изследване на мозък; - миокардна перфузионна сцинтиграфия (протокол № 9); - сцинтиграфия на черен дроб (протокол № 13); - изследване на храносмилателна система; - сцинтиграфия на костен мозък; - лимфосцинтиграфия; - маркиране на кръвни клетки; - туморни маркери по имунорадиометричните методи: КЕА, СА15-3, СА125, СА19-9, ПСА, АФП, бета-хорионгонадотропин, биологично активни субстанции.
4. Към задължителната апаратура по т. 1 могат да се прибавят още: - комплект SPECT - гама-камера; - ехограф с възможности за изследване на щитовидна жлеза и коремни органи.
VIII. Изследвания и апаратура за звена по нуклеарна медицина на национално лечебно заведение
1. В националното лечебно заведение звената по нуклеарна медицина трябва да са в състояние да извършват следните изследвания: - сцинтиграфия на щитовидната жлеза с 99мТс - пертехнетат (протокол № 1); - сцинтиграфия на щитовидната жлеза със 131 I - натриев йодид (протокол № 2); - синтиграфия със 131 I - натриев йодит след тиреоидектомия по повод карцином на щитовидната жлеза (протокол № 3); - динамична бъбречна сцинтиграфия с 99мТс - MAG3 (EC, DTPA) (протокол № 4); - статична бъбречна сцинтиграфия с 99мТс - DMSA (протокол № 5); - изотопна нефрография (ИНГ) и определяне количеството на остатъчната урина в пикочния мехур (протокол № 6); - сцинтиграфия на кости и стави (протокол № 7); - туморотропна сцинтиграфия (протокол № 8); - изследване на мозък; - миокардна перфузионна сцинтиграфия (протокол № 9); - сцинтиграфия на черен дроб (протокол № 13); - перфузионна сцинтиграфия на бял дроб (протокол № 14); - изследване на храносмилателна система; - сцинтиграфия на костен мозък; - лимфосцинтиграфия; - маркирани кръвни клетки; - сцинтиграфски изследвания на тестиси; - изследване по радиоимунологични или имунорадиометрични методи на щитовидните хормони Т3 и Т4, Тиреоглобулин, полови хормони - Естрадиол, Прогестерон, Тестостерон; хипофизни хормони - ТСХ, ФСХ, ЛХ, Пролактин и други хормони; - туморни маркери по имунорадиометричните методи: КЕА, СА15-3, СА125, СА19-9, ПСА, АФП, бета-хорионгонадотропин, биологично активни субстанции; - всички други нуклеарно-медицински изследвания, необходими за диагностично - лечебната, консултативната, учебната (университетско и следдипломно образование) и научна дейност на националното лечебно заведение.
2. В националното лечебно заведение звената по нуклеарна медицина трябва да притежават следната апратура: - комплект SPECT-гама-камера; - двуканално и едноканално детектиращо устройство; - гама-брояч с кладенчев кристал; - дозкалибратор (измерител на активност); - контролен дозиметричен прибор; - индивидуални дозиметри; - оловна защита за спринцовки; - хладилник, термостат, центрофуга и фризер. Към тази задължителна апаратура биха могли да се прибавят според възможностите на звеното по нуклеарна медицина: - комплектован ехограф (с възможности за изследване на щитовидна жлеза и коремни органи); - РЕТ-гама-камера с циклотронен комплекс за получаване на необходимите радионуклиди. В тези заведения съответните специалисти провеждат качествен контрол на дейността и създават алгоритми и протоколи за извършване на изследванията. IX. Метаболитно лечение 1. Отделения за метаболитно лечение с открити радиоактивни източници към национално лечебно заведение трябва да осигуряват болнично лечение на пациенти с тиреоиден карцином, които са лекувани с големи дози радиоактивен йод, съгласно протокол № 12. 2. Тези отделения осъществяват и амбулаторно лечение с малки дози радионуклиди, както следва: - радиоактивен йод при заболявания на щитовидната жлеза с малки дози, неонкологични; - радиоактивен фосфор при костни метастази (протокол № 10); - радиоактивен стронций при костни метастази (протокол № 11).
3. Отделения за метаболитно лечение с открити радиоактивни източници могат да се разкриват и към междуобластно лечебно заведение, съобразно потребностите на болните от обслужвания район, разрешението за работа с радионуклиди и при спазване на настоящия стандарт.
X. Права на пациентите за достоверна и поверителна информация от проведеното им нуклеарно-медицинско изследване или лечение
1. Персоналът на нуклеарно-медицинските звена носи отговорност не само за достоверността на резултатите от изследванията или проведеното лечение, но и гарантира персоналната тайна за цялата информация по тях. Ако данните се съхраняват в компютър, то трябва да са защитени с код, който е известен само на персонала.
2. Пациентът има право: - да бъде информиран за значението и диагностичната стойност на изследването; - да бъде информиран за осигурената безопасност при работа с открити радиоактивни източници; - да бъде информиран за получената от него доза радиоактивност по време на изследването; - да бъде информиран за други необходими за диагнозата или лечението изследвания; - да получи достоверна информация за резултатите от изследването или проведеното лечение; - да се запази конфиденциалността на тази информация.
ХI. Права на лекарите, работещи в нуклеарната медицина, за мотивиран отказ от извършване на изследване или лечение Лекарите имат право да откажат извършване на изследване или лечение при: - липсата на достатъчно данни за пациента, които да обосновават провеждането на дадено изследване или лечение; - неправилни индикации за изследване или лечение; - изпратен негоден за изследване материал.
XII. Протоколи за нуклеарно-медицински изследвания и метаболитно лечение
Протокол № 1
за сцинтиграфия на щитовидната жлеза
с 99мТс-пертехнетат
Индикации: |
|
|
Контраиндикации: |
Абсолютни: Относителни: |
Няма Бременни и кърмачки Фебрилни състояния Менструация |
Странични ефекти: Подготовка на пациента: |
Няма
|
|
Радиофармацевтик: | 99мТс-пертехнетат | |
Активност: | 74 МБк/70 кг | |
Време на сканиране: | 20 минути след и.в. инжектиране на РФП | |
Апаратура: |
|
|
Процедура на изследването: | Статична или динамична програма на гама-камера Определяне функционалната активност на тиреоидния паренхим чрез полуколичествени методи за оценка на процента на каптация на 99мТс във всеки лоб поотделно и за щитовидната жлеза като цяло, както площта и масата й | |
Отчитане на резултатите: | Описание на находката-качествена характеристика на образите, количествени показатели и интерпретация |
Протокол № 2
за сцинтиграфия на щитовидната жлеза
със 131I-натриев йодид
Индикации: |
|
|
Контраиндикации: | Относителни: |
Бременни и кърмачки Фебрилни състояния Менструация |
Странични ефекти: Подготовка на пациента: |
Няма
|
|
Радиофармацевтик: | 131I-натриев йодид | |
Активност: | 1,8-3,7 МБк | |
Време на сканиране: | 24 час след аплицирането | |
Апаратура: |
|
|
Процедура на изследването: |
Статично сканиране Определяне на:
|
|
Отчитане на резултатите: | Описание на находката-качествена характеристика на образите, количествени показатели и интерпретация |
Протокол № 3
за сцинтиграфия със 131I след тиреоидектомия при диференциран карцином на щитовидната жлеза
Индикации: |
|
|
Контраиндикации: | Бременност, кърмене и менструация | |
Странични ефекти: | Няма (при спазване на принципите ALARA) | |
Подготовка на пациента: |
|
|
Допълнителни изследвания: | Изследване серумното ниво на тиреоглобулина | |
Радиофармацевтик: | 131I-натриев йодид | |
Активност: | 74-370 МБк (2-10 мКи) перорално | |
Време на сканиране: | 48-72 час след аплицирането | |
Апаратура: | Гама-камера с високоенергиен колиматор | |
Процедура на изследването: |
|
|
Отчитане на резултатите: | Описание на находката-качествена характеристика на образите и интерпретация |
Протокол № 4
за динамична бъбречна сцинтиграфия
с 99мТс-MAG3 (EC, DTPA)
Индикации: |
Редица заболявания в урологията и нефрологията, най-често:
|
|
Контраиндикации: | Бременност, кърмене и менструация | |
Странични ефекти: | Не са описани | |
Подготовка на пациента: |
|
|
Радиофармацевтик: | 99мТс-MAG3 (EC, DTPA) | |
Активност: | 74-185 МБк | |
Време на сканиране: | 30 минути | |
Апаратура: | Гама-камера с нискоенергиен колиматор | |
Процедура на изследването: |
Пациентът е в седнало или легнало положение, с гръб или лице (при бъбречен трансплант) към детектора. След венозно болусно въвеждане на активността се регистрират 30 фрейма през 2 сек., а след това в рамките на 25 минути през 20-30 сек. при матрица поне 64/64 пиксела
|
|
Отчитане на резултатите: | По компютърна програма за динамично изследване на бъбреците на съответната гама-камера се извършва количествен анализ на ренографските криви. Изчислява се процентното участие на всеки бъбрек и редица количествени показатели, определящи функцията на бъбреците. При необходимост се извършва и деконвулационен анализ |
Протокол № 5
за статична бъбречна сцинтиграфия
с 99мТс-DMSA
Индикации: |
|
|
Контраиндикации: | Бременност, кърмене, менструация | |
Странични ефекти: | Няма | |
Подготовка на пациента: | Не се налага | |
Радиофармацевтик: | 99мТс-DMSA | |
Активност: | 120-150 МБк | |
Време на сканиране: | 2-6 часа след и.в. инжектиране | |
Апаратура: | Планарна или томографска (SPECT) гама-камера | |
Процедура на изследването: | Пациентът е в изправено, седнало или легнало положение. Регистрират се 2-6 статични сцинтиграфии в задна, предна проекция и евентуално две профилни | |
Отчитане на резултатите: | Визуална оценка на топографията, формата, големината и структурата на бъбреците. Определяне процентното участие на всеки бъбрек в разпределението на РФП |
Протокол № 6
за изотопна нефрограма (ИНГ) и определяне количеството на остатъчната урина в пикочния мехур
Забележка. Това изследване се извършва само при липса на възможност за провеждане на динамична сцинтиграфия на бъбреците на гама-камера с 99мТс-радиофармацевтични препарати. | ||
Индикации: |
Редица заболявания в урологията и нефрологията, най-често:
|
|
Контраиндикации: |
Относителни:
|
|
Странични ефекти: | Няма | |
Подготовка напациента: |
|
|
Радиофармацевтик: | 131I-хипуран | |
Активност: | 1 МБк | |
Време на сканиране: | 20 минути | |
Апаратура: |
|
|
Процедура на изследването: |
|
|
Отчитане на резултатите: |
|
Протокол № 7
за сцинтиграфия на кости и стави
Индикации: |
|
|
Контраиндикации: | Бременност и кърмене, менструация. | |
Странични ефекти: | Няма | |
Подготовка на пациента: | Изпразване на пикочния мехур преди сцинтиграфията | |
Радиофармацевтик: | 99мТс-MDP, 99мТс-HDP | |
Активност: | 370-740 МБк/70 кг. | |
Време на сканиране: | След 2-рия час от и.в. инжектиране на РФП. | |
Апаратура: | Планарна или томографска гамакамера. | |
Процедура на изследването: |
|
|
Отчитане на резултатите: | Описание на находката - качествена характеристика на образите. Количествено определяне степента на натрупване на РФП-по преценка; графично представяне при трифазния скен - по преценка. Интерпретация на получените резултати. |
Протокол № 8
за провеждане на туморотропна сцинтиграфия
Туморотропната сцинтиграфия е нуклеарно-медицинско образно изследване, което се провежда на емисионен томограф (гама-камера), след интравенозното въвеждане на туморотропни радиофармацевтични препарати (ТТРФП) с различна степен на специфичност, които избирателно се натрупват в тумор-пролиферативните клетки и дават възможност за изобразяване на първичното огнище и степента на локо-регионалното и далечно метастазиране на заболяването. Възможностите за избирателно натрупване на радиомаркерите са в зависимост от биохимичната им структура, биологичната им активност, рецепторна активност и др. Затова туморотропните агенти са: неспецифични туморотропни РФП, моноклонални антитела (МоАт) за радиоимуносцинтиграфия, рецептори и др. *Туморотропна сцинтиграфия с 99мТс-МIВI: |
|
Индикации: |
|
Противопоказания: |
Абсолютни-няма Относителни: бременност, кърмене, менструация. |
Странични ефекти: | Не са съобщавани. |
Подготовка на пациента: | Не е необходима. Препоръчва се приемане на повече течности след въвеждането на РФП и сканирането, при опразване на пикочния мехур чрез микция, непосредствено преди изследването. |
Радиофармацевтици: | 99mTc-Methoxyisobutylizonitrile (MIBI) |
Активност: | 370-740 МБк/70 кг |
Време на сканиране: | Според органната локализация - информация: от 15 мин.-4 часа. |
Апаратура: | Гама-камера със широко зрително поле. |
Процедура на сканиране: |
I. Планарна:
|
Резултати: | Описание на получените образи - качествена характеристика и количествени показатели. Интерпретация на резултатите. |
*За другите видове туморотропни РФП се прилагат съответните високоспециализирани протоколи. |
Протокол № 9
за миокардна перфузионна сцинтиграфия
I вариант: Миокардна перфузионна сцинтиграфия след натоварване и в покой II вариант: Миокардна перфузионна сцинтиграфия в покой и след вазодилатация с нитропрепарат. |
|
Индикации за изследването: |
|
Контраиндикации: |
Абсолютни - няма Относителни - бременност, кърмене |
Странични ефекти: | Не са описани |
Подготовка на пациента: |
|
Радиофармацевтик: |
|
Време на сканиране: |
I вариант: 25-45 мин. томографско скениране (SPECT) или планарно сканиране в проекции AP, LAO 45°, LAO 70°, LL
|
Апаратура: |
|
Процедура на изследването: |
Позиция на пациента:
|
Процедура на изследването: |
Компютърна програма при SPECT
|
Отчитане на резултатите: |
|
Протокол № 10
за нуклеарна метаболитна терапия на костни метастази с 32P
Индикации: |
|
Контраиндикации: |
|
Странични ефекти: |
|
Подготовка на пациента: |
|
Радиофармацевтик: | 32Р-ортофосфат |
Активност: | 74 МBq |
Процедура (начин на приложение) | Per os на гладно. Не се налага хоспитализация на пациентите след приема на 32Р-ортофосфат. |
Протокол № 11
за нуклеарна метаболитна терапия на костни метастази с 89Sr-хлорид
Индикации: |
|
Контраиндикации: |
|
Странични ефекти: |
|
Подготовка на пациента: |
|
Радиофармацевтик: | 89Sr-хлорид |
Активност: | 150 МBq, 2MBq/kg |
Процедура (начинна приложение) | Бавно, венозно. Не се налага хоспитализация. Спазване на мерките за радиационна безопасност и лична хигиена |
Протокол № 12
за радиойодтерапия на щитовидната жлеза
с 131I-натриев йодит
Индикации: |
|
Контраиндикации: |
Абсолютни: Бременност и кърмене |
Странични ефекти: | Отпадналост, сухота в устата и др. |
Подготовка на пациента: |
|
Радиофармацевтик: | 131I-натриев йодид |
Активност: | 1100 - 3700 МBq еднократна активност, до обща активност от 11,1-25,9 GBq |
Време за лечение: | 4-6 седмици след оперативната интервенция и наличие на тиреоиден остатък при контролната сцинтиграфия |
Апаратура за контрол на лечението със 131I: |
|
Процедура (начин на приложение) | 131I-натриев йодид се приема per os в капсула или течна форма на гладно. Пациентите се настаняват в стационар - изолационна стая (активен блок) със самостоятелен санитарен възел. Първите 24-48 часа пациентите трябва да приемат по-големи количества течности, да дъвчат дъвка, да ядат цитрусови плодове с цел увеличаване на слюноотделянето. |
Протокол № 13
за сцинтиграфия на черен дроб (SPECT на бял дроб като допълнително изследване)
Индикации за изследването: |
|
Контраиндикации: |
Абсолютни:
|
Странични ефекти. | Не са описани. |
Подготовка на пациента: | Не се налага. |
Радиофармацевтични препарати: | 99м-Тс- Сулфо-колоид в различни комерсиални форми. |
Активност: | 111-185 МБк интравенозно въвеждане. |
Апаратура: | Гама-камера със широко зрително поле с нискоенергиен колиматор. |
Процедура на изследване: |
Легнал по гръб на леглото на гама-камерата с колиматор в позиция на ротация I. Томографско сканиране (SPECT):
|
Отчитане на резултатите: |
Анализ на получените резултати:
|
Протокол № 14
за белодробна перфузионна сцинтиграфия (SPECT на бял дроб като допълнително изследване)
Индикации за изследването: |
|
Контраиндикации: |
Абсолютни - няма Относителни - бременост, кърмене, менструация |
Странични ефекти: | Не са описани |
Подготовка на пациента: | Не се налага |
Радиофармацевтични препарати: | 99мТс-албуминови партикули в различни комерсиални форми |
Активност: | 111-222МБк/70 кг |
Апаратура: | Гама-камера с широко зрително поле с нискоенергиен колиматор с висока разделителна способност |
Процедура на изследването: |
Пациентът е легнал по гръб на леглото на гама-камерата с колиматор в позиция на ротация. (По изключение изследването може да се провежда в седнало положение на болния.) I. Планарно-сцинтиграфско сканиране: Започва непосредствено след интравенозното инжектиране на белязаните партикули в 6 стандартни проекции: предна (AP), предна лява коса (LAO), задна лява коса (LPO), задна (PA), задна дясна коса (RPO), предна дясна коса (RAO). II. Томографско сканиране на SPECT в стандартен режим на 360 градуса ротация с триизмерна реконструкция на образите. |
Отчитане на резултатите: |
Описание на образите-качествена характеристика на двата бели дроба, съответните лобове и сегменти. Количествени показатели за процентното разпределение на перфузията за всеки бял дроб и съответните лобове и сегменти. Вентилационната сцинтиграфия на белите дробове се извършва преди или след перфузионната сцинтиграфия на белите дробове в същата работна процедура с прилагането на аерозолни РФП: 99мТс-DTPA аерозол или "Technegas" 111-222 МБк/70 кг |