Наредба № 5 от 29 декември 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл.62, ал.4 от Кодекса на труда

МТСП

Държавен вестник брой: 7

Година: 2008

Орган на издаване: МТСП

Дата на обнародване: 22.01.2008

Чл. 1.
(1) (Доп., ДВ, бр. 88 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 1 от 2006 г.) Работодателят уведомява компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) за сключване, изменение или прекратяване на трудовите договори, като изпраща уведомление (приложение № 1) и уведомление за промяна на работодателя по чл.123, ал. 1 КТ или за промяна на правната му форма (приложение № 5).
(2) Изпращането се извършва чрез:
1. (изм., ДВ, бр. 1 от 2006 г.; доп., бр. 25 от 2006 г.) подаване в компетентната или във всяка една ТД на НАП;
2. (доп., ДВ, бр. 1 от 2006 г.; изм., бр. 25 от 2006 г.) Интернет с електронен подпис, когато работодателят има удостоверение за универсален електронен подпис или от изрично упълномощено лице, притежаващо удостоверение за универсален електронен подпис;
3. препоръчано писмо с обратна разписка.

Чл. 2.
(1) (Изм., ДВ, бр. 1 от 2006 г.) Уведомлението се изпраща на хартиен носител, на електронен носител или чрез Интернет по предварително утвърден формат на записа. Уведомленията се изпращат с придружително писмо (приложение № 2), което в случаите по чл. 1, ал. 2, т. 1 и 3 е в два екземпляра.
(2) (Изм., ДВ, бр. 88 от 2004 г., бр. 1 от 2006 г.) При едновременно изпращане на повече от пет уведомления - приложение № 1 или приложение № 5 за повече от пет лица, работодателите задължително ги подават на електронен носител или чрез Интернет.
(3) (Изм., ДВ, бр. 1 от 2006 г.) За уведомленията, подавани на електронен носител, се използва само програмен продукт, който е проверен или предоставен от НАП. Програмният продукт се предоставя чрез ТД на НАП или интернет страницата на НАП.
(4) (Нова, ДВ, бр. 1 от 2006 г.) В случаите, когато работодателят е упълномощил лице, което притежава универсален електронен подпис, да изпраща уведомления от негово име, в тридневен срок от упълномощаването се представя заявление съгласно приложение № 6.
(5) (Нова, ДВ, бр. 1 от 2006 г.) При оттегляне на упълномощаването работодателят подава заявление съгласно приложение № 6 не по-късно от 3 дни преди датата на оттеглянето.

Чл. 3.
(1) (Предишен текст на чл. 3, доп., ДВ, бр. 1 от 2006 г.) Уведомлението съгласно приложение № 1 се изпраща:
1. в тридневен срок от:
а) сключване на трудовия договор;
б) изменение на трудовия договор, с което се променя длъжността и/или срокът на договора;
в) издаване на постановлението по реда на чл.405а от Кодекса на труда;
2. в седемдневен срок от прекратяване на трудовия договор;
3. (нова, ДВ, бр. 88 от 2004 г.; зал., бр. 25 от 2006 г.).
(2) (Нов, ДВ, бр. 1 от 2006 г.) Уведомление съгласно приложение № 5 се изпраща от работодателя, който приема работниците и служителите, когато неговият ЕИК по регистър БУЛСТАТ е различен от този на предишния работодател, в срок:
1. десет дни след обнародване в "Държавен вестник" на вписването за сливане, вливане, разделяне, отделяне или промяна на правната форма на търговските дружества;
2. десет дни след сключване на договора за отдаване на предприятието или на обособена част от него под наем, аренда или концесия;
3. десет дни след фактическата промяна на работодателя за случаите извън т. 1 и 2.

Чл. 4.
(1) (Доп., ДВ, бр. 88 от 2004 г.; изм., бр. 1 от 2006 г.) След получаване на уведомленията ТД на НАП издава справка (приложение № 3), която съдържа списък на заверените уведомления и списък на неприетите уведомления с описание на причината за неприемането им. Справката се заверява от длъжностно лице в ТП на НОИ и се връчва на представител на работодателя или се изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка, или по Интернет.
(2) Работодателят следва да поправи грешките в уведомленията, които не са приети, и да ги изпрати отново в тридневен срок от датата на връчването или получаването на справката по ал. 1.
(3) Работодателят е длъжен да връчи на работника или служителя преди постъпването му на работа копие на хартиен носител от завереното уведомление. Връчването се удостоверява с подписа на работника или служителя срещу името му в справката за заверените уведомления.
(4) (Изм., ДВ, бр. 1 от 2006 г.) Работодателят е длъжен да съхранява справките и да ги предоставя при поискване на контролните органи на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" и на органите по приходите на Националната агенция за приходите.

Чл. 5. (Доп., ДВ, бр. 88 от 2004 г.) Уведомлението (приложение № 1) съдържа:
1. данни за работодателя - единен идентификационен код (ЕИК) по регистър БУЛСТАТ на осигурителя;
2. (доп., ДВ, бр. 1 от 2006 г.) данни за работника или служителя - трите имена и единен граждански номер (личен номер на чужденец).
3. данни за условията по трудовия договор:
а) основание за сключване на трудовия договор съгласно Кодекса на труда;
б) номер на договора, ако работодателят води регистър на трудовите договори;
в) дата на сключване;
г) срок на договора, ако договорът е сключен за определен срок;
д) размер на основното трудово възнаграждение;
е) длъжностно наименование;
ж) дата на прекратяване на договора;
4. други данни:
а) (изм., ДВ, бр. 25 от 2006 г.) код по Националната класификация на професиите и длъжностите (НКПД), към която се отнася длъжността на лицето при изпращане на уведомлението;
б) наименование и код на икономическата дейност по Националната класификация на икономическите дейности (НКИД), в която е заето лицето при изпращане на уведомлението;
в) служебен код за лицата, заети в спомагателни дейности на осигурителя, когато той извършва повече от една икономическа дейност, съгласно НКИД.

Чл. 5а. (Нов, ДВ, бр. 88 от 2004 г.) Уведомлението (приложение № 5) съдържа:
1. (доп., ДВ, бр. 1 от 2006 г.) основание за промяната по чл.123, ал. 1 от Кодекса на труда или за промяна на правната форма;
2. единен идентификационен код по регистър БУЛСТАТ на предишния работодател;
3. единен идентификационен код по регистър БУЛСТАТ на новия работодател;
4. дата на промяна на работодателя;
5. данни за лицата, променили работодателя - трите имена и единен граждански номер (личен номер на чужденец).

Чл. 6.
(1) (Доп., ДВ, бр. 1 от 2006 г.) При изпращане на уведомление в случаите на чл. 3, ал. 1, т. 1, букви "а" и "в" се попълват данните по чл. 5 с изключение на т. 3, буква "ж".
(2) (Доп., ДВ, бр. 1 от 2006 г.; изм., бр. 25 от 2006 г.) При изпращане на уведомление в случаите на чл. 3, ал. 1, т. 1, буква “б" се попълва ЕИК по БУЛСТАТ на работодателя, ЕГН (ЛНЧ) на работника или служителя, датата и основанието за сключване на трудовия договор, към който се отнася допълнителното споразумение, датата на сключване на допълнителното споразумение и данните за промени в трудовия договор, отнасящи се до длъжността и срока, както и икономическата дейност, в която лицето е заето, съответно кодовете по НКПД и НКИД.
(3) (Доп., ДВ, бр. 1 от 2006 г.) При изпращане на уведомление в случаите на чл. 3, ал. 1, т. 2 се попълват ЕИК по БУЛСТАТ на работодателя, трите имена и ЕГН (ЛНЧ) на работника или служителя, датата и основанието за сключване на трудовия договор и датата на прекратяването му.

Чл. 7. (Изм., ДВ, бр. 88 от 2004 г.) Уведомление по (приложение № 1) се изпраща и когато работодателят иска заличаване на подадено преди това уведомление в случаите, ако:
1. работникът или служителят не постъпи на работа в уговорения срок и съгласно чл.63, ал. 3 от КТ трудовото правоотношение се смята за невъзникнало;
2. уволнен работник или служител бъде възстановен на работа при отмяна на заповедта на уволнението; уведомлението се изпраща в тридневен срок от заемане на длъжността.

Чл. 8.
(1) (Доп., ДВ, бр. 88 от 2004 г.; изм., бр. 1 от 2006 г.) Когато контролен орган на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" или орган по приходите на НАП при проверка констатират несъответствие между данните в завереното уведомление и условията по трудовия договор, работодателят е длъжен да коригира данните, като изпрати ново уведомление в седемдневен срок от установяване на несъответствието.
(2) (Доп., ДВ, бр. 88 от 2004 г.) Работодателят може и по своя инициатива да коригира данните в заверените уведомления (приложение № 1), като изпрати ново уведомление.
(3) (Нова, ДВ, бр. 88 от 2004 г.) Работодателят може да коригира данните в уведомлението (приложение № 5), като изпрати ново уведомление.
(4) (Предишна ал. 3, ДВ, бр. 88 от 2004 г.) В случаите по ал. 1 и 2 работодателят връчва на работника или служителя копие от заверените уведомления по реда на чл. 4.

Чл. 9. (Изм., ДВ, бр. 1 от 2006 г.) Редът и начинът на взаимодействието между НАП и Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" при контрола по изпълнение на настоящата наредба се определят в споразумение между тях.

Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Удостоверение за универсален електронен подпис" е документ, издаден съгласно Закона за електронния документ и електронния подпис.
2. "Лицата, заети в спомагателни дейности на осигурителя" са лица, които функционално обслужват повече от една икономическа дейност на работодателя съгласно Националната класификация на икономическите дейности, когато той осъществява няколко икономически дейности.

Преходни и заключителни разпоредби

§ 2.
(1) В срок до 30 април 2003 г. работодателят изпраща уведомления по чл. 1 за заварените към 2 януари 2003 г. сключени трудови договори.
(2) В уведомленията се попълват данните за трудовия договор по чл. 6, ал. 1, които са актуални към момента на изпращането на уведомлението.
(3) Уведомление се изпраща и за заварените към 2 януари 2003 г. трудови договори, но прекратени преди изпращането му.

§ 3. До 31 декември 2003 г. уведомленията по чл. 1 и § 2 могат да се подават по реда на чл. 1, ал. 2, т. 1 пред представител на ТП на НОИ и в съответните дирекции "Бюро по труда" към Агенцията по заетостта съгласно приложение № 4.

§ 4. Наредбата се издава на основание чл.62, ал. 4 от Кодекса на труда и е съгласувана с управителя на Националния осигурителен институт и председателя на Националния статистически институт.

§ 5. Наредбата влиза в сила от 2 януари 2003 г.

Приложение № 1
към
чл. 1, ал. 1
((Изм., ДВ, бр. 25 от 2006 г., изм., ДВ, бр. 7 от 2008 г.)

УВЕДОМЛЕНИЕ
по чл. 62, ал. 4 от Кодекса на труда

Указания за попълване на УВЕДОМЛЕНИЕ за сключен трудов договор/допълнително споразумение

Приложение № 2
към
чл. 2, ал. 1
(Изм., ДВ, бр. 1 от 2006 г.)

Приложение № 3
към
чл. 4, ал. 12
(Изм., ДВ, бр. 1 от 2006 г.)


ТЕРИТОРИАЛНА ДИРЕКЦИЯ ГР. ............................................................................................................

С П Р А В К А
за приети и отхвърлени уведомления по чл.62, ал. 4 от Кодекса на труда
с придружително писмо № ............... / ....(дата)....

Приложение № 4
към
§ 3
(Изм., ДВ, бр. 39 от 2003 г.; отм., бр. 1 от 2006 г.)

Приложение № 5
към
чл. 1, ал. 1
(Изм., ДВ, бр. 25 от 2006 г.)

УВЕДОМЛЕНИЕ
за промяна на работодател по чл.123, ал. 1 от Кодекса на труда

 

Указание за попълване на уведомление за промяна на работодателя по чл.123, ал. 1 КТ, на правната му форма или ЕИК по регистър БУЛСТАТ

Уведомлението се подава в случаите, в които работниците и служителите променят работодателя си без прекратяване на трудовото правоотношение и осигуряването им започва да се провежда чрез ЕИК по регистър БУЛСТАТ на новия работодател. В случаите, в които промяната на работодателя не води до промяна на ЕИК по регистър БУЛСТАТ, чрез който се провежда осигуряването, уведомление не се подава.
1. Код корекция - попълва се:
0 - При подаване на редовни данни.
1 - Когато се подава уведомление за коригиране на погрешно подадено уведомление. В този случай освен коригираните се попълват всички останали данни от подаденото преди това уведомление. Този код не се използва за корекция в т. 3, 4 и 5, за което се подава първо уведомление с код заличаване и след това ново уведомление с редовни данни.
2 - Когато се заличава подадено преди това уведомление. В този случай се попълват само т. 3, 4 и 5 от уведомлението, останалите точки не се попълват.
2. Основание за промяната на работодателя - попълват следните кодове:
1 - При сливане на предприятия (чл.123, ал. 1, т. 1 КТ). Уведомление се подава от работодателя, приел работниците и служителите. Попълват се толкова уведомления, колкото е броят на предприятията, които се сливат.
2 - При вливане на едно предприятие в друго (чл.123, ал. 1, т. 2 КТ). Уведомление се подава от работодателя, приел работниците и служителите. Попълват се толкова уведомления, колкото е броят на предприятията, които се вливат в друго предприятие.
3 - При разпределяне на дейността на едно предприятие между няколко предприятия (чл.123, ал. 1, т. 3 КТ). Уведомления се подават от всички работодатели, които приемат работници и служители. Подават се толкова уведомления, колкото са на брой предприятията, от които се прехвърлят работниците и служителите.
4 - При преминаване на обособена част от едно предприятие към друго (чл.123, ал. 1, т. 4 КТ). Уведомление се подава от работодателя, приел работниците и служителите. Когато се приемат работници и служители от обособени части от повече от едно предприятие, се подават толкова уведомления, колкото са на брой обособените части, от които се прехвърлят работниците и служителите.
5 - При смяна на собственика на предприятието или на обособена част от него (чл.123, ал. 1, т. 5 КТ). Уведомление се подава от работодателя, приел работниците и служителите. В случай че при смяна на собственика на предприятието не се извършва промяна на ЕИК по регистър БУЛСТАТ, уведомление не се подава. При смяна на собственика на обособена част от предприятие уведомление се подава от новия собственик за приетите при него работници и служители.
6 - При отдаване на предприятието или на обособена част от него под наем, аренда или на концесия (чл.123, ал. 1, т. 6 КТ). Уведомление се подава от работодателя, приел работниците и служителите. Уведомление се подава само в случай, че осигуряването на работниците и служителите започва да се провежда чрез различен от стария ЕИК по регистър БУЛСТАТ.
7 - При промяна на правната форма на работодателя. Уведомление се подава от новото юридическо лице само ако осигуряването на работниците и служителите в него се провежда чрез различен от стария ЕИК по регистър БУЛСТАТ.
8 - При промяна на ЕИК по регистър БУЛСТАТ на осигурителя, без да се променя работодателят.
3. ЕИК по БУЛСТАТ на предишен работодател - попълва се ЕИК по регистър БУЛСТАТ на осигурителя, чрез който се е провеждало осигуряването на работниците и служителите преди промяната на работодателя.
4. ЕИК по БУЛСТАТ на новия работодател - попълва се ЕИК по регистър БУЛСТАТ на осигурителя, чрез който ще се провежда осигуряването на работниците и служителите след промяната на работодателя.
5. Дата на промяна на работодателя - попълва се датата, от която е извършена промяната, съгласно съдебно решение или друг акт.

Данни за лицата, променили работодателя

6. ЕГН/ЛНЧ - попълва се ЕГН/ЛНЧ на работника или служителя, като се подчертава вярното.
7. Име - попълва се собственото име на работника или служителя.
8. Презиме - попълва се презимето на работника или служителя.
9. Фамилия - попълва се фамилията на работника или служителя.
В долното поле на уведомлението се попълва датата на подаването му в ТД на НАП.
Уведомлението се подписва от ръководителя на предприятието или упълномощено от него лице и се подпечатва.

Приложение № 6
към
чл. 2, ал. 4
(Ново, ДВ, бр. 1 от 2006 г.; изм. бр. 25 от 2006 г.)

Наредба за изменение и допълнение
на Наредба № 5 от 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл.62, ал. 4 от Кодекса на труда
(Обн., ДВ, бр. 88 от 08.10.2004 г. - в сила от 15.10.2004 г.)

Преходни и заключителни разпоредби

§ 11. Работодателите, при които са преминали работници и служители по реда на чл.123, ал. 1 от Кодекса на труда от 2 януари 2003 г. до 15 октомври 2004 г., подават уведомления за тях до 31 януари 2005 г.

§ 12. Наредбата влиза в сила от 15 октомври 2004 г.

Наредба за изменение и допълнение
на Наредба № 5 от 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл.62, ал. 4 от Кодекса на труда
(Обн., ДВ, бр. 1 от 03.01.2006 г. - в сила от 01.01.2006 г.; попр., бр. 3 от 10.01.2006 г.; изм., бр. 25 от 24.03.2006 г.)

Преходни и заключителни разпоредби

§ 15. (Отм., ДВ, бр. 25 от 2006 г.).

§ 16. Наредбата се издава на основание чл.62, ал. 4 от Кодекса на труда и е съгласувана с изпълнителния директор на Националната агенция за приходите и председателя на Националния статистически институт.

§ 17. Наредбата влиза в сила от 1 януари 2006 г.

Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив