Над 190 млн. лева (190 283 470 лева) получиха 50 290 земеделски стопани по държавните помощи “Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна” и “Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна”, съобщиха от Държавния фонд “Земеделие” (ДФЗ).
И още: “С решение на Министерски съвет бяха одобрени 200 млн. лева за изплащане на част от втория транш по помощта за 2024 г. Средствата до тези 200 млн. лева ще бъдат изплатени след извършване на допълнителни административни проверки съгласно точка 4 от Раздел II на Указанията за прилагане на помощта, според който се допуска изплащане и след срока при възникнали казуси, които изискват извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициер”, посочват от Фонда.
Помощта се предоставя под формата на преки безвъзмездни средства на земеделски стопани от първичното селскостопанско производство – животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, маслодайна роза, винени лозя, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица за компенсиране на част от повишените разходи за производство.
Указанията за прилагане на държавната помощ са публикувани на интернет страницата на ДФЗ, уточняват от Фонда.
След среща на представители на земеделците със служебните министри на финансите и на земеделието – Людмила Петкова и Георги Тахов, по казуса с т.нар. украинска помощ, стана ясно, че края на ноември земеделските производители, засегнати от вноса на продукция от Украйна, ще получат остатъка от втория транш на договорената сума за компенсации в размер на 125 милиона лева, а протестната готовност в бранша е отменена.
Земеделските производители получиха гаранция от финансовия министър за цялата сума от втория транш на “украинската помощ”.
Людмила Петкова припомни за подписаното споразумение през февруари тази година за обезщетение в общ размер на 660 милиона лева на засегнатите от украинския внос.
За целта са преструктурирани разходите в бюджета, които не са предвиждали такива средства, обясни Петкова.
По този начин са изплатени първите 330 милиона лева от помощта. Чрез преструктуриране на разходи ще бъдат преведени и останалите средства.
“200 милиона вече са предоставени по сметките на земеделските стопани. Разликата от 125 милиона ще бъде предоставена до края на ноември месец, тъй като все пак трябва да бъдат прегледани разчетите по бюджета, за да може да бъдат спазени бюджетните параметри, а в същото време да бъде предоставена помощта на земеделските стопани”, обясни Петкова.
Конкретният ангажимент свали напрежението сред земеделските производители, които отмениха готовността си за протести и изразиха удовлетвореност от проведените разговори.
Илия Проданов от Асоциацията на зърнопроизводителите потвърди и за получените 200 милиона лева.
“Това, което предлага вицепремиерът Петкова – да се изготви решение на Министерски съвет за тези 130 милиона, за нас е приемливо като вариант и ни дава ясен сигнал, че тези средства в рамките на ноември месец ще ги получим. Което всъщност беше нашата задача днес тук. И протестната готовност към момента се отменя”, посочи Проданов.