Наредба № 9 от 3 май 1999 г. за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици и олово в атмосферния въздух

Държавен вестник брой: 86

Година: 2005

Орган на издаване:

Дата на обнародване: 04.01.2006

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба урежда:
1. установяването на норми за нивата на серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици (ФПЧ) и олово в атмосферния въздух;
2. установяването на алармени прагове за серен и азотен диоксид;
3. оценката на нивата на серен диоксид, азотен диоксид, ФПЧ и олово в атмосферния въздух, включително регистрирането, обработката и съхранението на резултатите и данните от извършената оценка съгласно Наредба N: 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух;
4. предоставянето на населението на съответна информация за нивата на серния диоксид, азотния диоксид, ФПЧ и оловото в атмосферния въздух;
5. подобряването на качеството на атмосферния въздух (КАВ) в районите, в които е налице превишаване на нормите за серен диоксид, азотен диоксид, ФПЧ и олово, и поддържането му в останалите райони.

Чл. 2. (Изм., ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.) Нормите и алармените прагове за серен диоксид и азотни оксиди по чл. 1, т. 1 и 2 се определят като маса, съдържаща се в един кубически метър въздух при нормални условия (температура 293 К и налягане 101,3 kPa), съгласно чл.4, ал. 3 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ).

Глава втора
НОРМИ ЗА СЕРЕН ДИОКСИД В АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ

Чл. 3.
(1) Нормите за серен диоксид в атмосферния въздух се определят съгласно таблица 1 от раздел 1 на приложение N: 1.
(2) Допустимите отклонения от съответните норми по ал. 1 се определят съгласно колона 4 на таблица 1 от раздел 1 на приложение N: 1.

Чл. 4.
(1) Аларменият праг за серен диоксид и превишаването му се определят съгласно раздел 2 на приложение N: 1.
(2) При превишаване на алармения праг по ал. 1 в определен район компетентните органи съгласно чл.19 ЗЧАВ предприемат необходимите мерки за своевременно предоставяне на населението на съответната информация съгласно раздел 3 на приложение N: 1.
(3) Информацията, предоставяна на населението съгласно т. 3 и 4 от раздел 3 на приложение N: 1, следва да бъде съгласувана със съответните компетентни органи на Министерството на здравеопазването.

Чл. 5. (Изм., ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.) При извършване на непрекъснати измервания за определяне средночасовото ниво на серния диоксид в атмосферния въздух в агломерации първоначалните резултати и данни от измерванията се осредняват и регистрират като средни стойности за период 10 минути. Последните се съхраняват в националната база данни на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС).

Чл. 6.
(1) Общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, предприемат необходимите мерки за поддържане на нивото на серния диоксид съгласно чл.34 от Наредба № 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух (ДВ, бр. 45 от 1999 г.).
(2) В районите, в които нивата на серен диоксид превишават нормите по чл. 3, ал. 1, общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, разработват програми за достигане на нормите съгласно чл.27 ЗЧАВ и чл.31 от Наредба N: 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.
(3) Програмите по ал. 2 следва да осигуряват достигането на нормите не по-късно от съответните срокове, определени в колона 5 на таблица 1, от раздел 1 на приложение № 1.
(4) За ограничаване уврежданията върху здравето на населението и околната среда в случаите, когато съществува риск от превишаване на нормите по чл. 3, ал. 1 или алармения праг по чл. 4, ал. 1 при неблагоприятни метеорологични условия и други фактори, общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, разработват оперативни планове за действие съгласно чл.30 ЗЧАВ.

Глава трета
НОРМИ ЗА АЗОТЕН ДИОКСИД В АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ

Чл. 7.
(1) Нормите за азотен диоксид и азотни оксиди в атмосферния въздух се определят съгласно таблица 2 на приложение N: 2.
(2) Допустимите отклонения от нормите по ал. 1 се определят съгласно колона 4 на таблица 2 на приложение N: 2.

Чл. 8.
(1) Аларменият праг за азотен диоксид и превишаването му се определят съгласно раздел 2 на приложение N: 2.
(2) При превишаване на алармения праг по ал. 1 в определен район компетентните органи съгласно чл.19 ЗЧАВ предприемат необходимите мерки за своевременно предоставяне на населението на съответната информация съгласно раздел 3 на приложение N: 2. Информацията по т. 3 и 4 се съгласува със съответните компетентни органи на МЗ.

Чл. 9.
(1) Общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, предприемат необходимите мерки за поддържане нивата на азотния диоксид и/или азотните оксиди съгласно чл.34 от Наредба № 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.
(2) В районите, в които нивата на азотния диоксид и/или азотните оксиди превишават нормите по чл. 7, ал. 1, общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, разработват програми за достигане на нормите съгласно чл.27 ЗЧАВ и чл.31 от Наредба № 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.
(3) Програмите по ал. 2 следва да осигуряват достигането на нормите не по-късно от съответните срокове, определени в колона 5 на таблица 2 на приложение № 2.
(4) За ограничаване уврежданията върху здравето на населението и околната среда в случаите, когато съществува риск от превишаване на нормите по чл. 7, ал. 1 или на алармения праг по чл. 8, ал. 1 при неблагоприятни метеорологични условия и други фактори, общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, разработват оперативни планове за действие съгласно чл.30 ЗЧАВ.

Глава четвърта
НОРМИ ЗА ФПЧ В АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ

Чл. 10.
(1) Нормите за ФПЧ10 в атмосферния въздух се определят съгласно таблица 3 от раздел 1 на приложение N: 3.
(2) Допустимите отклонения от нормите по ал. 1 се определят съгласно колона 4 на табл. 3 от раздел 1 на приложение N: 3.
(3) Нормите за обща суспендирана прах в атмосферния въздух се определят съгласно т. 117 на приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № 14 от 1997 г. за норми за пределно допустими концентрации на вредни вещества в атмосферния въздух на населените места (ДВ, бр. 88 от 1997 г.).

Чл. 11.
(1) Общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, предприемат необходимите мерки за поддържане на нивото на общата суспендирана прах и ФПЧ10 съгласно чл.34 от Наредба № 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.
(2) В районите, в които нивата на ФПЧ10 и/или общата суспендирана прах превишават нормите по чл. 10, ал. 1 и 3, общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, разработват програми за достигане на нормите съгласно чл.27 ЗЧАВ и чл.31 от Наредба №7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.
(3) Програмите по ал. 2 следва да осигуряват достигането на нормите не по-късно от съответните срокове, определени в колона 5 на таблица 3, от раздел 1 на приложение N: 3.
(4) Програмите за ФПЧ10 задължително съдържат необходимите мерки за намаляване на концентрациите на ФПЧ2,5 като част от общото намаление на частици.

Чл. 12. Пунктовете за мониторинг (ПМ) в рамките на националната и местните системи за наблюдение и контрол, в които се извършват измервания на нивата на ФПЧ2,5, се избират и оборудват, както следва:
1. точките за пробовземане в ПМ по ал. 1 се разполагат съвместно с точките за вземане на проби за определяне на ФПЧ10 в случаите, когато това е възможно;
2. министърът на околната среда и водите определя броя и разположението на ПМ;
3. обхватът на ПМ осигурява представителност на резултатите и данните на местно и национално ниво.

Чл. 13.
(1) В районите, в които е налице превишаване на нормите за ФПЧ10 поради значителни концентрации на частици в атмосферния въздух, причинени от природни източници, програмите за достигане на нормите за ФПЧ10 по чл. 11, ал. 2 се разработват съгласно установените нива за действия и допустими отклонения за ФПЧ2,5, определени съгласно таблица 4 от раздел 2 на приложение N: 3.
(2) При разработване на програмите по чл. 13, ал. 1 нивата за действие за ФПЧ2,5 се прилагат като целеви норми, които следва да бъдат постигнати във възможно най-висока степен в установените срокове.
(3) В районите по ал. 1 се прилагат горните и долните оценъчни прагове за ФПЧ10 съгласно таблица 7 от раздел 1В на приложение N: 4.
(4) В ПМ, разположени в районите по ал. 1, се извършват едновременни измервания за определяне нивата на ФПЧ10 и ФПЧ2,5.
(5) В районите по ал. 1 на населението се осигурява достъп до съответната информация за нивата на ФПЧ2,5 по смисъла на чл. 21. Информация за нивата на ФПЧ10 също може да бъде представяна.

Глава пета
НОРМИ ЗА ОЛОВО В АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ

Чл. 14.
(1) Средногодишната норма за олово в атмосферния въздух се определя съгласно таблица 9 от приложение N: 5.
(2) Допустимите отклонения от нормата за олово по ал. 1 се определят съгласно колона 4 на таблица 6 от приложение N: 5.

Чл. 15.
(1) Общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, предприемат необходимите мерки за поддържане нивото на олово на тяхната територия съгласно чл.34 от Наредба № 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.
(2) В районите, в които нивото на олово превишава нормата по чл. 14, ал. 1, общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ, разработват програми за достигане на нормите съгласно чл.27 ЗЧАВ и чл.31 от Наредба N: 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.
(3) Програмите по ал. 2 следва да осигуряват достигането на нормата не по-късно от съответния срок, определен в колона 5 на таблица 9 от приложение N: 5.

Глава шеста
ОЦЕНКА НА НИВАТА НА СЕРЕН ДИОКСИД, АЗОТНИ ОКСИДИ, ФПЧ И ОЛОВО В АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ

Чл. 16.
(1) Горните и долните оценъчни прагове за серен диоксид, азотен диоксид, ФПЧ и олово се определят съгласно раздел 1 на приложение N: 4.
(2) Разпределението на районите за оценка и управление на КАВ в рамките на територията на РИОСВ с оглед определяне вида на извършваната оценка на КАВ за целите на чл.8 от Наредба N: 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух се определя от директорите на съответната РИОСВ в зависимост от превишаването на съответните оценъчни прагове по ал. 1.
(3) Разпределението на районите за оценка и управление по ал. 2 се преразглежда през период не по-голям от 5 години съгласно процедурата, изложена в раздел 2 на приложение N: 4, както и при всяко значително изменение в дейностите във връзка с нивата на серен диоксид, азотни оксиди, ФПЧ или олово в атмосферния въздух.

Чл. 17. При избор на пунктовете за мониторинг на серен диоксид, азотен диоксид, ФПЧ и/или олово в атмосферния въздух се изпълняват условията на приложение N: 6.

Чл. 18. В районите по чл.8, ал. 1 от Наредба N: 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух, в които извършването на непрекъснати измервания е задължително и последните са единственият метод, използван за оценка на КАВ на територията им, минималният брой пунктове за мониторинг се определя съгласно приложение N: 7.

Чл. 19. (Изм., ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.)
(1) Вземането на проби и анализите за определяне нивата на серен диоксид, азотни оксиди, азотен диоксид, фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2,5) и олово в атмосферния въздух се извършват чрез съответните методи, посочени в приложение № 8.
(2) Методите по ал. 1 са задължителни при непрекъснати измервания за определяне нивата на посочените замърсители в атмосферния въздух.
(3) Използването на метод за непрекъснати измервания, различен от тези по ал. 1, е възможно единствено след доказване на идентичността на този метод със съответния метод за вземане на проби и/или анализ на нивата на даден замърсител в атмосферния въздух по ал. 1 съгласно методика на министъра на околната среда и водите и министъра на здравеопазването.
(4) Освен чрез вземане на проби и анализи, нивата на серен диоксид, азотни оксиди, азотен диоксид, фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2,5) и олово в атмосферния въздух могат да се определят и чрез дисперсионни системи за моделиране.
(5) Системите по ал. 4 се определят с методики, които се утвърждават със заповед на министъра на околната среда и водите, съгласувано с министъра на здравеопазването.
(6) Вземането на проби и анализите по ал. 1 се извършват съгласно инструкциите по чл.22, ал. 1 от Наредба № 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.

Чл. 20.
(1) В районите по чл.8, ал. 2 от Наредба N: 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух, в които резултатите и данните от измерванията се допълват с такива, получени чрез други методи за оценка (инвентаризация на емисиите, програми за представителни измервания и моделиране), броят на пунктовете за мониторинг, обхватът на ПМ, извършващи непрекъснати измервания за оценка на КАВ, както и пространствената разрешителна способност на другите методи за оценка трябва да бъдат достатъчни за определяне нивата на отделните замърсители.
(2) Пунктовете за мониторинг по ал. 1 се разполагат и експлоатират съгласно условията на раздел 1 на приложение N: 6.
(3) Измерванията, провеждани в ПМ за оценка на КАВ, се извършват съгласно условията на раздел 1 на приложение N: 8.

Глава седма
ИНФОРМАЦИОННО ОСИГУРЯВАНЕ

Чл. 21.
(1) Компетентните органи по чл. 19 ЗЧАВ осигуряват достъп до съответната информация за нивата на серния диоксид, азотните оксиди (и/или азотния диоксид), ФПЧ и оловото в атмосферния въздух чрез:
1. средствата за масово осведомяване, регионалния периодичен печат, бюлетини и информационни табла, компютърни мрежи или други подобни;
2. известяване на организации, които изразяват интересите на рискови групи от населението;
3. известяване на други организации, чиято дейност е свързана с опазването на общественото здраве.
(2) Списъкът на съответните организации по ал. 1 се съставя и актуализира ежегодно от МОСВ.
(3) Информацията по ал. 1 следва да обхваща случаите на превишаване на съответните показатели за информиране на обществеността съгласно приложение N: 9.
(4) В районите по чл. 13, ал. 1 се прилагат показателите за информиране на населението съгласно раздел 5 на приложение N: 9.

Чл. 22.
(1) (Изм., ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.) Изпълнителната агенция по околна среда създава и поддържа национална база данни за резултатите от извършената оценка на КАВ във връзка с прилагането на тази наредба.
(2) (Изм., ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.) В националната база данни на ИАОС по ал. 1 се съхранява следната информация:
1. максималната (регистрирана) стойност, медианата и 98-ия и 99-ия перцентили от съответните средни стойности на нивата на серен диоксид за период на осредняване десет минути, регистрирани от пунктовете за мониторинг, извършващи непрекъснати (автоматични) измервания за оценка на КАВ съгласно чл. 5;
2. максималната (регистрирана) стойност, медианата и 98-ия и 99-ия перцентили от съответните средни стойности на серен диоксид, азотни оксиди и ФПЧ10 за период на осредняване един час, регистрирани от всички пунктове за мониторинг;
3. средната аритметична стойност, медианата, 98-ия перцентил и максималната концентрация, изчислени спрямо извършените, за период 24 часа отделни измервания на ФПЧ2,5 за зоните и агломерациите по чл. 12, ал. 1.
(3) Изчисляването на съответните перцентили и медианата по ал. 2 се извършва съгласно процедурата за определяне на статистическите величини, посочена в приложение N: 4 към чл. 27, ал. 4 от Наредба N: 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.

Чл. 23. Министерството на околната среда и водите не по-късно от 1.I.2003 г. изготвя доклад за състоянието на атмосферния въздух в районите по чл. 12, ал. 1, който съдържа данните за измерените стойности и източниците на ФПЧ10 и ФПЧ2,5 в тях.

Чл. 24. Министерството на околната среда и водите осигурява достъп до програмите по чл. 6, 8, 11 и 15 на съответните организации съгласно чл. 21, ал. 1, т. 2 и 3.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. При едновременно превишаване на нормите за повече от един замърсител общините, съгласувано със съответната РИОСВ, при участие на заинтересуваните юридически и физически лица и със съдействието на екологичните организации и движения разработват комплексни програми за спазване (достигане) на съответните норми за серен диоксид, азотен диоксид (и/или азотни оксиди), ФПЧ, обща суспендирана прах и/или олово.

§ 2. Оценката и управлението на КАВ във връзка с нивата на серен диоксид, азотен диоксид, ФПЧ, обща суспендирана прах и олово в атмосферния въздух в отделните райони на територията на страната се извършва съгласно Наредба N: 7 от 1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.

§ 3. По смисъла на тази наредба:
1. (изм., ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.) "азотни оксиди" е сумарната концентрация на азотен оксид и азотен диоксид, определена в милиардни части (ppb), и изразена като концентрация на азотен диоксид в микрограма на кубичен метър (µg/m3);
2. "ФПЧ10" са всички частици, преминаващи през размерно-селективен сепаратор с критичен размер 10 микрона (аеродинамичен диаметър на частиците - десет микрона), при 50 %-на ефективност на задържане;
3. "ФПЧ2,5" са всички частици, преминаващи през размерно-селективен сепаратор с критичен размер 2,5 микрона (аеродинамичен диаметър на частиците - две цяло и пет микрона), при 50 %-на ефективност на задържане;
4. "показател за информиране на обществеността" е такова ниво на замърсяване, при превишаването на което в рамките на определен период от време се регистрира и разпространява информация съгласно чл. 21, ал. 4.
5. (нова, ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.) "ниво" е определена стойност за концентрацията на даден замърсител в атмосферния въздух или отлаганията му върху повърхността за определено време;
6. (нова, ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.) "пункт за мониторинг (ПМ) " е мястото, в което чрез измервания се определят нивата на отделните замърсители в атмосферния въздух;
7. (нова, ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.) "постоянни измервания" означават непрекъснати или периодични измервания, направени в постоянен пункт за мониторинг;
8. (нова, ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.) "природни явления" са вулканичните изригвания, сеизмичната активност, геотермалните активности, пожарите, силните ветрове и атмосферните отлагания и/или преносът на природни частици от сухи райони.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 4. Наредбата се издава на основание чл. 6, ал. 1 във връзка с § 5 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ДВ, бр. 45 от 1996 г.).

§ 5. Указания по прилагането на наредбата дават министърът на околната среда и водите и министърът на здравеопазването.

§ 6. Тази наредба влиза в сила от 1.I.2000 г.

§ 7. Разпоредбите на чл. 4, 5, 8, и 21 се прилагат от 1.I.2003 г.

§ 8. Разпоредбите на чл. 11 и 12, отнасящи се до ФПЧ, се прилагат от 31.XII.2003 г.

§ 9. Тази наредба отменя т. 1, 2, 102 и 122 от приложение N: 1 към чл. 2, ал. 1 на Наредба N: 14 от 1997 г. за пределно допустими концентрации на вредни вещества в атмосферния въздух на населените места (ДВ, бр. 88 от 1997 г.).

§ 10. (Нов, ДВ, бр. 86 от 28.10.2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.) Методиката по чл. 19, ал. 3 се утвърждава със заповед на министъра на околната среда и водите и министъра на здравеопазването в срок до 30.09.2006 г.

Приложение № 1
към чл. 3 и 4
(Изм., ДВ, бр. 86 от 2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.)

Норми и алармени прагове за серен диоксид

Раздел 1. Норми за серен диоксид

таблица № 1

Норма Период на осредняване Стойност, µg/m3 Допустимо отклонение (ДО) Дата, към която нормата следва да бъде спазена
1. Средночасова норма за опазване на човешкото здраве 1 час 350 µg/m3 (да не бъде превишавана повече от 24 пъти в рамките на една календарна година/КГ/) 150 (µg/m3 (43 %) при влизане в сила на тази наредба, намаляващи линейно от 1.I.2001 г., и на всеки 12 месеца след това, до 0 % към 1.I.2005 г. 1.I.2005 г.
2. Средноденонощна норма за опазване на човешкото здраве 24 часа 125 (µg/m3 (да не бъде превишавана повече от 3 пъти в рамките на една КГ) 25 (µg/m3 (25 %) при влизане в сила на тази наредба, намаляващи линейно от 1.I.2001 г., и на всеки 12 месеца след това, до 0 % към 1.I.2005 г. 1.I.2005 г.
3. Норма за опазване на природните екосистеми (не се прилага в непосредствена близост до източниците) една календарна година и зима (1 октомври до 31 март) 20 (µg/m3 няма 3 години от влизане в сила на наредбата

Раздел 2. Алармен праг за серен диоксид

Аларменият праг за серен диоксид е 500 мg/куб.т, измерени през три последователни часа в пунктове за мониторинг, които са представителни за качеството на въздуха в не по-малко от 100 кв.кт или целия район или агломерация независимо от това, коя от указаните територии е най-малка.

Раздел 3. Данни, които се предоставят на обществеността при случаите на превишаване на алармения праг за серен диоксид

1. Дата, час и място на събитието.
2. Прогноза относно:
2.1. очакваните изменения в нивата (подобряване, стабилизиране или влошаване);
2.2. причини за превишаване и очаквани промени;
2.3. засегната географска област;
2.4. продължителност.
3. Чувствителни групи от населението, включително такива с потенциална чувствителност към събитието.
4. Предпазни мерки, които следва да бъдат предприети от засегнатите чувствителни групи от населението.

Приложение № 2
към чл. 7 и 9
(Изм., ДВ, бр. 86 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.)

Норми за азотен диоксид и азотни оксиди

Раздел 1. Норми за азотен диоксид и азотни оксиди

таблица № 2

Норма Период на осредняване Стойност, µg/m3 Допустимо отклонение Дата, към която нормата следва да бъде спазена
1. Средночасова норма за опазване на човешкото здраве 1 час 200 µg/m3 NO2 (да не бъде превишавана повече от 18 пъти в рамките на една календарна година) 50 % при влизане в сила на тази наредба, намаляващи линейно от 1.I.2001 г., и на всеки 12 месеца след това, за да достигне 0 % към 1.1.2010 г. 1.I.2010 г.
2. Средногодишна норма за опазване на човешкото здраве една календарна година 40 µg/m3 NO2 50 % при влизане в сила на тази нарсдба, намаляващи линейно от 1.I.2001 г., и на всеки 12 месеца след това, за да достигне 0 % към 1.I.2010 г. 1.I.2010 г.
3. Норма за опазване на растителността (не се прилага в непосредствена близост; до източниците) една календарна година 30 µg/m3 NO+NO2 няма две години от влизането в сила на тази наредба

Раздел 2. Алармен праг за азотен диоксид

Аларменият праг за азотен диоксид е 400 µg/m3, измерени през три последователни часа в пунктове за мониторинг, които са представителни за качеството на въздуха в даден цял район или агломерация.

Раздел 3. Данни, които се предоставят на обществеността при случаите на превишаване на алармения праг за азотен диоксид

1. Дата, час и място на събитието.
2. Прогноза относно:
2.1. очакваните изменения в нивата (подобряване, стабилизиране или влошаване);
2.2. причини за превишаване и очаквани промени;
2.3. засегната географска област;
2.4. продължителност.
3. Чувствителни групи от населението, включително такива с потенциална чувствителност към събитието.
4. Предпазни мерки, които следва да бъдат предприети от засегнатите чувствителни групи от населението.

Приложение № 3
към чл. 10
(Изм., ДВ, бр. 86 от 2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.)

Норми за фини прахови частици

Раздел 1. Норми за фини прахови частици (ФЧП)

таблица № 3

Норма Период на осредняване Стойност, µg/m3 Допустимо отклонение Дата, към която нормата следва да бъде спазена
Етап 1
1. Средноденонощна норма за опазване на човешкото здраве 24 часа 50 µg/m3ФПЧ10 (да не бъде превишавана повече от 35 пъти в рамките на една КГ) 50 % на 31.ХII.2003 г., намаляващи линейно от същата дата, и на всеки 12 месеца след това, за да достигне 0 % към 31.ХII.2008 г. 31.ХII.2008 г.
2. Средногодишна норма за опазване на човешкото здраве Една календарна година 40 µg/m3 ФПЧ10 20 % на 31.ХII.2003 г., намаляващи линейно от същата дата, и на всеки 12 месеца след това, за да достигне 0 % към 31.ХII.2008 г. 31.ХII.2008 г.
Етап 2
1. Средноденонощна норма за опазване на човешкото здраве 24 часа 50 µg/m3 ФПЧ10 (да не бъде превишавана повече от 7 пъти в рамките на една КГ) 20 % на 31.ХII.2008 г., намаляващи линейно от същата дата, и на всеки 12 месеца след това, за да достигне 0 % към 1.I.2010 г. 1.I.2010 г.
2. Средногодишна норма за опазване на човешкото здраве Една календарна година 20 µg/m3 ФПЧ10 50 % на 31.XII.2008 г., намаляваща линейно всеки 12 месеца след това, за да достигне 0 % към 1.I.2010 г. 1.I.2010 г.

Раздел 2. Нива на действие за ФПЧ2,5

таблица № 4

Норма Период на осредняване Стойност, µg/m3 Допустимо отклонение Дата, към която нормата следва да бъде спазена
1. 24-часово ниво за действие, за опазване на човешкото здраве 24 часа 40 µg/m3 ФПЧ2,5 (да не бъде превишавано повече от 14 пъти през годината) 50 % на 31.ХII.2003 г., намаляващи линейно от същата дата, и на всеки 12 месеца след това, за да достигне 0 % към 31.ХII.2008 г. 31.ХII.2008 г.
2. Средногодишно ниво за действие, за опазване на човешкото здраве една календарна година 20 µg/m3 ФПЧ2,5 50 % на 31.ХII.2003 г., намаляващи линейно от същата дата, и на всеки 12 месеца след това, за да достигне 0 % към 31.ХII.2008 г. 31.ХII.2008 г.

Приложение № 4
към чл. 13, ал. 3 и чл. 16, ал. 1 и 3
(Изм., ДВ, бр. 86 от 2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.)

Определяне на изискванията за оценка нивата на серен диоксид, азотни оксиди, частици и олово в атмосферния въздух в рамките на даден район или агломерация

Раздел 1. Горни и долни оценъчни прагове

А. Серен диоксид
таблица № 5
Оценъчен праг Средноденонощна норма за опазване на човешкото здраве Средногодишна норма за опазване на екосистемите
Горен 60 % от средноденонощната норма (75 µg/m3 - да не бъде превишавано повече от 3 пъти за календарна година /КГ/) 60 % от зимната норма (12 µg/m3)
Долен 40 % от средноденонощната норма (50 µg/m3 - да не бъде превишавано повече от 3 пъти за календарна година) 40 % от зимната норма (8 µg/m3)
Б. Азотен диоксид и азотни оксиди
таблица № 6
Оценъчен праг Средночасова норма за опазване на човешкото здраве (NO2) Средногодишна норма за опазване на човешкото здраве (NO2) Средногодишна норма за опазване на растителността (NOX)
Горен 70 % от нормата (140 µg/m3 - да не бъде превишавана повече от 18 пъти в рамките на една КГ) 80 % от нормата (32 µg/m3) 80 % от нормата (24 µg/m3)
Долен 50 % от нормата (100 µg/m3 - да не бъде превишавана повече от 18 пъти в рамките на една КГ) 65 % от нормата (26 µg/m3) 65 % от нормата (19,5 µg/m3)
В. Фини прахови частици
таблица № 7
Оценъчен праг Средноденонощна норма за опазване на човешкото здраве Средногодишна норма за опазване на човешкото здраве
Горен 60 % от нормата (30 µg/m3 - да не бъде превишавана повече от 7 пъти за календарна година) 70 % от нормата (14 µg/m3)
Долен 40 % от нормата (20 µg/m3 - да не бъде превишавана повече от 7 пъти за календарна година) 50 % от нормата (10 µg/m3)
Г. Олово
таблица № 8
Оценъчен праг Средногодишна норма за опазване на човешкото здраве
Горен 70 % от нормата (0,35 µg/m3)
Долен 50 % от нормата (0,25 µg/m3)

Раздел 2. Определяне на случаите на превишаване на горните и долните оценъчни прагове:

2.1. При условие че са налице достатъчно представителни и достоверни данни за целта, превишаването на горните и долните оценъчни прагове се определя въз основа на концентрациите на замърсителите през предходните пет календарни години, считано от датата на влизане в сила на наредбата. В този случай превишаване на даден оценъчен праг е налице, ако съответните стойности по раздел 1 са били превишени през не по-малко от три от общо петте календарни години.
2.2. В случаите когато са налице данни за по-малко от пет календарни години, превишаванията на горните и долните оценъчни прагове се определят чрез измервания, провеждани през определен, фиксиран период на годината. Тези измервания се провеждат в райони, за които резултатите от предварително извършена инвентаризация на емисиите и последващо дисперсионно моделиране дават основание да се считат за такива с най-високи нива на замърсяване.

Приложение № 5
към
чл. 14, ал. 1

Норми за олово

таблица № 5

Норма Период на осредняване Стойност, µg/m3 Допустимо отклонение Дата, към която нормата следва да бъде спазена
Средногодишна норма за опазване на човешкото здраве Една календарна година 0,5 µg/m3 100 % при влизане в сила на тази наредба, намаляващи линейно от 1.I.2001 г., и на всеки 12 месеца след това, за да достигне 0 % към 1.I.2005 г. 1.I.2005 г.

Приложение № 6
към
чл. 17

Избор на пунктове за мониторинг на серен диоксид, азотни оксиди, частици и олово в атмосферния въздух

Раздел 1. Условия към избора на пунктовете за мониторинг

1. Опазване на човешкото здраве:
1.1. Пунктовете за мониторинг, ориентирани към опазване на човешкото здраве, следва да бъдат разполагани така, че:
а) да предоставят данни за тези зони в рамките на съответните райони или агломерации, в които са възможни най-високите нива на замърсителите, и в които населението може да бъде изложено на въздействието на последните, пряко или косвено в течение на период от време, който превишава значително периода на осредняване на съответните норми;
б) да предоставят данни за други зони в районите или агломерациите, които са представителни по отношение на експозицията на основното население, и които предоставят информация за целите на управлението на качеството на въздуха.
1.2. Опазване на екосистемите и растителността. Пунктовете за мониторинг, ориентирани към опазване на екосистемите или определена растителност, следва да се разполагат така, че да бъдат представителни за качеството на въздуха извън областите, разположени в непосредствена близост до източници, като агломерации или други застроени области, промишлени инсталации и пътища. Пунктът следва да бъде разположен така, че да бъде представителен за качеството на въздуха в обкръжаващата го област от минимум 1000 km2.

Раздел 2. Точки за пробовземане

1. Задължителни условия към точките на пробовземане:
1.1. потокът около входното отвърстие на пробовземната сонда следва да бъде неограничен, без да са налице прегради, които възпрепятстват движението на въздуха в съседство с пробовземното устройство (обикновено то следва да бъде разположено на няколко метра от сгради, балкони, дървета и други прегради и най-малко на 0,5 м от най-близката сграда на пункт за мониторинг, представителни за качеството на въздуха около линията на сградите);
1.2. по принцип входното отвърстие на пробовземна сонда следва да бъде разположено на височина между 1,5 м (зоната на дишане) и 4 м над земята; в някои случаи може да бъде необходимо по-високо разположение (до 8 м); по-високото разположение може да бъде подходящо и когато станцията е представителна за голяма област;
1.3. входното отвърстие на устройството за вземане на проби не следва да се разполага в непосредствена близост до източниците, за да се избегне директното поглъщане на емисии, които не са смесени с атмосферния въздух;
1.4. изходното отвърстие на пробовзимащото устройство следва да бъде разположено по начин, при който се избягва повторното циркулиране на изходящия въздух през входното отвърстие;
1.5. транспортно-ориентираните пробовзимащи устройства следва да бъдат разположени на не по-малко от 25 м от големите кръстовища и на не по-малко от 4 м от центъра на най-близкото платно за движение;
1.6. транспортно-ориентираните пробовзимащи устройства за измерване на азотен диоксид следва да бъдат разположени на не по-малко от 5 м от бордюрите;
1.7. в застроени територии транспортно-ориентираните пробовзимащи устройства за измерването на прахови частици (ФПЧ или обща суспендирана прах) или олово следва да бъдат разположени така, че да бъдат представителни за качеството на въздуха в близост до линията на сградите.
2. Други фактори, които трябва да бъдат отчитани при избора на точки за пробовземане:
2.1. възпрепятстващи (наслагващи се) източници;
2.2. сигурност;
2.3. достъп;
2.4. наличие на електрозахранване и телефонни комуникации;
2.5. видимост на площадката спрямо нейното обкръжение;
2.6. безопасност на обществеността и обслужващия персонал;
2.7. стремеж към съвместно разполагане на пробовземните точки за различни замърсители;
3. Изисквания, свързани с териториалното планиране (устройствените планове).

Раздел 3. Документиране и преглед на избора на площадката за пункт за мониторинг

Процедурата по избора на площадка следва да бъде напълно документирана на етапа на нейното класифициране посредством фотографии на околностите (с компасна стрелка), подробна карта и др. Площадките следва да се преразглеждат през равни интервали и документирането им да се повтаря, за да се гарантира валидността на критериите за избор с времето.

Приложение № 7
към чл. 18
(Изм., ДВ, бр. 86 от 2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.)

Критерий за определяне броя на пунктовете за мониторинг (ПМ) за непрекъснато измерване на концентрациите на серен диоксид, азотен диоксид, прахови частици и олово в атмосферния въздух

Раздел 1. Минимален брой ПМ за непрекъснато измерване за оценка на съответствието с нормите за опазване на човешкото здраве и алармените прагове в районите и агломерациите, в които тези ПМ са единственият източник на информация (според вида на източниците)

1. Разсредоточени (площни) източници

таблица № 10

Население на агломерацията или районите (в хиляди) Брой ПМ при условие, че е налице превишаване на горния оценъчен праг (ГОП) Брой ПМ при условие, че е налице превишаване на долния оценъчен праг (ДОП), без да е превишен ГОП Брой ПМ за SO2 и NO2, в агломерациите, където не е налице превишаване на ДОП
0 - 250 1 1 не се прилага
250 - 499 2 1 1
500 - 749 2 1 1
750 - 999 3 1 1
1000 - 1499 4 2 1
1500 - 1999 5 2 1
2000 - 2749 6 3 2
2750 - 3749 7 3 2
3750 - 4749 8 4 2
4750 - 5999 9 4 2
> 6000 10 5 3
за NО2 и прахови частици: да включват най-малко един градски фонов ПМ и един транспортно-ориентиран ПМ

2. Точкови източници
За оценка на замърсяването в близост до точкови източници броят на пунктовете за мониторинг с непрекъснати измервания се определя, като се вземат предвид плътността на емисиите, вероятните модели за тяхната дисперсия в атмосферния въздух и очакваната експозиция на населението.

Раздел 2. Минимален брой на пунктовете за мониторинг с непрекънато измерване за оценка на съответствието с норми за опазване на екосистемите или определена растителност в райони, различни от агломерациите

Ако максималните стойности превишават горния оценъчен праг - един пункт за мониторинг на всеки 20 000 km2. Ако максималните стойности се намират между горния и долния оценъчен праг - един пункт за мониторинг на всеки 40 000 km2.

Приложение № 8
към чл. 20, ал. 3
(Ново, ДВ, бр. 86 от 2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.)

Методи за оценка нивата на серен диоксид, азотен диоксид, азотни оксиди, фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2,5) и олово в атмосферния въздух

1. Метод за измерване нивата на серен диоксид Методът за измерване (вземане на проба и анализ) на серен диоксид е ултравиолетов флуоресцентен метод - EN14212.
2. Метод за измерване нивата на азотен диоксид и азотни оксиди Методът за измерване (вземане на проба и анализ) на азотен диоксид и азотни оксиди е хеми-луминесцентен метод - EN14211.
3. Метод за измерване нивата на ФПЧ10 Методът за измерване (вземане на проба и анализ) на ФПЧ10 е БДС EN 12341/2004, основаващ се на събиране върху филтър на фракции ФПЧ10 от праховите частици в атмосферния въздух и гравиметрично определяне на масата им.
4. Метод за измерване нивата на ФПЧ2,5 Методът за измерване (вземане на проба и анализ) на ФПЧ2,5 е EN14907, основаващ се на събиране върху филтър на фракции ФПЧ2,5 от праховите частици в атмосферния въздух и гравиметрично определяне на масата им. За отделянето на фракциите от ФПЧ2,5 се препоръчват два типа глави - инпакторен тип и ясно изразен циклонен тип. Използваната глава трябва да осигури ефективно разделяне по фракции, така че върху филтъра да бъдат уловени минимум 50 % от частиците с аеродинамичен диаметър до 2,5 µm.
5. Методи за измерване нивата на олово:
5.1. За вземане на проба - БДС EN 12341/2004.
5.2. За анализ - последващо определяне на оловното съдържание във фракцията на ФПЧ10 чрез атомно-абсорбционна спектроскопия съгласно EN14902.
6. Дисперсионни системи за моделиране:
6.1. За дисперсионно моделиране на емисиите от неподвижни източници - Методика на МРРБ, МОСВ и МЗ за изчисляване височината на изпускащите устройства, разсейването и очакваните концентрации на замърсяващи вещества в приземния слой (публикувана в Бюлетин "Строителство и архитектура", бр. 7/8 от 1998 г.).
6.2. За дисперсионно моделиране на емисиите от подвижни източници - Методика за определяне разсейването на емисиите на вредни вещества от превозни средства и тяхната концентрация в приземния атмосферен слой, утвърдена със заповед № РД-994 от 04.08.2003 г. на министъра на околната среда и водите;
6.3. Към настоящия момент за дисперсионно моделиране на емисиите на серен диоксид, азотен диоксид/азотни оксиди, фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2,5) и олово освен методиките по точки 6.1 и 6.2 могат да бъдат използвани и други подходящи методики, утвърдени в световната практика.
7. Установяване на методите Методи по т. 1, 2, 4 и 5.2 се установят чрез БДС, които са идентични на съответните европейски стандарти (EN).

Приложение № 9
към чл. 20, ал. 3
(Предишно приложение № 8, изм., ДВ, бр. 86 от 2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.)

Изисквания към данните, резултатите от оценката на КАВ и стандартизиране на резултатите от оценката на КАВ

Раздел 1. Изисквания към данните за КАВ

1.1.Данните за КАВ трябва да отговарят на изискванията за точност на методите за оценка, минимален времеви обхват и минимално количество регистрирани данни от измерванията съгласно следващата таблица.

таблица № 11

Измервания Серен диоксид, азотен диоксид и азотни оксиди ФПЧ и олово
При непрекъснати измервания:
Точност 15 % 25 %
Минимален времеви обхват (МВО) 100 % (8760 часа в една КГ) 100 % (365 дни в годината) за ФПЧ 50 % (183 дни в годината) за олово
Минимум регистрирани данни 90 % (7884 валидни средно- часови стойности в рамките на една КГ) 90 % (329 средноденонощни стой- ности за ФПЧ и 165 средноденонощни стойности за олово, в рамките на една КГ)
При индикаторни (индикативни) измервания:
Точност 25 % 50 %
Минимум регистрирани данни 90 % (от МВО) 90 % (от МВО)
Минимален времеви обхват (МВО) 14 % (по едно 24-часово (средноденонощно) измерване седмично, като отделните измервания се разпределят равномерно през различните дни на седмицата, в рамките на една КГ; или 8 непрекъснати 168-часови измервания през 8 отделни седмици, разпределени равномерно през една КГ) 14 % (по едно 24-часово (средноденонощно) измерване седмично, като отделните измервания се разпределят равномерно през различните дни на седмицата, в рамките на една КГ; или 8 непрекъснати 168-часови измервания (включващи 7 последователни 24-часови измервания) през 8 отделни седмици, разпределени равномерно през една КГ)
При моделиране
Точност:
Средночасови нива 50 % - 60 % -
Средноденонощни нива 50 % (на настоящия момент не е определена)
Средногодишни нива 30 % 50 %
При обективна оценка:
Точност 75 % 100 %

1.2. Точността на измерванията се определя в съответствие с принципите на ръководството на ISO за изразяване на неопределеността на измерванията (1993) или ISO 5725-1 "Точност (достоверност и прецизност) на измервателните методи и резултати" (1994). Процентите в таблицата са представени за индивидуалните измервания, осреднени за период, отнасящ се до пределно допустимите стойности при 95 % доверителен интервал (стойността +/- два пъти стандартното отклонение, т. е. разширената неопределеност). Точността при непрекъснатите измервания трябва да бъде интерпретирана като приложима за съответната пределно допустима стойност (норма).
1.3. Точността при моделиране и обективна оценка се определя като максималното отклонение на измерените и изчислени нива на концентрации за разглеждания период, спрямо пределно допустимите стойности, без да се взема предвид синхронизирането на събитията.
1.4. Изискванията за минимум регистрирани данни и времевия обхват не включват загубите на данни, поради редовно калибриране или обичайна поддръжка на приборите.
1.5. За измерване нивата на фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2,5) и олово могат да се прилагат и периодични/прекъснати вместо непрекъснати измервания, ако се докаже, че точността, дължаща се на периодичното/прекъснатото пробовземане, е 10 % при 95 % доверителен интервал по отношение непрекъснатите измервания. Случайното пробовземане трябва да бъде равномерно разпределено през годината, за да се избегне изопачаване (некоректност) на резултатите, дължащо се на сезонните колебания на някой от атмосферните замърсители.

Раздел 2. Изисквания към резултатите от оценката на КАВ

2.1. За районите и агломерациите, в които източници, различни от измерванията, се използват за допълване на информацията от измерванията или като единствено средство за оценка на КАВ, трябва да се осигури следната информация:
- описание на изпълнените дейности по оценката;
- използвани специфични методи, с препратки към съответните описания на метода;
- източници на данни и информация;
- описание на резултатите, включително точността (прецизността) им и по-конкретно, размерите на всяка област или, ако е уместно, дължината на пътя в зоната или агломерацията, около който концентрациите превишават пределно допустимата стойност (стойности), или пределно допустимата стойност (стойности) плюс приложимото допустимо отклонение (отклонения) за всяка област, в която концентрациите превишават горния или долния оценъчен праг;
- населението, потенциално изложено на концентрации над пределно допустимата стойност за опазване здравето на населението.
2.2. Разпределението на концентрациите във всеки РОУ или агломерация се означава графично, т. е. чрез картиране.

Раздел 3. Стандартизиране на резултатите от измерванията за оценка на КАВ

3.1. Резултатите от измерванията за определяне нивата на серен диоксид и азотни оксиди се изразяват в µ/m3, като обемът се стандартизира при температура 293 К и налягане 101,3 kPa съгласно § 1, т. 5 ЗЧАВ.
3.2. Резултатите от измерванията за определяне нивата на фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2,5) и олово се изразяват в µ/m3, като обемът не се стандартизира при нормални условия.

Приложение № 10
към чл. 21, ал. 3
(Предишно приложение № 9, ДВ, бр. 86 от 2005 г. – в сила от 01.01.2006 г.)

Показатели за информиране на обществеността

1. Показатели за информиране на обществеността относно съдържанието на серен диоксид в атмосферния въздух

таблица № 12

Концентрация Период на осредняване Тип на пунктовете за мониторинг
Средночасов здравен показател: 350 µg/m3 един час всеки
Средноденонощен здравен показател: 125 µg/m3 24 часа всеки
Показател за опазване на растителността: 20 µg/m3 една година пункт, който е ориентиран към опазване на растителността
2. Показатели за информиране на обществеността относно съдържанието на азотни оксиди (азотен диоксид)

таблица № 13

Концентрация Период на осредняване Тип на пунктовете за мониторинг
Средночасов здравен показател: 200 µg/m3 NO2 един час всеки
Средногодишен здравен показател: 40 µg/m3 NO2 една година всеки
Показател за растителността: 30 µg/m3 NO + NO2 една година пункт, който е ориентиран към опазване на растителността
3. Показатели за информиране на обществеността относно съдържанието на ФПЧ10

таблица № 14

Концентрация Период на осредняване Тип на пунктовете за мониторинг
Средноденощен здравен показател: 50 µg/m3 24 часа всеки
Средногодишен здравен показател: 30 µg/m3 една година всеки
4. Показател за информиране на обществеността относно съдържанието на олово: 0,5 µg/m3, измерени в рамките на една календарна година.

5. Показатели за информиране на обществеността относно съдържанието на ФПЧ2,5

таблица № 15

Концентрация Период на осредняване Тип на пунктовете за мониторинг
Средноденощен здравен показател: 40 µg/m3 24 часа всеки
Средногодишен здравен показател: 20 µg/m3 една година всеки
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив