Наредба за опаковките и отпадъците от опаковки

МС

Държавен вестник брой: 58

Година: 2005

Орган на издаване: МС

Дата на обнародване: 16.07.2005

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1.
(1) С наредбата се определят изискванията към продуктите, след чиято употреба се образуват масово разпространени отпадъци, редът и начините за тяхното разделно събиране, многократна употреба, рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане, включително целите за рециклирането или оползотворяването им.
(2) С наредбата се цели:
1. намаляване вредното въздействие на отпадъците от опаковки върху околната среда;
2. спазване на изискванията към пусканите на пазара опаковки;
3. намаляване на отпадъците от опаковки, предназначени за крайно обезвреждане, чрез предприемане на мерки в следната последователност:
а) намаляване образуването на отпадъци от опаковки;
б) многократна употреба на опаковки;
в) рециклиране на отпадъци от опаковки;
г) други форми на оползотворяване на отпадъци от опаковки;
4. създаване на системи за разделно събиране, рециклиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки;
5. екологосъобразно обезвреждане на отпадъците от опаковки, които не могат да бъдат рециклирани или оползотворени.

Чл. 2.
(1) Наредбата се прилага за всички видове опаковки, пуснати на пазара на Република България, и за всички отпадъци от опаковки, използвани или изхвърляни от домакинствата или при предоставянето на услуги, или при извършването на промишлена, търговска, административна или всякаква друга дейност, независимо от използваните материали.
(2) Наредбата не изключва действието на други нормативни изисквания, свързани с качеството на опаковките, сигурността на опакования продукт, защитата на човешкото здраве, хигиенните и транспортните изисквания, както и на разпоредбите за управлението на опасни отпадъци.
(3) На пазара в Република България могат да се пускат само опаковки, произведени или внесени в страната, които отговарят на изискванията съгласно глава втора.

Чл. 3. Управлението на дейностите, свързани с отпадъците от опаковки, се организира от икономическите оператори, органите на местното самоуправление и на местната администрация, министъра на околната среда и водите и териториалните му структури, председателя на Комисията за търговия и защита на потребителите и министъра на здравеопазването при спазване на следните принципи:
1. недопускане на непосредствен риск за здравето на хората и за околната среда;
2. рационално използване на суровинните ресурси, получени при разделно събиране и сортиране на отпадъци от опаковки;
3. отговорност на производителите на опаковъчни материали, производителите на опаковки, вносителите и производителите на опаковани стоки за пусканите от тях на пазара опаковки, за прилагането на системи за събиране и сортиране на отпадъци от опаковки, както и за рециклирането и оползотворяването на отпадъците от опаковки;
4. участие на обществеността в системите за разделно събиране, провеждането на информационни кампании и други дейности, обхватът на които се уточнява с програмите за управление на дейностите по отпадъците, в съответствие с изискванията на глава четвърта, раздел II от Закона за управление на отпадъците (ЗУО).

Глава втора
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПУСКАНИТЕ НА ПАЗАРА ОПАКОВКИ

Чл. 4.
(1) Производителите и вносителите на опаковки са длъжни да произвеждат или внасят опаковки, които отговарят на следните изисквания:
1. при производството на опаковките да се осигури:
а) ограничаване на теглото и обема им до минимум, но до степен, при която опаковката обезпечава безопасността, хигиената на опакования продукт и приемливостта за потребителя;
б) свеждане до минимум на вредните и опасните вещества и материали в състава и в компонентите им по отношение на образуваните емисии, пепели или инфилтрат, когато отпадъците или остатъците от дейностите по управление на отпадъците от опаковки се изгарят или депонират;
2. при проектирането, производството и разпространението на опаковките да се позволи многократната им употреба или оползотворяването им, включително чрез рециклиране, и да се ограничи във възможно най-голяма степен въздействието на опаковките върху околната среда при обезвреждането на отпадъците от опаковки или остатъците от дейностите по управление на отпадъците от опаковки;
3. за годност за многократна употреба на опаковките при едновременно изпълнение на следните условия:
а) физичните свойства и характеристики на опаковките да позволяват при използването им по предназначение да се извършат определен брой употреби или обращения на опаковките;
б) да е възможно употребените опаковки да бъдат обработвани така, че да се осигури спазване на изискванията за опазване на човешкото здраве и безопасност;
в) да е възможно да се изпълнят изискванията за оползотворяемост, когато повече не могат да се употребяват многократно и се превръщат в отпадъци;
4. опаковките, от които се образуват отпадъци от опаковки, предназначени за оползотворяване чрез рециклиране на съставящите ги материали, да бъдат произвеждани по такъв начин, че в съответствие с действащите стандарти определен процент от теглото на използваните в тях материали да може да бъде използван при производството на продукти, които ще се пускат на пазара; този процент може да варира в зависимост от вида на материала, от който е изработена опаковката;
5. отпадъците от опаковки, които са предназначени за оползотворяване чрез изгаряне с оползотворяване на енергията, трябва да притежават определена минимална калорична стойност, която да позволи оптимизиране на процеса на енергийното им оползотворяване;
6. отпадъците от опаковки, които са предназначени за оползотворяване чрез компостиране, трябва да се състоят от такива биоразградими материали, които не затрудняват разделното им събиране, процеса на компостиране или други дейности, свързани с тези отпадъци;
7. биоразградимите отпадъци от опаковки трябва да са съставени от материали, позволяващи физично, химично, термично или биологично разграждане, така че по-голямата част от получения компост да се разгражда до въглероден диоксид, биомаса и вода.
(2) Производителите и вносителите на опаковъчни материали са длъжни да произвеждат или да внасят опаковъчни материали, които отговарят на изискванията на ал. 1, т. 1, буква "б".
(3) Лицата по ал. 1 и 2 удостоверяват с декларация за съответствие по образец съгласно приложение № 1 съответствието на опаковките и опаковъчните материали с изискванията по ал. 1.
(4) Производителите и вносителите на опаковани стоки са длъжни да използват само опаковки, които отговарят на изискванията по ал. 1, като изискват копие от декларация за съответствие по ал. 3, издадена от производителя или вносителя на опаковката или опаковъчния материал.
(5) Декларацията за съответствие по ал. 3 или копието от нея се съхранява от лицата по чл. 4 за срок 3 години считано от датата на издаването й и се предоставя при поискване от контролните органи.
(6) Опаковките, произведени съгласно изискванията на българските стандарти, с които се въвеждат хармонизираните европейски стандарти, се счита, че съответстват на изискванията по ал. 1.
(7) Българският институт по стандартизация публикува в официалния си бюлетин списък със стандартите по ал. 6.

Чл. 5. (В сила от 01.01.2005 г.)
(1) Лицата по чл.11, ал. 1 и 2 ЗУО маркират всяка пусната от тях на пазара опаковка със:
1. идентификационен номер и/или абревиатура съгласно приложение № 2;
2. маркировка за рециклиране на опаковката и вида на материала, от който е изработена, съгласно приложение № 3;
3. маркировка за разделно събиране на отпадъците от опаковки.
(2) Маркировката по ал. 1 трябва да е ясна и четлива, достатъчно здрава и трайна, включително след отваряне на опаковката.
(3) Маркировката по ал. 1 се поставя върху опаковката или върху етикета й.
(3) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.) Маркировката по ал. 1 се поставя върху компонента на опаковката, който е с най-голямо тегло, или върху етикета й.
(4) Забранява се използването на други знаци за идентифициране на съответните опаковъчни материали освен посочените в приложения № 2 и 3.

Чл. 6.
(1) Забранява се използването и пускането на пазара на опаковки и опаковъчни материали, съдържащи олово, кадмий, живак или шествалентен хром с обща концентрация, по-висока от:
1. (В сила от 01.01.2005 г. до 31.12.2005 г.) шестстотин части на милион (ppm);
2. (В сила от 01.01.2006 г. до 31.12.2006 г.) двеста и петдесет части на милион (ppm);
3. (В сила от 01.01.2007 г.) сто части на милион (ppm).
(2) Производителите и вносителите на опаковъчни материали удостоверяват съответствието с изискванията по ал. 1 с декларация за съответствие по образец съгласно приложение № 4.
(3) Декларацията за съответствие по ал. 2 се съставя въз основа на протокол за изпитване, издаден от акредитирана лаборатория.
(4) Производителите на опаковки не съставят декларация по ал. 2 в случаите, когато произвеждат опаковки от опаковъчен материал, за който е съставена декларация за съответствие от производителя му, и не влагат допълнителни материали в опаковките.
(5) Производителите и вносителите на опаковани стоки са длъжни да пускат на пазара само стоки в опаковки, които отговарят на изискванията по ал. 1, като изискват копие от декларацията за съответствие по ал. 2, издадена от производителя или вносителя на:
1. опаковката, или
2. опаковъчния материал - в случаите, когато не са вложени допълнителни материали в опаковките.
(6) Декларацията за съответствие по ал. 2 или копието от нея се съхранява от лицата по ал. 2 за срок 5 години считано от датата на издаването й и се предоставя при поискване от контролните органи.
(7) Изискванията по ал. 1 не се прилагат за:
1. опаковки, произведени изцяло от оловно стъкло;
2. пластмасови палети и каси в затворени и контролирани системи за многократна употреба и разпространение.

Чл. 7. (В сила до 08.09.2009 г.)
(1) Пластмасовите палети и каси по чл. 6, ал. 7, т. 2 трябва да отговарят на следните изисквания:
1. да са произведени в контролиран процес на рециклиране, при който материалите, подлежащи на рециклиране, произхождат само от други пластмасови каси или палети и влагането на външни материали е минимално, доколкото рециклирането е технически осъществимо, без да надвишава 20 на сто от теглото на изработваната палета или каса;
2. в процеса на производството и разпространението им да не са въвеждани преднамерено олово, кадмий, живак или шествалентен хром, а тяхното присъствие в опаковките се дължи на случайни фактори, които не са свързани с процеса на производството и разпространението;
3. превишаването на пределно допустимите концентрации е в резултат единствено на влагането на рециклирани материали.
(2) Пластмасовите палети и каси по чл. 6, ал. 7, т. 2 трябва да се използват в затворена и контролирана система за многократна употреба и разпространение, която да отговаря на следните изисквания:
1. всички нововъвеждани в системата пластмасови палети и каси, съдържащи тежки метали по чл. 6, ал. 1, трябва да бъдат маркирани по ясен и четлив начин;
2. да е въведена система за отчитане и инвентаризация, която включва:
а) методи за контрол и финансова отчетност;
б) документиране изпълнението на изискванията по ал. 1 и нивото на връщане на палетите и касите;
в) документиране на всички палети и каси за многократна употреба, които се въвеждат и извеждат от експлоатация.
(3) Пластмасови палети и каси по чл. 6, ал. 7, т. 2, негодни за последваща употреба, се обезвреждат или рециклират от лица, притежаващи разрешение по чл.37 ЗУО. (4) Рециклирането на негодните за последваща употреба пластмасови палети и каси по чл. 6, ал. 7, т. 2 се извършва така, че :
1. подлежащият на рециклиране материал да произхожда от пластмасови каси или палети от същата затворена и контролирана система за многократна употреба и разпространение;
2. влагането на външни материали да бъде минимално, доколкото рециклирането е технически осъществимо, като във всички случаи не надвишава 20 на сто от теглото на полученото изделие.
(5) Производителят на стоката, опакована с пластмасови палети и каси, или упълномощено от него лице попълва годишен писмен отчет, който включва:
1. информация за спазването на изискванията по ал. 1 - 4;
2. настъпили и очаквани промени в затворената и контролирана система за многократна употреба и разпространение;
3. настъпили или очаквани промени в регистрацията на упълномощените представители на производителя на продукта, разпространяван в пластмасови палети и каси по чл. 6, ал. 7, т. 2; 4. декларация за верността на посочените в отчета данни.
(6) Документите, удостоверяващи условията по ал. 2, т. 2 и ал. 5, се съхраняват най-малко 4 години с цел да бъдат на разположение на контролните органи по чл. 53 и 54.
(7) В случаите, когато в страната няма регистриран производител на продукта, опакован с пластмасови палети и каси по чл. 6, ал. 7, т. 2, или негов упълномощен представител, отговорността за съхраняване на техническата документация по ал. 6 носи лицето, което пуска продукта на пазара.

Глава трета
ИЗИСКВАНИЯ ЗА СЪБИРАНЕТО, ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕТО И РЕЦИКЛИРАНЕТО НА ОТПАДЪЦИТЕ ОТ ОПАКОВКИ

Раздел I
Общи изисквания

Чл. 8. Когато производителите или вносителите на опакованата стока не могат да бъдат идентифицирани, дистрибуторите, включително лицата, извършващи продажби на крайните потребители, имат същите задължения като производителите или вносителите.

Чл. 9. Отпадъците от опаковки, които не са оползотворени или въведени в ефективен процес на оползотворяване към 31 декември на съответната отчетна година, не се считат за оползотворени от задължените лица по чл.11, ал. 1 и 2 ЗУО.

Чл. 10. Опаковки, служили за опаковане на опасни химични вещества, се третират и транспортират съгласно изискванията за третиране и транспортиране на опасни отпадъци.

Чл. 11.
(1) Притежателите на отпадъци от опаковки, обозначени с маркировка за разделно събиране, са длъжни да ги предават и/или изхвърлят на определените за целта места, когато на територията на населеното място има организирана система за разделно събиране и/или за предаване на отпадъците за рециклиране.
(2) В случаите, когато са налице условията по ал. 1, се забранява смесването на събраните отпадъци от опаковки с други материали или отпадъци по начин, затрудняващ последващото им рециклиране или оползотворяване.

Чл. 12. Въвеждането на системи за разделно събиране на отпадъци от опаковки не трябва да възпрепятства функционирането на съществуващите системи за събиране на битови отпадъци.

Чл. 13. Системите за събиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки не изключват действието на разпоредбите, свързани с изискванията за опазване на човешкото здраве и околната среда, за безопасност и хигиена, за защита на качеството и техническите характеристики на опакованите стоки и използваните материали, както и за защита на правата на индустриална собственост.

Чл. 14. Дейностите по разделно събиране, транспортиране, сортиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки се извършват от лица, притежаващи съответните разрешения или регистрационни документи, издадени по реда на глава пета, раздели I и II от ЗУО, или лиценз за търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали, издаден по реда на глава пета, раздел III от ЗУО въз основа на договори със:
1. съответната община, или
2. производствени предприятия, или
3. организация по оползотворяване.

Раздел II
Права и задължения при индивидуално изпълнение на целите по рециклиране и оползотворяване

Чл. 15.
(1) Лицата по чл.11, ал. 1 и 2 ЗУО, които изпълняват задълженията си индивидуално, осигуряват за своя сметка събирането, сортирането, обработката и транспортирането на отпадъците от опаковки, включително на върнатите по реда на чл. 17, както и постигането на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по § 9 от преходните и заключителните разпоредби (ПЗР) на ЗУО.
(2) Лицата по ал. 1 имат право да извършват дейности по събиране, сортиране, транспортиране, рециклиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки при наличие на:
1. разрешение или регистрационен документ за извършване на дейности с отпадъци, издадено по реда на глава пета, раздел I и II от ЗУО, или лиценз за търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали, издаден по реда на глава пета, раздел III от ЗУО, или
2. сключен договор с други юридически лица или еднолични търговци, притежаващи документите по т. 1.

Чл. 16.
(1) Лицата по чл. 15 изготвят програмата по чл.29, ал. 1, т. 4 ЗУО, която е съобразена с целите и обхвата, определени с чл.31, ал. 1 и 2 ЗУО, и включва мерки за:
1. намаляване на отпадъците от опаковки чрез оптимизиране на опаковките и увеличаване дела на опаковките за многократна употреба;
2. изпълнение на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по § 9 от ПЗР на ЗУО;
3. увеличаване на количеството рециклируеми отпадъци от опаковки; 4. намаляване токсичността на опаковъчните материали.
(2) При разработването, допълването и актуализирането на програмите по ал. 1 могат да се привличат и представители на браншови организации.

Чл. 17.
(1) Потребителите и дистрибуторите могат да върнат употребените опаковки, върху които липсва търговска марка по чл.62, ал. 5 ЗУО, на търговците, от които са закупили съответните стоки, във всички търговски обекти на едно и също юридическо лице или едноличен търговец, в които се продават опаковани стоки от същия вид.
(2) При доставка на стоки, опаковани в групови или транспортни опаковки, потребителят има право да върне опаковките веднага или при следващи доставки на съответното място на доставка, като се възползва от правото си по ал. 1.
(3) В случай че правото на потребителя по ал. 1 бъде оспорено от лицето, продало му опакованата стока, извършената покупка или доставка се доказва с фискален бон, фактура или друг първичен счетоводен документ.

Раздел III
Колективни системи за управление на отпадъци от опаковки

Чл. 18. Всяка от колективните системи по чл.11, ал. 4, т. 2 ЗУО се представлява от организация по оползотворяване.

Чл. 19. Организацията по оползотворяване изготвя програмата по чл.29, ал. 1, т. 4 ЗУО, която е съобразена с целите и обхвата, определени с чл.31, ал. 1 и 2 ЗУО, и включва:
1. предварителен финансов разчет на избраната система за събиране, оползотворяване и рециклиране на отпадъците от опаковки и доказателства, че е финансово обезпечена като първоначална инвестиция и експлоатационни разходи;
2. план, посочващ сроковете за сключване на договори с общини и минималния брой жители, които ще бъдат обслужвани от системи за организирано разделно събиране на отпадъците от опаковки, по години в съответствие с целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по § 9 ПЗР на ЗУО;
3. мерки за привличане на производителите и вносителите на опаковани стоки в предлаганата от организацията по оползотворяване колективна система за оползотворяване и рециклиране на отпадъците от опаковки;
4. план за количествата оползотворявани и/или рециклирани отпадъци от опаковки по видове опаковъчни материали;
5. план за намаляване образуването на отпадъци от опаковки, включващ оптимизиране на опаковките и многократната им употреба, както и за влагане на рециклирани материали при производството на опаковки, когато това не противоречи на хигиенните и здравните норми;
6. мерки, които ще бъдат взети в случай на временно прекъсване или намаляване нивата на събиране на отпадъците от опаковки и тяхното последващо рециклиране и/или оползотворяване;
7. план за информиране и привличане на потребителите за прилагането на разделно събиране на отпадъците от опаковки, включително образователни програми, насочени към детските градини, училищата и други;
8. мерки за събиране на отпадъци от опаковки от домакинствата, административните, социалните и обществените сгради, заведенията за обществено хранене, търговските обекти и обектите за отдих, забавления и туризъм;
9. мерки за компенсиране на евентуални негативни влияния върху пазарната цена на рециклираните материали.

Чл. 20.
(1) Лицата по чл.11, ал. 1 и 2 ЗУО, които изпълняват задълженията си чрез колективна система, сключват договор с организация по оползотворяване.
(2) След сключването на договора по ал. 1 производителите и вносителите на опаковани стоки поставят върху пусканите от тях на пазара опаковки търговската марка по чл.62, ал. 5 ЗУО с цел удостоверяване принадлежността на опаковката към съответната организация по оползотворяване.

Чл. 21.
(1) Кметът на общината организира изпълнението на задълженията за участие в системите за разделно събиране на територията й в съответствие с чл.16, ал. 3, т. 5 ЗУО и с наредбата, като може да сключва договори със:
1. организация по оползотворяване, притежаваща разрешение, издадено по реда на глава пета, раздел IV от ЗУО, и/или
2. Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда по чл.60 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), и/или 3. други лица, регистрирани по Търговския закон и притежаващи:
а) разрешение или регистрационен документ, издаден по реда на глава пета, раздел I и II от ЗУО, за извършване на дейности по събиране, съхраняване, транспортиране и сортиране на отпадъците от опаковки на територията на съответната община, или лиценз за търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали, издаден по реда на глава пета, раздел III от ЗУО - за металните отпадъци от опаковки, или
б) разрешение за извършване на дейности по рециклиране или оползотворяване на отпадъци от опаковки, издадено по реда на глава пета, раздел I от ЗУО, или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от ЗООС.
(2) С договорите по ал. 1 се организира разделното събиране и сортиране на отпадъци от опаковки от домакинствата, административните, социалните и обществените сгради, заведенията за обществено хранене, търговските обекти и обектите за отдих, забавления и туризъм.

Чл. 22.
(1) Организацията по оползотворяване е задължена да представи на съответната община предложение за подписване на договора по чл. 21, ал. 1, т. 1 съгласно сроковете, определени с програмата по чл. 19, т. 2.
(2) Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда може да представи предложение за подписване на договор по чл. 21, ал. 1, т. 2 на съответната община съгласно мерките, предвидени в Националната програма за управление на дейностите по отпадъците.
(3) Общината, до която е отправено предложението по ал. 1 и/или 2, е задължена да го разгледа в 3-месечен срок и да вземе решение по него.
(4) При наличие на спорни или неприемливи за общината клаузи в договора по чл. 21, ал. 1, т. 1 и 2 преди вземане на решението по ал. 3 общинският съвет може да възложи на кмета на общината да проведе допълнителни преговори с организацията по оползотворяване или с ПУДООС в срок 2 месеца от изтичането на срока по ал. 3.
(5) В случай на получен мотивиран отказ от страна на общината организацията по оползотворяване или ПУДООС, спазвайки изискванията на чл. 12 и 13, имат правото да сключат договор при същите условия за изпълнение с лице, регистрирано по Търговския закон и притежаващо разрешение или регистрационен документ, издаден по реда на глава пета, раздел I и II от ЗУО, за извършване на дейности по събиране, съхраняване, транспортиране и сортиране на отпадъците от опаковки, или лиценз за търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали, издаден по реда на глава пета, раздел III от ЗУО - за металните отпадъци от опаковки, на територията на съответната община.
(6) При наличие на обстоятелствата по ал. 4 кметът изпълнява задълженията си по чл.16, ал. 3, т. 5 ЗУО, като определя местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране и сортиране на отпадъците от опаковки в едномесечен срок, без да възпрепятства дейността на лицето, сключило договор с организацията по оползотворяване и/или с ПУДООС.
(7) Когато разделното събиране на отпадъци от опаковки се организира въз основа на договор между общината и ПУДООС, общината гарантира рециклирането или оползотворяването на разделно събраните отпадъци чрез договор с лицата по чл. 21, ал. 1, т. 3, буква "б".

Чл. 23.
(1) За изпълнение на задълженията си по рециклиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки организацията по оползотворяване сключва договори с лица, притежаващи разрешение за извършване на дейност с отпадъци, издадено по реда на глава пета, раздел I от ЗУО.
(2) С договорите по ал. 1 трябва да се гарантира оползотворяването или рециклирането на съответните количества отпадъци от опаковки в съответствие с полученото разрешение по реда на глава пета, раздел IV и целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по § 9 ПЗР на ЗУО.
(3) Организацията по оползотворяване договаря с местни или чуждестранни лица оползотворяването или рециклирането на отпадъците от опаковки, попадащи в нейната система.
(4) В случай че за даден вид отпадъци от опаковки, образувани в резултат на пускането на пазара на стоки от член на организацията по оползотворяване, няма рециклиращи или оползотворяващи предприятия на територията на Република България, организацията по оползотворяване има право да договори оползотворяването или рециклирането на образуваните отпадъци от опаковки извън страната.

Раздел IV
Депозитни или други системи за многократна употреба на опаковки

Чл. 24. Лицата по чл.11, ал. 1 и 2 ЗУО могат да организират самостоятелно или съвместно с други производители и дистрибутори депозитни или други системи за многократна употреба на опаковки.

Чл. 25. Когато опаковката е включена в депозитна или друга система за многократна употреба, на етикета й или върху нея се поставя надпис "За многократна употреба".

Чл. 26. Опаковки за многократна употреба, участващи в депозитна система или в друга схема за многократна употреба и използвани отново за целта, за която са били предназначени, се считат пуснати на пазара само веднъж независимо от броя употреби.

Чл. 27.
(1) Условията, видът на опаковките, за които се прилага депозитната система, и цените за депозита на опаковките се определят от икономическите оператори.
(2) Компетентните държавни и общински органи подпомагат и съдействат за извършване на необходимите проучвания и за разпространяване на резултатите от тях относно икономическата ефективност, целесъобразност и ефект върху околната среда в резултат на въвеждането на депозитни или други системи за многократна употреба на определени видове или отделни опаковки и на биоразградими опаковки.

Глава четвърта
ПРОГРАМИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ ОТ ОПАКОВКИ

Чл. 28. В Националната програма за управление на дейностите по отпадъците по чл.28, ал. 1 ЗУО се включват отделен раздел за управлението на опаковките и отпадъците от опаковки и мерки за предотвратяване и минимализиране образуването на отпадъци от опаковки и многократната употреба на опаковки.

Чл. 29. В програмите за управление на дейностите по отпадъците по чл.29, ал. 1, т. 1 ЗУО и в програмите на лицата, извършващи дейности по оползотворяване на отпадъци от опаковки, се включва раздел, озаглавен "План за управление на отпадъци от опаковки".

Чл. 30.
(1) Програмите по чл.29, ал. 1, т. 4 ЗУО се утвърждават:
1. от директора на регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), когато са представени за утвърждаване от лицата по чл.11, ал. 1 и 2 ЗУО, изпълняващи задълженията си индивидуално;
2. от министъра на околната среда и водите, когато са представени за утвърждаване от организация по оползотворяване.
(2) В случай че лицата по чл.11, ал. 1 и 2 ЗУО, които изпълняват задълженията си индивидуално, извършват дейности на територията на повече от една РИОСВ, програмите се утвърждават от директора на РИОСВ, на чиято територия е съдебната регистрация на лицата по Търговския закон, след получаване на становищата за съгласуването им от РИОСВ, на чиято територия се извършват дейностите.
(3) Проектът на програмите по чл.29, ал. 1, т. 4 ЗУО се подава за утвърждаване пред органите по ал. 1 от лицата по чл.11, ал. 1 и 2 ЗУО или от тяхно име чрез съответната браншова организация, в която членуват, когато в нейния устав е предвидено такова право.
(4) В едномесечен срок от получаването на проектите органите по ал. 1 утвърждават представените програми или ги връщат със задължителни предписания за привеждане в съответствие с разпоредбите на ЗУО и с наредбата.
(5) Лицата по ал. 2 представят нов проект на програма, съобразен със задължителните предписания, в срок един месец от уведомяването им, че проектът е върнат за привеждане в съответствие със ЗУО и с наредбата.
(6) Органът, утвърдил програмата за управление на отпадъците, или упълномощено от него длъжностно лице и регионалните инспекции по околната среда и водите, издали становище за съгласуването й по реда на ал. 2, извършват периодични проверки за изпълнението й.

Чл. 31. (Отм., ДВ, бр. 104 от 2004 г. - в сила от 01.01.2005 г.).

Глава пета
ИНФОРМАЦИЯ И ОТЧЕТНОСТ

Чл. 32. Ежегодно до 31 март лицата по чл.11 ЗУО, които попадат в обхвата на статистическите наблюдения, предоставят данни за опаковките на Националния статистически институт (НСИ) по съответните изследвания, включени в Националната програма за статистическите изследвания, приета от Министерския съвет на основание на Закона за статистиката.

Чл. 33.
(1) Ежегодно до 31 март Агенция "Митници" предоставя информация на НСИ за количествата внесени и изнесени от страната опаковки по материали за предходната календарна година по ред, определен съвместно от председателя на НСИ и директора на Агенция "Митници".
(2) Количеството на опаковките по материали по ал. 1 се пресмята като сума от количеството празни опаковки и количеството опаковки, внасяни и изнасяни от страната, заедно с опакованите стоки.
(3) Количеството опаковки, внасяни и изнасяни от страната, заедно с опакованите стоки се определя като разлика между бруто и нето на опакованите стоки.

Чл. 34. Ежегодно до 31 октомври НСИ предоставя на Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) към Министерството на околната среда и водите данни за пуснатите на пазара опаковки за цялата страна, в това число за внесените и изнесените от страната опаковки (в тонове), по образец съгласно приложение № 5.

Чл. 35. Ежегодно до 31 март лицата по чл. 21, ал. 1, т. 3, буква "б" и по чл. 23, ал. 1, извършващи дейности по рециклиране и/или оползотворяване на отпадъци от опаковки, предоставят информация за предходната календарна година на ИАОС за:
1. отпадъци от стъкло по образец съгласно приложение № 6;
2. отпадъци от хартия и картон по образец съгласно приложение № 7;
3. отпадъци от пластмаси по образец съгласно приложение № 8;
4. отпадъци от метал по образец съгласно приложение № 9;
5. отпадъци от дърво и композитни материали по образец съгласно приложение № 10.

Чл. 36. Ежегодно до 31 март лицата по чл. 21, ал. 1, т. 3, буква "б" и по чл. 23, ал.1, извършващи дейности по оползотворяване на отпадъци от опаковки чрез изгаряне с оползотворяване на енергията - код R1 съгласно § 1, т. 17, буква "а" от допълнителните разпоредби (ДР) на ЗУО, предоставят информация за предходната календарна година на ИАОС по образците съгласно приложения № 7, 8 и 10 към чл. 35, т. 2, 3 и 5.

Чл. 37. Ежегодно до 31 март лицата, извършващи обезвреждане на отпадъци от опаковки, предоставят информация за предходната календарна година на ИАОС за количествата, които са обезвредени, чрез депониране по образците съгласно приложения № 6 - 10 към чл. 35, т. 1 - 5 (за код D1 - § 1, т. 8, буква "а" от ДР на ЗУО) и в свободна форма за изгаряне (по код D10 , § 1, т. 8, буква "к" от ДР на ЗУО).

Чл. 38. Ежегодно до 31 март членовете на организация по оползотворяване и предприятията, които не са малки и средни съгласно чл.3 ЗМСП, въвели депозитна система за своите опаковки, представят информация на ИАОС по образец съгласно приложение № 11.

Чл. 39. Ежегодно до 31 март организацията по оползотворяване и предприятията, които не са малки и средни съгласно чл.3 ЗМСП, представят на ИАОС информация в свободна форма за предходната календарна година относно:
1. концентрацията на тежки метали в опаковките и съдържанието на опасни вещества в опаковките, които се отделят в околната среда при обезвреждането им;
2. количеството на опаковките по чл. 10, считани като опасни в съответствие с дефиницията за опасни отпадъци в § 1, т. 4 от ДР на ЗУО;
2. (изм., ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.) количеството на опаковките по чл. 10, послужили за опаковане на опасни химични вещества по смисъла на § 1, т. 6 от допълнителната разпоредба на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати;
3. описание на начина на получаване на данните, използваните изчисления и методи за оценка на достигнатите нива на оползотворяване, рециклиране и многократна употреба;
4. резултатите от дейността по изпълнение на задълженията по тази наредба с изрично посочване на точни данни за изпълнението на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по § 9 от ПЗР на ЗУО;
4. (отм., ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.);
5. възприетите технологични решения и резултати от научноизследователска дейност.

Чл. 40. Ежегодно до 31 март организацията по оползотворяване и предприятията, които не са малки и средни по смисъла на чл.3 ЗМСП, представят на ИАОС информация в свободна форма за предходната календарна година и за:
1. изпълнението на договорите с членовете, общините и лицата по чл. 23, ал. 1 за оползотворяване или рециклиране на отпадъци;
2. проведени кампании за повишаване на общественото съзнание и процент на обхванатото от тях население.
Чл. 40.
(1) (Предишен текст на чл. 40, изм., ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.) Ежегодно до 31 март организациите по оползотворяване представят на ИАОС информация за предходната календарна година за:
1. събраните и оползотворените от тях отпадъци от опаковки на територията на общините, с които имат сключени договори по чл. 21, ал. 1, т. 1 и/или по чл. 22, ал. 5, по образец съгласно
приложение № 11а;
2. обхванатото от тях население по образец съгласно
приложение № 11б.
(2) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.) Ежегодно до 31 март организациите по оползотворяване и предприятията, които не са малки и средни по смисъла на
чл. 3 ЗМСП, представят на ИАОС информация в свободна форма за предходната календарна година за проведени кампании за повишаване на общественото съзнание.

Чл. 41. Ежегодно до 31 март със справката-декларация по чл.88 ЗУО в ИАОС се подава информация за количеството изнесени отпадъци от опаковки за предходната година съгласно кодовете от наредбата по чл.3 ЗУО.

Чл. 42.
(1) Ежегодно до 30 ноември изпълнителният директор на ИАОС представя доклад на министъра на околната среда и водите въз основа на събраните данни по чл. 34 - 41, с които се попълват образците съгласно приложения № 12 - 14.
(2) Докладът по ал. 1 съдържа изводи за постигането на целите по § 9 от ПЗР на ЗУО в национален мащаб.
(3) Министърът на околната среда и водите осигурява по подходящ начин достъп на обществеността до доклада по ал. 1.

Чл. 43. Данните в образците съгласно приложения № 5 - 15 включват единствено информация за отпадъци, образувани от опаковки, пуснати на пазара, които са рециклирани или оползотворени и не включват отпадъци от производство на опаковки или опаковъчни материали.
Чл. 43.
(1) (Предишен текст на чл. 43, ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.) Данните в образците съгласно
приложения № 5 - 15 включват единствено информация за отпадъци, образувани от опаковки, пуснати на пазара, които са рециклирани или оползотворени и не включват отпадъци от производство на опаковки или опаковъчни материали.
(2) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.) Данните, предоставяни в ИАОС по чл. 34 - 38 и 40, се подават на хартиен и електронен носител.

Чл. 44. Докладът по чл. 42, ал. 2 се предоставя от изпълнителния директор на ИАОС на национални и международни организации, когато това се изисква в съответствие с международни договори, по които Република България е страна.

Чл. 45. Организацията по оползотворяване изготвя доклад с информацията по чл. 38 - 40 и по приложение № 15 за предходната година и го оповестява по подходящ начин до 15 май на текущата година.

Чл. 46.
(1) Изпълнителният директор на ИАОС със съдействието на председателя на НСИ изготвя и въвежда в действие компютърна информационна система за отчитане и контрол на информацията в областта на управлението на отпадъците от опаковки.
(2) Информационната система по ал. 1 осигурява обработването на информацията в съответствие с чл. 32 - чл. 41 и изготвянето на доклада до министъра на околната среда и водите по чл. 42.

Чл. 47. Организацията по оползотворяване, лицата по чл.11, ал. 1 и 2 ЗУО, изпълняващи задълженията си индивидуално, общините и министърът на околната среда и водите организират всяка година съвместно или поотделно разяснителна кампания, която да гарантира на потребителите получаване на информация за:
1. депозитните системи и системите за разделно събиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки, които са въведени или предстои да бъдат въведени;
2. задълженията им съгласно действащата нормативна уредба;
3. маркировките върху опаковките, пуснати на пазара;
4. програмите за управление на отпадъците от опаковки.

Глава шеста
РЕД ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЧЛ.36 ЗУО

Чл. 48.
(1) Организацията по оползотворяване и производителите и вносителите на опаковани стоки, които извършват индивидуално изпълнение на задълженията си, до 15 февруари на текущата година представят пред министъра на околната среда и водите доклад за предходната година с фактически констатации във връзка с изпълнението на техните задължения за разделно събиране и оползотворяване на отпадъци по ЗУО и по наредбата.
(2) Докладът по ал. 1 се изготвя от специализирано одиторско предприятие по смисъла на Закона за независимия финансов одит в съответствие с изискванията на действащото законодателство и международните одиторски стандарти.
(3) За изготвянето на доклада по ал. 1 специализираното одиторско предприятие проверява следните документи:
1. на лицата, изпълняващи задълженията си индивидуално:
а) първични счетоводни документи, удостоверяващи предадените за рециклиране или оползотворяване отпадъци от опаковки на лицата по чл. 21, ал. 1, т. 3, буква "б", и митническите декларации за износ на отпадъци от опаковки през предходната календарна година;
б) счетоводните регистри по чл.9, ал. 1 от Закона за счетоводството, послужили за изготвяне на оборотната ведомост, и годишната данъчна декларация;
в) отчет за изпълнението на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по § 9 от ПЗР на ЗУО за предходната календарна година, изготвен до 15 януари на текущата година, по образец съгласно приложение № 15 и оригинал на съответния образец по чл. 35, т. 1 - 4, попълнен за лицето, доказващо индивидуалното изпълнение на задълженията си, от лицата по чл. 21, ал. 1, т. 3, буква "б" за извършване на дейности по рециклиране или оползотворяване на отпадъци от опаковки;
2. на организацията по оползотворяване:
а) първичните счетоводни документи, издадени на организацията по оползотворяване на отпадъците от опаковки и удостоверяващи предадените за рециклиране или оползотворяване отпадъци от опаковки на лицата по чл. 23, ал. 1, и митническите декларации за износ на отпадъци през предходната календарна година;
б) договорите по чл. 20, ал. 1, сключени между организацията по оползотворяване и нейните членове за количествата на опакованите стоки, които са пуснали на пазара и за които е заплатено възнаграждение през предходната календарна година;
в) отчет за изпълнението на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по § 9 от ПЗР на ЗУО за предходната календарна година, изготвен до 15 януари на текущата година по образец съгласно приложение № 15, и оригинал на съответния образец по чл. 35, т. 1 - 4, попълнен за организацията по оползотворяване от лицата по чл. 23, ал. 1 за извършване на дейности по рециклиране или оползотворяване на отпадъци от опаковки.
(4) В доклада по чл. 48, ал. 1, изготвен за организацията по оползотворяване, се потвърждава и количеството пуснати на пазара опаковки от всеки член на организацията по оползотворяване.

Чл. 49. Министърът на околната среда и водите до 10 март на текущата година въз основа на информацията, съдържаща се в докладите по чл. 48, ал. 1, определя със заповед лицата, които заплащат продуктова такса при неизпълнение на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по § 9 от ПЗР на ЗУО.
Чл. 49.
(1) (Предишен текст на чл. 49, ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.) Министърът на околната среда и водите до 10 март на текущата година въз основа на информацията, съдържаща се в докладите по чл. 48, ал. 1, определя със заповед лицата, които заплащат продуктова такса при неизпълнение на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по
§ 9 от ПЗР на ЗУО.
(2) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.) Министърът на околната среда и водите до 10 март на текущата година въз основа на информацията, съдържаща се в докладите по чл. 48, ал. 1, определя със заповед лицата, които не заплащат продуктова такса при изпълнение на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по
§ 9 ЗУО.

Глава седма
КОНТРОЛ

Чл. 50. Кметовете на общините или упълномощени от тях длъжностни лица контролират:
1. изхвърлянето на отпадъци от опаковки, обозначени с маркировка за разделно събиране в определените за целта съдове;
2. смесването на събраните отпадъци от опаковки с други материали или отпадъци по начин, затрудняващ тяхното последващо рециклиране или оползотворяване;
3. спазването на други изисквания за разделно събиране на отпадъци от опаковки, определени с общинските наредби по чл.19 ЗУО.

Чл. 51. Директорът на РИОСВ или упълномощено от него длъжностно лице контролира:
1. лицата по чл.11, ал. 1 и 2 ЗУО, които изпълняват задълженията си индивидуално по чл.11, ал. 5 ЗУО;
2. изпълнението на програмите по чл. 16, ал. 1 и чл. 19;
3. кметовете на общини във връзка с изпълнението на задълженията им по чл.16, ал. 3, т. 5 ЗУО;
4. предотвратяването на смесването на събраните отпадъци от опаковки с други материали или отпадъци по начин, затрудняващ тяхното последващо рециклиране или оползотворяване във връзка с чл.104, ал. 1, т. 5 и чл.114, ал. 1 ЗУО.

Чл. 52. Областните управители във връзка с правомощията им по чл.16 и чл.148, ал. 3 ЗООС:
1. координират работата на органите на изпълнителната власт и техните администрации на територията на областта по отношение на провеждането на държавната политика по опазване на околната среда, свързана с управлението на отпадъците от опаковки;
2. координират дейностите по провеждане на политиката по опазване на околната среда, свързана с управлението на отпадъците от опаковки, между общините на територията на областта.

Чл. 53. (В сила от 01.01.2005 г.) Председателят на Комисията по търговия и защита на потребителите или упълномощено от него длъжностно лице контролира спазването на изискванията по чл. 4, 5 и 6 за опаковките на продуктите на нехранителните стоки, които попадат в обхвата на Закона за защита на потребителите и за правилата за търговия.

Чл. 54. (В сила от 01.01.2005 г.) Контролът върху опаковките, предназначени за контакт с храни, се осъществява от органите на държавния санитарен контрол по Закона за храните.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на наредбата:
1. "Групови или вторични опаковки" са опаковките, които в момента на покупката обхващат определен брой стоки за продажба, независимо дали стоките се продават на потребителя опаковани или опаковките служат само за складиране и съхраняване на стоките на мястото на продажбата. Груповите опаковки могат да бъдат отделени от продукта, без да засегнат неговите характеристики.
2. "Депозитна система" е система, при която купувачът при покупката на опакован продукт заплаща на продавача определена сума, която му се възстановява при връщане на опаковката.
3. "Дистрибутор" е всяко лице, което извършва търговски сделки с опаковани стоки и е различно от техния производител, вносител или потребител.
4. "Доброволно споразумение" е споразумение, сключено между компетентните държавни органи и представители на заинтересуваните икономически сектори, което трябва да бъде отворено за всички партньори, които желаят да спазят условията на споразумението с оглед постигане целите на наредбата.
5. "Затворени и контролирани системи за многократна употреба и разпространение" са тези, в които продуктите циркулират при контролирана многократна употреба и разпространение и в които рециклираният материал произхожда само от системата, така че:
а) въвеждането на външни материали е минимално, доколкото процесът на рециклиране е технически осъществим;
б) тяхното изваждане от системата се извършва само по установена процедура с цел осъществяването на възможно най-голям брой употреби.
6. "Изгаряне с оползотворяване на енергия" е използване на горими отпадъци от опаковки с цел получаване на енергия чрез директно изгаряне със или без използването на други отпадъци, но с оползотворяване на топлината от изгаряне.
7. "Икономически оператори" по отношение на опаковките са доставчици на опаковъчни материали, производители и преработватели на опаковки, производители на опаковани стоки, вносители, дистрибутори и потребители.
8. "Композитна опаковка" е опаковка, направена от различни материали, които не могат да бъдат разделени ръчно и никой от тях не представлява повече от 95 на сто от теглото на опаковката.
8а. (Нова, ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.) "Компонент на опаковката" е част от опаковката, която може да бъде разделена ръчно чрез използването на прости физични средства.
9. "Многократна употреба" е всяка операция, с която опаковките, предназначени и проектирани да извършат съответен минимален брой транспортирания и употреби в рамките на жизнения си цикъл, се пълнят или използват отново за целта, за която са били предназначени, със или без помощта на допълнителни продукти, даващи възможност за следващо използване на опаковката и разпространението й на пазара. Многократно употребяваните опаковки се превръщат в отпадък, когато повече не могат да бъдат употребявани.
10. "Ниво на връщане на палети и каси в затворени и контролирани системи за многократна употреба и разпространение" е процентът на палетите и касите, които са в обращение и не се извеждат от системата, а се връщат на производителя на опакованата с тях стока или на лицата, които ги пълнят/опаковат или на друг техен оторизиран представител. То трябва да е възможно най-високо, като във всички случаи не следва да бъде по-ниско от 90 на сто през времето на употребата на такива каси и палети.
11. "Обезвреждане" е всяка от приложимите операции съгласно § 1, т. 8 от ДР на ЗУО.
12. "Опаковки" са всички продукти, независимо от техния произход и материала, от който са изработени, използвани от всяко лице по веригата от производителите до крайните потребители за държане, опазване, боравене, доставяне и представяне на каквито и да са стоки от суровини до готови изделия. Изделията за еднократна употреба (торбички, чашки, чинийки, кофички, кутийки за еднократна употреба, както и други изделия, които се предлагат непосредствено на клиента в мястото на продажба заедно с продуктите, за чието опаковане са предназначени) също се считат за опаковки в случаите, когато са използвани за същите цели.
13. "Оползотворяване" е всяка от приложимите операции съгласно § 1, т. 17 от ДР на ЗУО.
14. "Организация по оползотворяване" е юридическо лице, регистрирано по Търговския закон, което не разпределя печалба и управлява дейностите по разделно събиране, рециклиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки.
15. "Органично рециклиране" е аеробно (компостиране) или анаеробно (биометанизиране) обработване на биоразградимата част на отпадъците от опаковки при контролирани условия и с използване на микроорганизми, при жизнената дейност на които се образуват стабилизирани органични остатъци или метан. Депонирането не се счита за форма на органично рециклиране.
16. "Отпадъци от опаковки" са всякакъв вид опаковки или опаковъчни материали, които попадат в обхвата на определението за "отпадък" по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на ЗУО, с изключение на остатъците, получени от производствени процеси.
17. "Отпадъци от опаковки, въведени в ефективен процес на оползотворяване" са тези, които се намират на склад в оползотворяващото предприятие в количество, ненадвишаващо една четвърт от годишния му капацитет.
18. "Потребител" е всяко лице, което придобива стоки или ползва услуги за лични нужди, а не за продажба, производство или упражняване на професия или занаят.
19. "Потребителски или първични опаковки" са тези опаковки, които са част или се възприемат като част от търговския продукт от крайния потребител в момента на покупката.
20. "Преднамерено въвеждане" е влагане на вещества в състава на опаковките или техните компоненти с цел по-нататъшното им присъствие в състава на произведената опаковка или компонент и осигуряване на техните специфични свойства, външен вид или качество. За преднамерено въвеждане не се счита използването на рециклирани материали като суровина за производство на нови опаковъчни материали, когато те съдържат тежките метали в количествата, определени в чл. 6.
21. "Предотвратяване" е намаляване на количеството и на опасността за околната среда от:
а) материали и вещества, които се съдържат в опаковките и в отпадъците от опаковки;
б) опаковки и отпадъци от опаковки, получени в процеса на производство и в последващите етапи на продажба и разпространение на пазара, използване по предназначение и при унищожаването им; при предотвратяване приоритетно значение имат разработването и използването на екологосъобразни чисти продукти и технологии.
22. "Производител или вносител на опаковани стоки, изпълняващ задълженията си индивидуално" е този, който не притежава търговска марка по чл.62, ал. 5 ЗУО и е представил програма по чл.29, ал. 1, т. 4 ЗУО пред съответната РИОСВ.
23. "Производител на опаковани стоки" е физическо лице или юридическо лице, което произвежда и разпространява на пазара стоки, опаковани в потребителски, групови или транспортни опаковки.
24. "Производител на опаковки" е всяко лице, което произвежда опаковки, материали за опаковки или продукти, от които може да се произведат опаковки, както и всяко лице, което внася опаковъчни материали или продукти за директно производство на опаковки.
25. "Рециклиране" е производствен процес на преработване на отпадъчни материали с цел получаване на първоначалните или други продукти. В определението се включва органичното рециклиране, но не и изгарянето с оползотворяване на енергията.
26. "Стока" означава "стока" по смисъла на § 1, т. 6 от ДР на Закона за защита на потребителите и правилата за търговия.
27. "Система за събиране на отпадъци от опаковки" е конкретният начин на организация на събирането на отпадъци от опаковки, което може да бъде смесено или разделно, включително: събиране в предавателни пунктове, самостоятелно или съвместно с други отпадъци; събиране в контейнери, поставени на улиците; събиране в контейнери, поставени при домовете; събиране в контейнери, поставени в местата на продажба; събиране в прозрачни торби (с ежедневно или периодично организирано събиране от тротоара); комбинация от посочените възможности и други.
28. "Транспортни или третични опаковки" са тези опаковки, които служат или се възприемат като средство за улесняване на манипулирането и транспортирането на стоките или груповите опаковки чрез ограничаване на физическата манипулация с тях и предотвратяване увреждането на стоките или груповите опаковки при товарене и транспортиране. Транспортните опаковки не включват пътни, железопътни, корабни или самолетни контейнери.
29. "Управление на отпадъците от опаковки" е управление на отпадъците по смисъла на § 1, т. 20 от ДР на ЗУО.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Член 5 се прилага от 1 януари 2005 г. § 3. Член 6, ал. 1 се прилага от 1 януари 2005 г., както следва: 1. за т. 1 - от 1 януари 2005 г. до 31 декември 2005 г.; 2. за т. 2 - от 1 януари 2006 г. до 31 декември 2006 г.; 3. за т. 3 - от 1 януари 2007 г.

§ 4. Член 7 се прилага до 8 февруари 2009 г.

§ 5. Членове 53 и 54 се прилагат от 1 януари 2005 г.

§ 6. Изискванията за производство на опаковки не се прилагат за опаковките, пуснати на пазара преди влизането в сила на наредбата. Такива опаковки трябва да бъдат изтеглени от пазара до влизането в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.

§ 7. Наредбата се приема на основание чл.24, ал. 2 от Закона за управление на отпадъците.

Приложение № 1
към
чл. 4, ал. 3

Декларация за съответствие с изискванията по чл. 4, ал. 1 от Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки

№ .......... от ............... г.

Производител/вносител ........................... , ...............................,
(наименование, БУЛСТАТ, данъчен №)


представляван от............................................................................
(име и фамилия, длъжност)


Седалище на фирмата....................................................................
(адрес по съдебната регистрация,
телефон и факс)

ДЕКЛАРИРАМ, ЧЕ:
1. Опаковката/Опаковъчният материал......................................
.......................................................................................................
(идентификация на опаковката/опаковъчния материал)


.......................................................................................................
(идентификация на опаковката/опаковъчния материал)


отговаря на изискванията на чл. 4, ал. 1 от Наредбата за опа-
ковките и отпадъците от опаковки.
2. Опаковката/Опаковъчният материал е произведен(а) в
съответствие с
.......................................................................................................
(означение на съответния български стандарт)


Декларирам, че ми е известна отговорността, която нося съг-
ласно Закона за управление на отпадъците.
................................... ......................................
(място и дата (подпис и печат на произ-
на издаване) водителя/вносителя)


Забележка. Точка 2 се попълва само в случаите, когато са изпол-
звани български стандарти.

Приложение № 2
към
чл. 5, ал. 1, т. 1

Абревиатура и код, идентифициращи материала, от който е направена дадена опаковка

1. Код и абревиатура1) на пластмасите:

Материал на опаковката Абревиатура Иденти-
фикационен
код
полиетилен терефталат PET 1
полиетилен висока плътност HDPE 2
поливинил хлорид PVC 3
полиетилен ниска плътност LDPE 4
полипропилен PP 5
полистирен PS 6
2. Код и абревиатура1) на хартията и картона:

Материал на опаковката Абревиатура Иденти-
фикационен
код
вълнообразен картон PAP 20
друг картон PAP 21
хартия PAP 22
3. Код и абревиатура1) на металите:

Материал на опаковката Абревиатура Иденти-
фикационен
код
стомана FE 40
алуминий ALU 41
4. Код и абревиатура1) на дървените материали:

Материал на опаковката Абревиатура Иденти-
фикационен
код
дърво FOR 50
корк FOR 51
5. Код и абревиатура1) на текстила:

Материал на опаковката Абревиатура Иденти-
фикационен
код
памук ТЕХ 60
юта ТЕХ 61
6. Код и абревиатура1) на стъклото:

Материал на опаковката Абревиатура Иденти-
фикационен
код
безцветно стъкло GL 70
зелено стъкло GL 71
кафяво стъкло GL 72
7. Код и абревиатура1) на композитните материали:

Материал на опаковката Абревиатура2) Иденти-
фикационен
код
хартия и картон/метали 80
хартия и картон/пластмаси 81
хартия и картон/алуминий 82
хартия и картон/бяла ламарина 83
хартия и картон/пластмаси /алуминий 84
хартия и картон/пластмаси /алуминий/бяла ламарина 85
пластмаса/алуминий 90
пластмаса/бяла ламарина 91
пластмаса/метали 92
стъкло/пластмаса 95
стъкло/алуминий 96
стъкло/бяла ламарина 97
стъкло/метали 98

1) Използват се само главни букви.
2) За композитните опаковки се изписва буква "C" и се поставя наклонена черта (С/), като след наклонената черта се изписват абревиатурите за съответните компоненти, разделени с наклонени черти (например за опаковка от хартия, полиетилен и алуминий се използва абревиатурата С/PAP/PE/ALU).

Приложение № 3
към
чл. 5, ал. 1, т. 2

Маркировка за рециклиране на опаковката и вида на материала, от който е изработена

Забележка. Между трите стрелки се поставят цифрите, определени в приложение № 2, а абревиатурата за материала на опаковката от същото приложение се поставя под графичния знак.

Приложение № 4
към
чл. 6, ал. 2

Декларация за съответствие с изискванията по чл.6, ал. 1 от Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки

№ .......... от ............... г.

Производител/вносител ........................... , ...............................,
(наименование, БУЛСТАТ, данъчен №)


представляван от............................................................................
(име и фамилия, длъжност)


Седалище на фирмата....................................................................
(адрес по съдебната регистрация,
телефон и факс)

ДЕКЛАРИРАМ, ЧЕ:
1. Опаковката/Опаковъчният материал......................................
.......................................................................................................
(идентификация на опаковката/опаковъчния материал)


.......................................................................................................
(идентификация на опаковката/опаковъчния материал)


отговаря на изискванията на чл.6, ал. 1 от Наредбата за опа-
ковките и отпадъците от опаковки.
2. Опаковката/Опаковъчният материал е произведен(а) в
съответствие с
.......................................................................................................
(име и адрес на акредитираната изпитвателна лаборатория)


(протокол №.....................от.....................г.)
Декларирам, че ми е известна отговорността, която нося съг-
ласно Закона за управление на отпадъците.

................................... ......................................
(място и дата (подпис и печат на произ-
на издаване) водителя/вносителя)

Приложение № 5
към
чл. 34

Количество внесени, изнесени и пуснати на българския пазар опаковки

Забележка. Задължителни за попълване са полетата "общо" в колони 3, 6, 7 и 8, в които се записват общото количество пуснати на пазара опаковки.

Приложение № 6
към
чл. 35, т. 1

Количество и произход на рециклираните, оползотворените и депонираните стъклени отпадъци от опаковки

Таблица 1. Данни за търговеца
1. Фирма, под която се извършва дейността:
2. Вид търговец:
3. Седалище и адрес на управление на дейността:
4. Телефон:
5. Факс:
6. E-mail:
7. Предмет на дейност:
8. БУЛСТАТ и данъчен номер:
Лице за контакти
9. Име:
10. Длъжност:
11. Телефон:
12. Факс:
13. E-mail:
Брой на заетите, обем на продажбите, стойност на реализираната продукция
14. Брой на заетите:
15. Обем на продажбите (сума в лв.):
16. Стойност на реализираната продукция (сума в лв.):

Таблица 2. Количество и произход на рециклираните, оползотворените и депонираните стъклени отпадъци от опаковки

Дата ............................

Лице, представляващо търговеца по закон
или упълномощаване:...................................
(подпис и печат)

Указания за попълване на таблиците по приложението

1. Таблица 2 се попълва в съответствие с дейностите по третиране на стъкло:
а) раздробяване, очистване и сортиране;
б) рециклиране;
в) оползотворяване на стъклени отпадъци по друг начин (например - използване като изолационни материали, в строителството и др.).
2. В случай на извършване на дейностите по т. 1:
а) за буква "а" се попълват колони 3, 4 и 5;
б) за буква "б" се попълват колони 2 - 5 и 7;
в) за буква "в" се попълват колони 3 - 7.
3. Информацията за "цветно стъкло" се попълва, когато стъклените отпадъци представляват смес от зелено и кафяво стъкло.
4. Информацията за "смесено стъкло" се попълва, когато стъклените отпадъци представляват смес от безцветно, зелено и кафяво стъкло.
5. Задължителни за попълване в табл. 2 са полетата "общо" в колони 2 и 6.

Приложение № 7
към
чл. 35, т. 2

Количество и произход на рециклираните, оползотворените и депонираните хартиени и картонени отпадъци от опаковки

Таблица 1. Данни за търговеца
1. Фирма, под която се извършва дейността:
2. Вид търговец:
3. Седалище и адрес на управление на дейността:
4. Телефон:
5. Факс:
6. E-mail:
7. Предмет на дейност:
8. БУЛСТАТ и данъчен номер:
Лице за контакти
9. Име:
10. Длъжност:
11. Телефон:
12. Факс:
13. E-mail:
Брой на заетите, обем на продажбите, стойност на реализираната продукция
14. Брой на заетите:
15. Обем на продажбите (сума в лв.):
16. Стойност на реализираната продукция (сума в лв.):

Таблица 2. Количество и произход на рециклираните, оползотворените и депонираните хартиени и картонени отпадъци от опаковки към приложението

Дата ............................

Лице, представляващо търговеца по закон
или упълномощаване:...................................
(подпис и печат)

Указания за попълване на таблиците по приложението

1. Таблица 2 се попълва в съответствие с дейностите по третиране на хартиените и картонените отпадъци от опаковки:
а) рециклиране;
б) оползотворяване на хартиени отпадъци по друг начин (компостиране и др.).
2. В случай на извършване на дейностите по т. 1:
а) за буква "а" се попълват колони 3 - 7 и 9;
б) за буква "б" се попълват колони 3 - 6 и 8.
3. В случай че отпадъците от хартия или картон не са посочени в таблица 2 по приложението, информация за тях се попълва след реда "други видове", като се посочват кодовете им по БДС EN 643.
4. Задължително за попълване в табл. 2 е полето на колона 7 (общо рециклирани отпадъци от хартиени опаковки).

Приложение № 8
към
чл. 35, т. 3

Количество и произход на рециклираните, оползотворените и депонираните пластмасови отпадъци от опаковки

Таблица 1. Данни за търговеца
1. Фирма, под която се извършва дейността:
2. Вид търговец:
3. Седалище и адрес на управление на дейността:
4. Телефон:
5. Факс:
6. E-mail:
7. Предмет на дейност:
8. БУЛСТАТ и данъчен номер:
Лице за контакти
9. Име:
10. Длъжност:
11. Телефон:
12. Факс:
13. E-mail:
Брой на заетите, обем на продажбите, стойност на реализираната продукция
14. Брой на заетите:
15. Обем на продажбите (сума в лв.):
16. Стойност на реализираната продукция (сума в лв.):

Таблица 2. Количество и произход на рециклираните, оползотворените и депонираните пластмасови отпадъци от опаковки към приложението

Дата ............................

Лице, представляващо търговеца по закон
или упълномощаване:...................................
(подпис и печат)

Указания за попълване на таблиците по приложението

1. Таблица 2 се попълва в съответствие с дейностите по третиране на пластмасовите отпадъци от опаковки:
а) раздробяване;
б) миене и сушене;
в) агломерация или регранулиране;
г) подготовка и рециклиране;
д) формуване на пластмаси (леене, изтегляне и др.);
е) енергийно оползотворяване.
2. В случай на извършване на дейностите по т. 1:
а) за букви "а", "б" или "в" се попълват колони 3, 4, 5, 7, 8 и 10;
б) за буква "г" се попълват колони 2 - 8 и 10;
в) за буква "е" се попълват колони 3 - 5, 9 и 10.
3. Когато търговецът не извършва горепосочените дейности, а само формува пластмаси, таблицата не се попълва.
4. Задължително за попълване в табл. 2 е полето на колона 2 (общо количество на рециклираните отпадъци от пластмасови опаковки).

Приложение № 9
към
чл. 35, т. 4

Количество и произход на рециклираните и депонираните метални отпадъци от опаковки

Таблица 1. Данни за търговеца
1. Фирма, под която се извършва дейността:
2. Вид търговец:
3. Седалище и адрес на управление на дейността:
4. Телефон:
5. Факс:
6. E-mail:
7. Предмет на дейност:
8. БУЛСТАТ и данъчен номер:
Лице за контакти
9. Име:
10. Длъжност:
11. Телефон:
12. Факс:
13. E-mail:
Брой на заетите, обем на продажбите, стойност на реализираната продукция
14. Брой на заетите:
15. Обем на продажбите (сума в лв.):
16. Стойност на реализираната продукция (сума в лв.):

Таблица 2. Количество и произход на рециклираните и депонираните метални отпадъци от опаковки

Забележка. Задължително за попълване е полето на колона 2 "Общо рециклирани метални отпадъци от опаковки".

Дата ............................

Лице, представляващо търговеца по закон
или упълномощаване:...................................
(подпис и печат)

Приложение № 10
към
чл. 35, т. 5

Количество и произход на рециклираните, оползотворените и депонираните дървени и композитни отпадъци от опаковки

Таблица 1. Данни за търговеца
1. Фирма, под която се извършва дейността:
2. Вид търговец:
3. Седалище и адрес на управление на дейността:
4. Телефон:
5. Факс:
6. E-mail:
7. Предмет на дейност:
8. БУЛСТАТ и данъчен номер:
Лице за контакти
9. Име:
10. Длъжност:
11. Телефон:
12. Факс:
13. E-mail:
Брой на заетите, обем на продажбите, стойност на реализираната продукция
14. Брой на заетите:
15. Обем на продажбите (сума в лв.):
16. Стойност на реализираната продукция (сума в лв.):

Таблица 2. Количество и произход на рециклираните, оползотворените и депонираните дървени и композитни отпадъци от опаковки към приложението

Дата ............................

Лице, представляващо търговеца по закон
или упълномощаване:...................................
(подпис и печат)

Указания за попълване на таблицата по приложението

1. Таблица 2 се попълва в съответствие с дейностите по третиране на дървени и композитни отпадъци от опаковки:
а) рециклиране;
б) енергийно оползотворяване чрез изгаряне;
в) оползотворяване чрез компостиране.
2. В случай на извършване на дейностите по т. 1:
а) за буква "а" се попълват колони 3 - 9, 12;
б) за буква "б" се попълват колони 4 - 6, 10 и 12;
в) за буква "в" се попълват колони 4 - 6, 11 и 12.

Приложение № 11
към
чл. 38

Опаковки за многократна употреба

Забележка. Това приложение се попълва, ако има установена депозитна система за съответните опаковки.

Дата ............................

Лице, представляващо търговеца по закон
или упълномощаване:...................................
(подпис и печат)

Приложение № 11а
към
чл. 40, ал. 1, т. 1
(Ново, ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.)

Отпадъци от опаковки, събрани от организациите по оползотворяване на териториите на съответните общини: тон/г.:

Община Стъкло Пластмаси Хартия/
картон
Метали Дърво (в т.ч. композитни материали) Други Общо
От пред-
приятия
ОБЩО
Дата .............. Лице, представляващо търговеца по закон или упълномощаване:..............................................
(подпис и печат)

Приложение № 11б
към
чл. 40, ал. 1, т. 2
(Ново, ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.)

Обхванато население по общини:

Община Население на общината Обхванато население
(хил. жители)
Общ брой общини
...........................бр.
Общо: Общо:
Дата .............. Лице, представляващо търговеца по закон или упълномощаване:..............................................
(подпис и печат)

Приложение № 12
към
чл. 42, ал. 1

Контролирани количества на отпадъците от опаковки, образувани в Република България и оползотворени извън страната

Забележка. Задължителни за попълване са полетата "общо чрез рециклиране" и "общо чрез оползотворяване" в колони 4 и 7.

Приложение № 13
към
чл. 42, ал. 1

Контролирани количества на отпадъци от опаковки (в тонове), образувани и оползотворени в Република България

Забележка. Задължителни за попълване са полетата "общо образувани отпадъци от опаковки", "общо чрез рециклиране" и "общо чрез оползотворяване" на колони 2, 6 и 9.

Приложение № 14
към
чл. 42, ал. 1

Контролирани количества на отпадъци от опаковки (в тонове), образувани извън и оползотворени в Република България

Забележка. Задължителни за попълване са полетата "общо чрез рециклиране" и "общо чрез оползотворяване" на колони 4 и 7.

Приложение № 15
към
чл. 45
(Изм., ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.)

Изпълнение на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по § 9 от ПЗР на ЗУО

Таблица 1. Данни за търговеца
1. Фирма, под която се извършва дейността:
2. Вид търговец:
3. Седалище и адрес на управление на дейността:
4. Телефон:
5. Факс:
6. E-mail:
7. Предмет на дейност:
8. БУЛСТАТ и данъчен номер:
Лице за контакти
9. Име:
10. Длъжност:
11. Телефон:
12. Факс:
13. E-mail:
14. Брой на заетите:
15. Обем на продажбите (сума в лв.):
16. Стойност на реализираната продукция (сума в лв.):

Таблица 2. Изпълнение на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по § 9 от ПЗР на ЗУО

Дата ............................

Лице, представляващо търговеца по закон
или упълномощаване:...................................
(подпис и печат)

Таблица 2. (Изм., ДВ, бр. 58 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г.)
Изпълнение на целите по чл. 11, ал. 2 съгласно сроковете по
§ 9 ЗУО

Материали Пуснати на пазара опаковки
(тон/г.)
Многократно употребени опаковки
(тон/г.)
Рециклирани опаковки
(тон/г.)
Оползотворени опаковки
(тон/г.)
Рециклирани опаковки/ пуснати на пазара опаковки (%) Оползотворени опаковки/ пуснати на опаковки пазара (%)
Пластмаса (PE, PP, PET, PS, PVC)
Хартия и картони
Стъкло
Метали
(алуминий и стомана)
Дърво
Други (в т.ч. композитни)
ОБЩО
Дата .................................... Лице, представляващо търговеца по закон или упълномощаване:..............................................
(подпис и печат)
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив