Нарушенията на трудовите права остават сериозен проблем за работещите

15.01.2025 | 15:40
по статията работи: econ.bg
От извънреден труд без заплащане и липса на почивки до случаи на работа без трудов договор или намаляване на заплатата без съгласие – списъкът с проблеми показва, че трудовите права на много служители често се пренебрегват
Нарушенията на трудовите права остават сериозен проблем за работещите
Снимка: под лиценза на creative commons

Нарушенията на трудовите права продължават да бъдат сериозен проблем за работещите в България. 

Двама юристи от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) – д-р Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ, и адв. Николай Стоянов от отдел „Правна закрила на труда“, обсъждат пред БНР най-честите нарушения на трудовите права у нас. 

От извънреден труд без заплащане и липса на почивки до случаи на работа без трудов договор или намаляване на заплатата без съгласие – списъкът с проблеми показва, че трудовите права на много служители често се пренебрегват. Сред най-важните от тях са следните:

Стоя на работа след работно време. 

Трудът, който се полага извън установеното работно време, е извънреден труд. Извънредният труд е забранен, освен в ясно изброените от закона случаи, като например за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия и др. Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя.

Не ползвам обедната си почивка. 

Работниците и служителите имат право на почивки в работния ден. Те могат да бъдат една или няколко, като почивката за хранене не може да бъде по-малка от 30 минути. Почивките в работния ден по правило не се включват в работното време. 

Работя по време на отпуска. 

Всеки един служител има правото на поне 20 календарни дни платен годишен отпуск. Единственото право на работодателя е да отложи ползването на годишния платен отпуск поради важни причини, но не и да го откаже. Включително ползването на отпуск не може да бъде компенсирано и с парична сума. 

Назначен/а на една длъжност, а работя на друга. 

При сключване на трудовия договор работодателят е длъжен да връчи на работника или служителя длъжностна характеристика. Длъжностната характеристика конкретизира обема и кръга на изискванията към работника или служителя за изпълнение на длъжността, неговите трудови функции и задължения.

Работя без трудов договор. 

Преди да започнат работа, работниците и служителите трябва да получат екземпляр от трудовия си договор, подписан и от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в НАП и копие от длъжностната характеристика. За да са сигурни, че работодателят им е коректен, работниците могат да проверят чрез издаден от НАП персонален идентификационен код регистриран ли е действително трудовият им договор, на какво работно време и върху какъв осигурителен доход са осигурени.

Нямам длъжностна. 

Нямам достъп до трудовата си книжка и други мои документи. !

Работникът или служителят при писмено искане има право да получава заверени копия от съхраняваните за документи, а работодателят е длъжен да му издаде и предостави необходимите документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение, в 14-дневен срок от искането.

Изпращат ме в командировка без мое съгласие. 

Работодателят може да командирова работника без негово съгласие за не повече от 30 календарни дни без прекъсване. Командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, се извършва с писмено съгласие на работника или служителя.

Следва да се има предвид, че съгласно закона работодателят не може да командирова бременна жена, работничка или служителка в напреднал етап на лечение ин-витро и майка на дете до 3-годишна възраст, без нейното изрично писмено съгласие.

Не ми плащат командировъчните. 

Намаляват ми заплатата без мое съгласие. 

Законът предвижда, че изменение на трудовия договор (включително и размера на възнаграждението) се допуска само и единствено по писмено съгласие между страните.

В случай, че работникът или служителят не е съгласен с предложената от работодателя промяна в условията на трудовия договор (включително и размера на заплатата) и не подпише допълнителното споразумение, то не поражда правни последици. Остават да действат клаузите на подписания от двете страни

досегашните условия на трудовия договор или допълнителното споразумение към него.

Не ми плащат за извънреден труд. 

Налагат ми глоби. 

Работодателят категорично няма право и не следва да прави удръжки от трудовото възнаграждение за каквото и да било нарушаване на трудовата дисциплина. Налагането на подобни „глоби“ е грубо нарушение на трудовото законодателство.

Съгласно Кодекса на труда без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за: получени аванси; надвзети суми вследствие на технически грешки; данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи; запори, наложени по съответния ред; удръжки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...