“Не на перките”, “Не убивайте риболова”, “Оставка на Братоев, няма да се предадем” са част от лозунгите, които издигнаха представители на туристическия бранш и на риболовната общност във Варна.
Днес те излязоха на протест в морската столица и организираха автошествие от района на Двореца на културата и спорта, съобщава БНР.
Протестиращите негодуват, че няма да остане риболов в Черно море, няма да има туризъм и ресторантьорство, ако в Народното събрание приемат Законопроекта за енергия от възобновяеми източници в морските пространства.
Те категорично се противопоставят на изграждането на офшорни вятърни централи в Черно море и посочват, че два бранша – и риболовният, и туристическият са се обединили, за да не допускат подобни паркове край Варна. Това обясни Емил Милев, председател на сдружение “Черноморски изгрев”, един от организаторите на протеста.
Той добави и че за днешния протест варненци били провокирани от кръгла маса, организирана от Центъра за изследване на демокрацията. От неправителствената организация, която от години се занимава с темата за ВЕИ в морските пространства, обаче отменили присъственото провеждане на форума. В същото време те не са предоставили линк за достъп и рибарите не могат да се включат, за да изразят мнението си.
Емил Милев уточни, че от бранша биха подкрепили изграждането на ВЕИ, но при две условия: възобновяемите източници да бъдат изградени след 100-метровата дълбочина, с цел да не пречат на риболова, и сервитутната зона да не е широка повече от 1 миля. По думите му обаче на картата, представена от Центъра за изследване на демокрацията, става въпрос за три зони, които са разположени много близо до брега – пред Шабла разстоянието е 1 миля, пред Варна – е на 10 метра дълбочина и на 300 метра от брега.
Да подкрепят протеста във Варна бяха дошли и народните представители от “Възраждане” Коста Стоянов и Борислав Гуцанов от “БСП за България”, които обясниха, че подкрепят исканията на рибарите и ще внесат предложения за оттегляне на проблемния законопроект.
Протестното шествие ще продължи до сградата на общината, където рибарите ще поискат среща с кмета на Варна Благомир Коцев. Те настояват и за подписване на договорите им за лодкостоянките, които се бавят от месеци. След това ще продължат към пристанище “Карантината”.