Българската народна банка (БНБ) изчисли нов, по-висок основен лихвен процент (ОЛП) в България. От 1 март той се увеличи с 0,35 пункта до 2,17%. Това е шестото поредно увеличение на основната лихва от октомври 2022 г. движен от повишенията на лихвените проценти на ЕЦБ. Това оскъпява кредита в България. Преди да започне да расте българския ОЛП, шест години той стоеше на нулево ниво.
По закон БНБ не може да вдига или сваля основния лихвен процент по свое усмотрение, а единствено да го определя на база средната лихва, постигната при реално сключените сделки на пазара.
Нивото на основна лихва, която винаги действа от първия до последния ден на съответния месец, няма пряко отражение върху лихвите по депозитите и кредитите в България. С увеличаването й обаче расте законната лихва за забава както за физически лица, така и за бизнеси. Основната лихва има пряко отношение към просрочените данъци, такси, глоби и т.н. Наказателната лихва за забавени публични плащания се изчислява по формулата 10% плюс ОЛП, тоест от 1 март тя вече е 12,17%.
"Инфлационният натиск в еврозоната е започнал да отслабва, но ЕЦБ няма да сложи край на повишенията на лихвите, докато не се увери, че инфлацията е поела надолу към 2%", заявил старшият икономист на финансовата институция Филип Лейн, цитиран от "Ройтерс". ЕЦБ повиши основната си лихва с 3% от юли и обещава увеличение от още половин процент през март с надеждата, че по-скъпото финансиране ще ограничи търсенето достатъчно, за да свали инфлацията.