Един от световните лидери в кредитното застраховане - "Кофас" (Coface) представи последната си годишна класация за най-големите 500 компании в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) - ЦИЕ топ 500 (CEE Top 500).
Класацията ЦИЕ Топ 500 дава поглед върху бъдещето и обобщава икономическата активност на региона за предходната година. Освен това то показва състоянието на 500-те най-големи компании в ЦИЕ и техния оборот, съобщава БНР.
Новата годишна класация отразява трудностите, породени от коронавирусната пандемия, като показва и как компаниите се приспособиха към тази нова ситуация.
През 2020 г. компаниите от ЦИЕ се приспособиха добре към новата пандемична среда, въпреки че оборотът на 500-те топ компании спадна през 2020 г. с 3,3% до 667 млрд. евро. Въпреки че много от тях не биха се справили с последващи налагания на локдаун и ограничителни мерки без държавни субсидии, за други пандемията Covid-19 беше период на печалби и просперитет.
В новата годишна класация попадат 22 компании от България, което е с 4 повече спрямо предишната класация. Това отрежда 7-а позиция на нашата държава сред всички проучвани 12 държави от Източна и Централна Европа. Начело е Полша със 161 компании в Топ 500, следвана от Чехия (със 77), Унгария (с 68) и Румъния (с 56 компании). Пред нас са още страни като Словакия (с 35) и Литва (с 26 компании в престижната класация).
Според данните на "Кофас" оборотът на включените в класацията 22 български компании е достигнал през 2020 г. 20,748 млрд. евро, а нетната печалба - 816 млн. евро. Броят на заетите лица в 22-те българи компании е 32 810, което обаче е едва 1,1% от работната сила в нашата държава и по този показател България заема последното място сред останалите страни от Централна и Източна Европа.
България е една от само четирите държави в класацията на "Кофас", която е увеличила броя на компаниите, влизащи в ЦИЕ - Топ 500, като спрямо година по-рано техният брой се е увеличил с 4. По-голямо увеличение (със 7 до общо 15 компании) е отчетено единствено в Сърбия, докато увеличението в Литва е съшо с 4 (до общо 26 компании), а Хърватия е добавила една компания към тази класация (до общо 14).
"Кофас" прогнозира, че осредненият икономически растеж на страните от ЦИЕ ще достигне 5,4% през тази и 4,7% през 2022 г., но предупреждава, че страни с много ниско ниво на ваксинация срещу Covid-19 като България, Румъния и някои други балкански държави могат да понесат нов пандемичен удар, който вече изглежда е факт поради нарастващия напоследък брой на новите случаи на коронавирус.