59 000 първокласници прекрачват училищния праг

15.09.2020 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Днес 2359-те училища в България посрещат над 717 хиляди ученици от 1 до 12 клас за новата учебна година както никога преди - в условията на коронавирус и с нови правила
59 000 първокласници прекрачват училищния праг
Снимка: под лиценза на creative commons

Днес 2359-те училища в България посрещат над 717 хиляди ученици от 1 до 12 клас за новата учебна година както никога преди - в условията на коронавирус и с нови правила. Без традиционните тържества, за да се избегнат струпванията на много хора, без да се допускат родители в сградите, а всички учители и ученици - задължително с шлемове или маски в общите помещения. "Детски Дневник" напомня най-важното, което трябва да знаят родителите, а всяко училище е подготвило индивидуални мерки за защита и действие при COVID-19.

Малко след началото на учебната година ще продължат ремонти в над 100 учебни заведения в страната. Там ще бъде създадена необходимата организация, за да не бъдат възпрепятствани нормалното откриване на учебната година и протичането на учебния процес, съобщи пресцентърът на просветното ведомство.

Министерството на науката и образованието (МОН) все пак допусна скромни тържества в двора на училищата да бъдат направени за децата, които за първи път отиват на училище (първокласниците тази година са близо 59 хиляди), за петокласниците, които преминават в прогимназиалния етап на образование и за осмокласниците, които преминават в гимназиалния. Останалите могат да си направят неформално тържество по класните стаи с класния ръководител, но без традиционното тържествено посрещане в двора със слово на директора, учители и ученици.

Преди седмици МОН определи общи задължителни и препоръчителни правила за поведение в училище, които предизвикаха разнопосочни родителски реакции. Задължително е изискването на носене на маска или шлем от учениците в общите помещения, като при нарушаване ще има различни наказания - от забележка до преместване в друго училище. Пред Би Ти Ви министърът на образованието Красимир Вълчев изрази надежда да не се стига до строги наказания и увери, че учителите ще съблюдават строго за носенето на маските. По думите на министъра противоепидемичните мерки в българските училища са сред най-либералните в Европа, децата ще носят маските по-малко от половин час дневно. Той препоръча да не прекарват много време в коридорите.

Родители в много градове обаче протестират с искане да отпадне задължителното носене на маски или шлемове. Организаторите от сдружението с име "Да запазим българското семейство", които бяха активни и при протестите срещу стратегията за детето, настояват всеки родител и дете сами да преценят дали да се носи маска или не, като отказът да не води до никакви наказания. Като аргумент те дават проучвания за вредата от носенето на маски, особено при децата. За пример те дават и психическите травми, които според психолози могат да нанесат мерките у подрастващите.

По класните стаи децата имат избор да са с маска, или без. За учителите е задължително носенето на маска през цялото време.

Всяко училище би трябвало да е подготвило отделно помещение от минимум 6 кв м (това може да е и учителската стая), в което дете със симптоми на коронавирус да изчака родителите си да го приберат. Ако доказано има заразено дете, то цялата паралелка минава на електронно обучение до изтичане на карантината.

Опит с електронно обучение вече имат всички училища от края на миналата учебна година, така че дори по време на грипните или дървените ваканции децата ще учат така и няма да се губи, както досега, около 10% учебно време. 

Със задължителното присъствено обучение не са съгласни, по сведения на МОН, 16% от родителите, поради различни опасения. Затова депутатите приеха спешно на второ четене допълнителни промени към Закона за измененията в Закона за предучилищното и училищното образование, чрез които родителите получават избор за вида на обучение на децата им. Според приетите промени, при извънредна епидемична обстановка заради коронавируса по здравословни причини или по желание след разрешение от образователния инспекторат учениците ще могат да се обучават дистанционно, докато другите работят в клас.

И преди това МОН планираше създаване на възможност за дистанционна форма на обучение, но само за ученици между 5 и 12 клас с доказани здравословни проблеми или ако някой от семейството им е със странични заболявания, за които зараза с коронавирус би била голям риск. За тях просветното министерство планира да бъдат обособени 15-20 училища в страната като центрове за дистанционно обучение, които ще го провеждат и в които учениците ще могат да вземат дистанционни часове, без формално да сменят училището, в което са записани. Обучението там ще започне в края на септември или началото на октомври.

Чрез промените, приети от Народното събрание миналата седмица, към тези центрове ще могат да се включват и ученици, чиито родители са избрали дистанционно обучение за децата си. Досега желаещите са под 300 деца, те ще могат да наблюдават уроците виртуално там, където училищата са създали условия за това. Ще имат право и на консултации с преподавателите, които ще получават допълнително възнаграждение за това, обяви вчера просветният министър Красимир Вълчев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...