Общо 65 компании са подали заявки за покупка на природен газ в общата платформа на Европейския съюз. Крайният срок за подаване на предложения беше 2 май. Сега офертите ще бъдат обработени и се очаква до края на месеца да има сключени договори.
Платформата за съвместни покупки на газ AggregateEU започна работа на 25 април, като целта е да срещне купувачи и продавачи. На нея вече има регистрирани 101 компании.
Зам.-председателят на ЕК Марош Шефчович е коментирал пред Ройтерс, че е приятно изненадан от големия интерес. Той е посочил, че 77% от регистрираните заявки са за доставка на тръбен газ, а 23% - за втечнен, но не е уточнил какви обеми са оферирани.
Интересно е дали ключови купувачи като германската Uniper и френската Engie ще се възползват от AggregateEU и в какви обеми.
Целта на ЕС с тази платформа е да бъде избегнат сценарият от миналото лято, когато страните членки се конкурираха помежду си, за да попълнят газовите си резерви за зимата и това допълнително допринесе за вдигането на цените, коидо достигнаха небивали върхоне през август.
Сега пазарите са спокойни и котировките на нидерландската борса TTF са под 36 евро за мегаватчас. За сравнение миналия август имаше рекорди над 300 евро.
Очаква се първите доставки, договорени през AggregateEU, да тръгнат през юни или юли - в началото на сезона на нагнетяване на газ в газохранилищата. Договорите, които ще се сключат през платформата, са със срок от 1 година.
След първия търг ЕС планира да организира повече съвместни покупки, задължавайки правителствата да обединят търсенето на 15% от своите газови запаси, съхранявани за зимата, отбелязва Блумбърг.