Икономистите на голямата британска банка HSBC повишиха техните прогнози за растежа на глобалната икономика и инфлация през следващите две години, визирайки здравата производствена активност, устойчивостта на китайската икономика и преди всичко очакваният фискален тласък в Съединените щати.
Това е първият път от почти пет години, когато те завишават перспективите си за световния икономически растеж и за инфлацията в двугодишен хоризонт, като в същото време инвеститорите в глобален план се подготвят за встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.
Според HSBC, британската икономика ще се окаже далеч по-здрава, отколкото се очакваше след решението на страната през юни 2016-а да напусне Европейския съюз, като и перспективите пред Япония, Германия и Испания също изглеждат по-добри.
Банката вече очаква растеж на световната икономика с 2,5% през тази година в сравнение с нейна предишна оценка, направена през септември 2016-а, за повишение на БВП с 2,3 на сто. За 2018-а година HSBC прогнозира известно ускоряване на растежа до 2,6% спрямо предишна оценка за повишение с 2,5 на сто.
В същото време инфлацията в световен план изглежда ще нарасне с 3,0% през тази и с 2,7% през следващата година в сравнение със септемврийски прогнози на HSBC за повишение на потребителските цени съответно с 2,7% и с 2,5%.
Всичко изброено по-горе обяснява, защо за пръв път от началото на 2012-а година ние повишаваме нашите прогнози както за глобалния икономически растеж, така и за инфлацията в рамките на следващите две години, отбеляза Джанет Хенри - главен глобален икономист на британската банка, цитиран от агенция Ройтерс.
За съжаление обаче, все още се намираме в свят, в който глобалният растеж вероятно ще се колебае около посредствените темповете на растеж на световната икономика от последните няколко години, допълни тя.
Най-съществените промени в прогнозите, направени от HSBC, включват икономиката на САЩ, която се очаква да нарасне през настоящата година с 2,7% вместо с 2,2%, БВП на Великобритания да се повиши с 1,2% (вместо с 0,7%), а на Япония - с 1,2% (вместо с 0,9%, според септемврийската прогноза на банката).