Ако не постигнем някакво споразумение, тип това във Франция – самите участници на пазара да наложат за определен период от време таван на някои цени, ние ще наложим таван на надценките. Първоначално идеята беше този таван да е между 20% и 25%, сега по-скоро клоним към 10%.
Това каза пред bTV служебният министър на икономиката Никола Стоянов.
Той уточни, че таванът ще зависи от това за колко на брой продукти ще е в сила – колкото повече са, той ще е толкова по-висок. До две седмици ще има яснота какъв ще е механизмът.
„Бих казал, че борим цените още от януари миналата година. През февруари официализирахме тази борба, да подчертая – с цените, не с търговските вериги. Със сигурност не сме постигнали още резултатите, които искаме, не сме и очаквали да стане бързо. От една страна има натрупани структурни проблеми с години, които ние не мислим че в момента можем да решим, но можем да дадем предложения на парламента, когато се събере, за да ги реши“, уточни Стоянов.
По думите му в момента може да се въздейства чрез контрол и чрез повече информираност на клиентите. Министърът на икономиката потвърди, че вече е готов сайтът, в който можем в реално време да следим цените на хранителните продукти.
„Първо ще го презентираме пред останалите участници на пазара. Веригите се съгласиха и те евентуално да са партньори – да подават информация за цените, което ни е приветстваме. Предполагам, че до края на седмицата ще презентираме сайта и пред обществеността, и вече ще заработи“, обясни Стоянов.
Министърът коментира и доклада на финансовото министерство, който предлага финансова рамка с дефицит от три процента.
"Това, което министър Росица Велкова искаше, бе да алармираме народните представители, че ако продължават така, както в предишните парламенти и се направи едно наддаване кой ще увеличи повече социалните разходи, няма да се развият нещата добре. На заседанието на Министерския съвет решихме, че ще бъде предложен на депутатите бюджет с дефицит от три процента", коментира Стоянов.