Анализ на агроминистерството показва драстичен спад в добивите на слънчоглед и царевица

30.10.2024 | 14:55
по статията работи: econ.bg
Неблагоприятните климатични условия доведоха до сериозно понижение на средните добиви от слънчоглед и царевица за зърно през настоящата година. Това показват оперативни данни на Министерството на земеделието и храните
Анализ на агроминистерството показва драстичен спад в добивите на слънчоглед и царевица
Снимка: БГНЕС

Неблагоприятните климатични условия доведоха до сериозно понижение на средните добиви от слънчоглед и царевица за зърно през настоящата година. Това показват оперативни данни на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) към 17 октомври 2024 г.

Продукцията от слънчоглед е с 11,4% под нивото отпреди една година, а при царевицата за зърно намалението достига 34,3%.

При съществено по-голям размер реколтирани площи и увеличени средни добиви от декар, на този етап производството на тютюн от типовете “Виржиния” и “Бърлей” бележи ръст от съответно 53,4 и 41,2% на годишна база. Събраното количество ориенталски тютюн е с 10,4% под миналогодишното.

Според Оперативния анализ на МЗХ за основни земеделски култури (Бюлетин № 40/2024), към средата на октомври производството на пипер, краставици, домати, пъпеши и дини на открито е с между 5,8 % (пипер) и 62 % (дини) повече в сравнение с отчетеното по същото време на миналата година. Увеличението се дължи основно на по-големия размер засадени и реколтирани до момента площи, като при пипера, доматите и дините се наблюдава и повишена продуктивност от декар.

Прибраните количества картофи и зеле изостават съответно с 15,1 и 41,2 % на годишна база.

Леко намаление е налице при реколтата от ягоди, отглеждани на открито – с 1,8%. От началото на 2024 г. досега в оранжериите са произведени с 30,7 % по-малко домати и с 12,1 % по-малко краставици спрямо същия период на 2023 г.

Последните оперативни данни сочат увеличение на продукцията от сливи, десертно грозде, малини, круши и орехи в границите от 3,8 % (сливи) до 24,4 % (орехи) на годишна база, за което допринасят както по-големият размер реколтирани площи до момента (с изключение на малините), така и повишените средни добиви. Засега под миналогодишните нива са прибраните количества винено грозде (с 5%) и ябълки (с 14,8%).

Към 17 октомври засетите площи с пшеница и ечемик изостават съответно с 30,8 и 20,6 % спрямо година по-рано. На този етап ръст се отчита при засетите площи с маслодайна рапица (с 4,1%), тритикале (с 16,5%) и ръж (с 27,9%).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...