Международните арбитражни дела остават в министерството на финансите. Това приеха депутатите с проект на решение, който бе подкрепен в зала със 163 гласа “за”. Единствено от ПП-ДБ натиснаха бутона "против".
Вносител е Делян Добрев от ГЕРБ, а подписите си под проекта на решение са сложили както негови колеги, така и народни представители от ДПС и “Има такъв народ”.
Повод за дебатирането в зала е общественото обсъждане на проект за закриване на дирекция "Съдебна защита" към Министерството на финансите и създаване на нова дирекция със същите функции в Министерството на правосъдието. Намерението е всички производства пред чужди юрисдикции, включително международните арбитражни производства, да продължат с участие на министъра на правосъдието вместо този на финансите.
Тази идея обаче получи много негативни становища, както от институции, така и от народните представители.
Това е четвърти пореден опит на финансовия министър Асен Василев да премести висящи арбитражни дела в правосъдното министерство за 4 млрд. лв., обясняват вносителите.
„Днес с колеги от различни парламентарни групи внесохме решение, с което да защитим националния интерес на България в международни арбитражи от деструктивните действия на финансовия министър Асен Василев“, обяви преди две седмици Добрев в профила си във Фейсбук.
"Считаме, че предлаганата нормативна промяна ще бъде незаконосъобразна, в случай че се приеме, и крие сериозен риск от евентуално оспорване", това посочи в отговор па парламентарен въпрос и правосъдният министър Атанас Славов.
"Тази половина на залата си играе на прехвърляне на пари, (ПП-ДБ - бел. ред.) през решения на МС, или през промяна на закони към собствени кръгове. Ако ГЕРБ крадяха с чувалите от фирмите, вие източвате пари в пъти повече от това, което вземаха ГЕРБ. Те са ви детска градина на фона на краденето, което вие си организирате през закони и лобистки решения", обърна се към ПП-ДБ от трибуната председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.
"Аз дори не съм сигурен, че това е по желание на Асен Василев. Просто на Лена не може да се удържа като се размрънка на Киро, Киро мрънка на Асен и става е това, което виждаме в момента", добави още той.
През повечето време Делян Добрев като вносител и Кирил Петков ги нямаше в зала, докато се обсъждаше точката, което предизвика бурни реакции.
От "Възраждане" предположиха, че са в кабинета на ДПС, за да носят джезве на Делян Пеевски.
"Това е поредната корупционна схема", оплакаха се хората на Костадинов.
Самият правосъден министър също дойде в зала, за да обясни какво смята по казуса.
"Намерихме общо решение с финансовия министър. Ще предложим да се създаде междуведомствен съвет с участието и на представители на правосъдното министерство, и с участието на финансово разузнаване и други институции. Те ще разработват общите стандартни и правила за възлагането на тези средства на съответните кантори и дружества, които да осигуряват тази защита", обясни пред депутатите Славов.
Според него по този начин ще бъдат разсеяни всякакви съмнения и ще има пълна прозрачност.
"Чухме министъра, че са намерили решения, дирекция "Съдебна защита" остава. Ще се направи комисия, за да се съберат най-добрите експерти и да имаме възможност да защитаваме България по най-добрия начин. Губим си времето в момента и не можем да преминем към важната точка за бюджета", оплака се и лидерът на "Промяната" Кирил Петков.