Инвеститорите следят отблизо събитията в Израел като геополитически риск за пазарите, с известни очаквания, че насилието може да подтикне към преминаване към т.нар. активи-убежища.
Въоръжени лица от палестинската групировка "Хамас" навлязоха в Израел при безпрецедентна атака в събота. Западните страни, начело със САЩ, осъдиха атаката и обещаха подкрепа за Израел.
Нарастващият геополитически риск може да доведе до закупуване на активи като златото и долара и потенциално да повиши търсенето на държавни облигации на САЩ, казаха анализатори, цитирани от "Ройтерс".
"Това е добър пример защо хората се нуждаят от злато в своите портфейли. То е перфектно застраховане срещу международни сътресения", каза Питър Кардило, главен пазарен икономист в Spartan Capital Securities, който прогнозира, че доларът също ще се възползва. "Винаги, когато има международни сътресения, доларът укрепва", каза Кардило.
През последните седмици пазарите реагираха на очакванията, че лихвените проценти в САЩ ще останат по-високи за по-дълго време. Доходността на облигациите скочи, докато щатският долар беше в поредица от поскъпвания на валутните пазари. Акциите междувременно имаха резки загуби за третото тримесечие, но се стабилизираха през последната седмица.
"Дали виждаме огромен пазарен момент или не, зависи от това колко дълго ще продължи и дали други ще бъдат въвлечени в конфликта", каза Брайън Якобсен, главен икономист в Annex Wealth Management, за ситуацията в Израел. Якобсен постави под съмнение колко голямо влияние ще има това върху цената на петрола, въпреки че Иран увеличава добива. Атаката на "Хамас" беше открито възхвалена от Техеран и от "Хизбула", ливанските съюзници на Иран.
"Иранското производство на петрол се увеличава, но всеки напредък, който те постигат зад кулисите със САЩ, ще бъде драстично подкопан от това, че Иран възхвалява действията на "Хамас", каза Якобсен, добавяйки, че "възможната загуба на добив има значение, но няма да бъде разтърсваща."
"Най-важно е да видим как ще реагира Саудитска Арабия", каза Якобсен. Вашингтон се опитва да сключи сделка, която да нормализира връзките между Израел и Саудитска Арабия.
Дейвид Коток, председател и главен инвестиционен директор в Cumberland Advisors в Сарасота, Флорида, каза, че ситуацията е тревожна, тъй като САЩ са отслабени от политическата и институционална парализа във Вашингтон. Републиканците търсят наследник на сваления председател Кевин Маккарти от Камарата на представителите и се очертава сблъсък за бюджета.
"Много съм притеснен от по-експлозивни ситуации, които изискват решителността на САЩ и отбранителната способност на САЩ, която е накърнена", от ситуацията във Вашингтон, каза Коток.