БСП предлага да се облагат свръхпечалбите на банките

28.11.2023 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Румен Гечев увери, че няма опасност от това да поскъпнат кредитите, тъй като такива допълнителни данъци в Европа се налагат само на банки, които имат свръхпечалби
БСП предлага да се облагат свръхпечалбите на банките
Снимка: БГНЕС

"Предлагаме облагане на свръхпечалбите на банките, което вече е европейска практика и редица страни стигнаха до извода, че така, както свръхпечалбите в енергийния сектор трябва да се подлагат на допълнително облагане, на такова трябва да се подлагат и банките". Това заяви народният представител от "БСП за България" проф. Румен Гечев пред БНТ.

БСП ще направи предложението си между първо и второ четене на данъчния закон, обяви по-рано Гечев по време на дебатите в парламента по закона за корпоративното подоходно облагане. "Банковата система трябва да има по-голям принос при формирането на бюджетните приходи. В това число, при формирането на специално перо, което да осигурява допълнителни средства за публични инвестиции, за стимулиране на иновации, за стимулиране и задържане в България на младите хора с висока професионална квалификация", заяви той.

Гечев увери, че няма опасност от това да поскъпнат кредитите, тъй като такива допълнителни данъци в Европа се налагат само на банки, които имат свръхпечалби. "Това е за необичайна, дори незаслужена печалба, която не се дължи на подобряване на качеството на работа или обема на операциите, а на конюнктурни съображения", обясни той.

Социалистът обърна внимание, че печалбата на банковата система в България расте с 86% и тази година гони около 3 млрд. И подчерта, че тъй като повечето български банки са филиал на големи чужди банки, в България те плащат 10% корпоративен данък, а в страната майка - около 25%.

"Чудесно е, че банките в България са в добро състояние, те трябва да продължат да бъдат в добро състояние. Това, което се прави в Европа и може да се направи в България не е срещу стабилността на банките, а срещу това по-голямата част от печалбата да се изнася от държавата, където тя е спечелена - това не е честно. Не е приемливо в България лихвите по кредитите на българските фирми и граждани да се различават два пъти, както и да плащаме по-високи такси от средните за ЕС", обоснова предложението на БСП проф. Гечев.

По думите на депутата в Бюджет 2024 няма нови идеи. "Той е направен така, че разходите растат с 10% спрямо миналата година, приходите също растат с процент, който да отговаря на инфлацията и да гарантира уж някакъв растеж, който е заложен съмнително висок от 3%. От БСП искахме да видим нови политики, които отговарят на новите реалности, но такива няма", коментира проф. Румен Гечев. И допълни: "Обърнете внимание, че основната цел на този бюджет е ние да сме се вместили в бюджетен дефицит от 3%. Отворете бюджетите на Франция, на Германия, на Италия. Ние ги отваряме и там пише, че основната цел е технологично обновление, повишаване на конкурентоспособността, иновации и изкуствен интелект".

"Тезата, че прогресивният данък ще изгони висококвалифицираните специалисти противоречи на фактите, тъй като никъде по света висококвалифицирани специалисти не бягат от развита страна с високи данъци към страна с ниски данъци. Нито идват заради ниския ни данък върху печалбата. В България няма нито една чуждестранна стратегическа компания", категоричен бе социалистът.

"Облагането с данък бакшишите не само, че не е сериозно, то е и обидно. И аз се учудвам, че Министерството на финансите предлага подобна неадекватност. Има много по-сериозни неща, които трябва да се решават", каза още проф. Гечев по темата за държавния бюджет.

По време на дебатите в парламента депутатът от БСП Георги Гьоков разкритикува предложеното данъчно облекчение при 100 хил. лв. покупки месечно. Според него това е подигравка с хората, които и без това изнемогват.

В крайна сметка въпреки унищожителните критики срещу редица данъчни промени, мнозинството в парламента ги одобри на първо четене в края на миналата седмица, но със заявката за големи корекции при второто гласуване. Дори парламентарните сили, които подкрепят коалицията, изразиха съмнения в част от предложенията на финансовия министър за повече приходи в бюджета.

Депутатите приеха в един ден четири данъчни законопроекта и си дадоха само три дни за вкарване на нови предложения по тях - до края на днешния ден. Не беше прието настояването на опозицията да се определи по-голям срок за нови предложения поне за Закона за местните данъци такси.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...